Mr. Vending Sverige AB
Mr. Vending Sverige AB har organisationsnummer 559453-9693 (5594539693)
Aktiebolag • Org.nr: 559453-9693
Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustningNorrköping
Om företaget
Mr. Vending Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrköping. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46649). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med socker, choklad- och sockerkonfektyrer och detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 556 procent till 905 000 kr räkenskapsåret 2025 (138 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mr. Vending Sverige AB 905 000 kr och redovisade ett resultat på 116 105 kr. Rörelsemarginalen var 16,2 procent, över branschens median (median 6,4 procent). Soliditeten var 46,6 procent, under branschens median (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 210,8 procent, över branschens median (median 194,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,2 procent | 6,4 procent | 0,1 procent till 17,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 16,1 procent | 6,7 procent | 0,0 procent till 17,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 46,6 procent | 52,9 procent | 27,2 procent till 78,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 210,8 procent | 194,6 procent | 103,2 procent till 434,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 60,4 procent | 8,5 procent | -2,4 procent till 35,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 555,8 procent | -2,7 procent | -33,8 procent till 21,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 620 av 1 136 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning.
- Plats 14 av 21 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning med säte i Norrköping.
- Plats 1 976 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 5 911 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 153 015 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,7 procent | 16,2 procent |
| Vinstmarginal | 46,4 procent | 16,1 procent |
| Soliditet | 66,8 procent | 46,6 procent |
| Kassalikviditet | 858,1 procent | 210,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 67,2 procent | 60,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 555,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rågången 33c/o Yousef
60208 Norrköping
Bolag på samma adress
16 andra bolag har Rågången 33 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer att bedriva en verksamhet med försäljning av snacksartiklar & läsk i varuautomater som mblir utställda i olika företagslokaler samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 137 758 kr | 905 242 kr |
| Övriga externa kostnader | 71 502 kr | 99 926 kr |
| Rörelseresultat | 64 487 kr | 146 234 kr |
| Ränteintäkter | 20 kr | 7 kr |
| Räntekostnader | 43 kr | 13 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 64 464 kr | 146 228 kr |
| Skatt | 13 282 kr | 30 123 kr |
| Årets resultat | 51 182 kr | 116 105 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 113 969 kr | 412 445 kr |
| Kortfristiga fordringar | 32 506 kr | 359 kr |
| Kassa och bank | 81 463 kr | 412 086 kr |
| Summa tillgångar | 113 969 kr | 412 445 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 76 182 kr | 192 287 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 51 182 kr |
| Årets resultat | 51 182 kr | 116 105 kr |
| Kortfristiga skulder | 13 282 kr | 195 653 kr |
| Leverantörsskulder | - | 150 493 kr |
| Skatteskulder | 13 282 kr | 9 863 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 35 297 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 113 969 kr | 412 445 kr |
Företrädare
- Chirak Jonathan Y (styrelseledamot)
Undertecknad i Norrköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mr. Vending Sverige AB för organisationsnummer?
Mr. Vending Sverige AB har organisationsnummer 559453-9693 (5594539693).
Var ligger Mr. Vending Sverige AB?
Mr. Vending Sverige AB har sin registrerade adress Rågången 33, 60208 Norrköping.
Vilken bransch är Mr. Vending Sverige AB verksamt i?
Mr. Vending Sverige AB är registrerat i branschen partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mr. Vending Sverige AB?
Mr. Vending Sverige AB hade en nettoomsättning på 905 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-10-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.