Fastigheten Upplaget AB
Fastigheten Upplaget AB har organisationsnummer 559091-5632 (5590915632)
Aktiebolag • Org.nr: 559091-5632
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerSegeltorp
Om företaget
Fastigheten Upplaget AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Segeltorp. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 1 773 489 kr räkenskapsåret 2025 (1 701 570 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fastigheten Upplaget AB 1 773 489 kr och redovisade ett resultat på 225 452 kr. Rörelsemarginalen var 65,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 37,2 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 129,0 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 65,2 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 39,9 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 37,2 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 129,0 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 363,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 3,0 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,2 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 437 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 9 av 42 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Huddinge.
- Plats 966 av 3 181 aktiebolag med säte i Huddinge.
- Plats 30 748 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 95 152 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,1 procent | 63,0 procent | 65,0 procent | 65,2 procent |
| Vinstmarginal | 28,2 procent | 55,1 procent | 30,7 procent | 39,9 procent |
| Soliditet | 41,0 procent | 38,0 procent | 38,1 procent | 37,2 procent |
| Kassalikviditet | 207,0 procent | 137,3 procent | 144,3 procent | 129,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,6 procent | 1,9 procent | 3,1 procent | 3,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 4,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Källängsvägen 1014171 Segeltorp
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Källängsvägen 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva uthyrning av anläggnings- och entreprenadmaskiner, uthyrning av uppställningsplatser samt äga och förvalta fastigheter, aktier och andra värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 455 217 kr | 1 608 783 kr | 1 701 570 kr | 1 773 489 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 779 323 kr | 478 628 kr | 478 342 kr | 494 843 kr |
| Avskrivningar | 120 998 kr | 117 035 kr | 116 411 kr | 122 572 kr |
| Rörelseresultat | 554 896 kr | 1 013 120 kr | 1 106 817 kr | 1 156 074 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 195 kr | 44 702 kr | 18 867 kr |
| Räntekostnader | 144 800 kr | 126 720 kr | 629 162 kr | 468 169 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 410 096 kr | 886 595 kr | 522 357 kr | 706 772 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -700 000 kr | -200 000 kr | -400 000 kr |
| Skatt | 107 415 kr | 38 398 kr | 84 080 kr | 81 320 kr |
| Årets resultat | 302 681 kr | 148 196 kr | 238 277 kr | 225 452 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 19 277 396 kr | 18 918 370 kr | 18 742 008 kr | 18 688 836 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 277 396 kr | 18 918 370 kr | 18 742 008 kr | 18 688 836 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 396 680 kr | 1 904 118 kr | 1 134 915 kr | 1 457 039 kr |
| Kortfristiga fordringar | 609 098 kr | 529 740 kr | 623 490 kr | 610 642 kr |
| Kassa och bank | 787 582 kr | 1 374 378 kr | 511 425 kr | 846 397 kr |
| Summa tillgångar | 20 674 076 kr | 20 822 488 kr | 19 876 923 kr | 20 145 875 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 8 479 453 kr | 7 915 807 kr | 7 570 645 kr | 7 496 097 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 8 126 772 kr | 7 717 611 kr | 7 282 368 kr | 7 220 645 kr |
| Årets resultat | 302 681 kr | 148 196 kr | 238 277 kr | 225 452 kr |
| Kortfristiga skulder | 674 623 kr | 1 386 681 kr | 786 278 kr | 1 129 778 kr |
| Leverantörsskulder | 44 373 kr | 72 471 kr | 20 911 kr | 23 298 kr |
| Skatteskulder | 158 652 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 32 122 kr | 84 363 kr | 62 657 kr | 31 481 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 20 674 076 kr | 20 822 488 kr | 19 876 923 kr | 20 145 875 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver uthyrning av uppställningsplatser samt äger och förvaltar fastigheter. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Rolf M
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fastigheten Upplaget AB för organisationsnummer?
Fastigheten Upplaget AB har organisationsnummer 559091-5632 (5590915632).
Var ligger Fastigheten Upplaget AB?
Fastigheten Upplaget AB har sin registrerade adress Källängsvägen 10, 14171 Segeltorp.
Vilken bransch är Fastigheten Upplaget AB verksamt i?
Fastigheten Upplaget AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fastigheten Upplaget AB?
Fastigheten Upplaget AB hade en nettoomsättning på 1 773 489 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Fastigheten Upplaget AB någon utdelning?
Styrelsen i Fastigheten Upplaget AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Huddinge
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.