Fastigheten Intill AB
Fastigheten Intill AB har organisationsnummer 556946-3994 (5569463994)
Aktiebolag • Org.nr: 556946-3994
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerSegeltorp
Om företaget
Fastigheten Intill AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Segeltorp. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202). Företaget bedriver även verksamhet inom övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen minskade 3 procent till 5 519 241 kr räkenskapsåret 2023 (5 703 657 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Fastigheten Intill AB 5 519 241 kr och redovisade ett resultat på 691 044 kr. Rörelsemarginalen var 79,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 41,0 procent). Soliditeten var 23,1 procent, över branschens median (median 16,2 procent). Kassalikviditeten var 143,5 procent, över branschens median (median 117,5 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 79,8 procent | 41,0 procent | 17,9 procent till 59,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 79,2 procent | 19,3 procent | 0,0 procent till 43,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 23,1 procent | 16,2 procent | 4,6 procent till 46,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 143,5 procent | 117,5 procent | 37,2 procent till 351,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 9,8 procent | 7,5 procent | 0,0 procent till 26,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -3,2 procent | 6,2 procent | -2,7 procent till 18,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 70,4 procent | 76,1 procent | 79,8 procent |
| Vinstmarginal | 63,7 procent | 72,6 procent | 79,2 procent |
| Soliditet | 30,5 procent | 23,8 procent | 23,1 procent |
| Kassalikviditet | 224,9 procent | 141,1 procent | 143,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,9 procent | 7,1 procent | 9,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -3,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Källängsvägen 1014171 Segeltorp
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Källängsvägen 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter, aktier och andra värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 428 048 kr | 5 703 657 kr | 5 519 241 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 29 065 kr |
| Övriga externa kostnader | 709 167 kr | 991 109 kr | 773 546 kr |
| Avskrivningar | 307 199 kr | 370 396 kr | 370 392 kr |
| Rörelseresultat | 2 411 682 kr | 4 342 152 kr | 4 404 368 kr |
| Ränteintäkter | - | 348 kr | 163 036 kr |
| Räntekostnader | 227 847 kr | 199 100 kr | 198 547 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 183 835 kr | 4 143 400 kr | 4 368 857 kr |
| Bokslutsdispositioner | -1 500 000 kr | -3 500 000 kr | -3 500 000 kr |
| Skatt | 146 705 kr | 123 561 kr | 177 813 kr |
| Årets resultat | 537 130 kr | 519 839 kr | 691 044 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 23 959 174 kr | 23 212 283 kr | 22 841 891 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 959 174 kr | 23 212 283 kr | 22 841 891 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 744 421 kr | 7 640 463 kr | 7 544 280 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 276 206 kr | 1 947 638 kr | 2 081 187 kr |
| Kassa och bank | 4 468 215 kr | 5 692 825 kr | 5 463 093 kr |
| Summa tillgångar | 29 703 595 kr | 30 852 746 kr | 30 386 171 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 9 048 820 kr | 7 336 642 kr | 7 027 685 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 8 461 690 kr | 6 766 803 kr | 6 286 641 kr |
| Årets resultat | 537 130 kr | 519 839 kr | 691 044 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 554 775 kr | 5 416 104 kr | 5 258 486 kr |
| Leverantörsskulder | 31 331 kr | 28 040 kr | 68 692 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 173 786 kr | 401 482 kr | 240 974 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 29 703 595 kr | 30 852 746 kr | 30 386 171 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget började sin verksamhet år 2013. Verksamheten omfattar ägande och förvaltning av fastigheter i Huddinge kommun. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Rolf M
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fastigheten Intill AB för organisationsnummer?
Fastigheten Intill AB har organisationsnummer 556946-3994 (5569463994).
Var ligger Fastigheten Intill AB?
Fastigheten Intill AB har sin registrerade adress Källängsvägen 10, 14171 Segeltorp.
Vilken bransch är Fastigheten Intill AB verksamt i?
Fastigheten Intill AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fastigheten Intill AB?
Fastigheten Intill AB hade en nettoomsättning på 5 519 241 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Föreslår Fastigheten Intill AB någon utdelning?
Styrelsen i Fastigheten Intill AB föreslog en utdelning på 1 000 000 kr för räkenskapsåret 2023.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundbyberg
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-10-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.