Salong Hairstyle Uddevalla AB
Salong Hairstyle Uddevalla AB har organisationsnummer 559092-6571 (5590926571)
Aktiebolag • Org.nr: 559092-6571
Om företaget
Salong Hairstyle Uddevalla AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uddevalla. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 1 109 919 kr räkenskapsåret 2025 (1 084 196 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Salong Hairstyle Uddevalla AB 1 109 919 kr och redovisade ett resultat på 41 866 kr. Rörelsemarginalen var 6,3 procent, över branschens median (median 5,1 procent). Soliditeten var 46,7 procent, under branschens median (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 137,3 procent, under branschens median (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,3 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 6,3 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 46,7 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 137,3 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 25,4 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 2,4 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 389 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 10 av 22 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Uddevalla.
- Plats 749 av 1 859 aktiebolag med säte i Uddevalla.
- Plats 22 749 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 136 532 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,5 procent | 3,6 procent | 0,4 procent | 1,9 procent | 6,3 procent |
| Vinstmarginal | -1,7 procent | 3,5 procent | 0,4 procent | 1,9 procent | 6,3 procent |
| Soliditet | 28,3 procent | 38,3 procent | 37,7 procent | 42,0 procent | 46,7 procent |
| Kassalikviditet | 88,9 procent | 96,8 procent | 104,2 procent | 107,6 procent | 137,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 procent | 26,3 procent | 3,0 procent | 10,3 procent | 25,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 0,9 procent | 2,4 procent | 6,3 procent | -0,1 procent | 2,4 procent |
| Omsättning per anställd | 997 000 kr | 1 021 000 kr | 1 085 000 kr | 1 084 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 684 000 kr | 692 000 kr | 742 000 kr | 751 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Västerlånggatan 2645150 Uddevalla
Verksamhetsbeskrivning
Hårsalong med klippning, färgning
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 030 585 kr | 988 664 kr | 997 090 kr | 1 021 055 kr | 1 084 972 kr | 1 084 196 kr | 1 109 919 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 32 257 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 119 366 kr | 106 924 kr | 118 142 kr | 107 945 kr | 140 082 kr | 147 686 kr | 123 793 kr |
| Personalkostnader | 720 536 kr | 678 767 kr | 684 186 kr | 691 948 kr | 741 675 kr | 751 419 kr | 743 626 kr |
| Avskrivningar | 34 866 kr | 34 866 kr | 34 866 kr | 17 432 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -18 160 kr | 66 382 kr | -14 668 kr | 36 503 kr | 3 965 kr | 20 586 kr | 69 599 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 292 kr | 441 kr | 244 kr |
| Räntekostnader | 4 824 kr | 3 359 kr | 2 036 kr | 782 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -22 984 kr | 63 023 kr | -16 704 kr | 35 721 kr | 4 257 kr | 21 027 kr | 69 843 kr |
| Bokslutsdispositioner | 10 000 kr | 0 kr | 17 433 kr | 0 kr | - | -5 000 kr | -17 000 kr |
| Skatt | 0 kr | 11 220 kr | 0 kr | 7 547 kr | 939 kr | 3 333 kr | 10 977 kr |
| Årets resultat | -12 984 kr | 51 803 kr | 729 kr | 28 174 kr | 3 318 kr | 12 694 kr | 41 866 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 87 164 kr | 52 298 kr | 17 432 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 27 164 kr | 16 298 kr | 5 432 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 207 742 kr | 318 296 kr | 261 370 kr | 279 276 kr | 292 448 kr | 292 572 kr | 353 044 kr |
| Varulager | 84 158 kr | 108 434 kr | 96 073 kr | 112 428 kr | 102 670 kr | 115 470 kr | 124 815 kr |
| Kortfristiga fordringar | 17 111 kr | 43 322 kr | 35 707 kr | 25 385 kr | 49 829 kr | 55 446 kr | 52 888 kr |
| Kassa och bank | 106 473 kr | 166 540 kr | 129 590 kr | 141 463 kr | 139 949 kr | 121 656 kr | 175 341 kr |
| Summa tillgångar | 294 906 kr | 370 594 kr | 278 802 kr | 279 276 kr | 292 448 kr | 292 572 kr | 353 044 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 76 293 kr | 128 096 kr | 78 824 kr | 106 999 kr | 110 316 kr | 123 009 kr | 164 875 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 39 277 kr | 26 293 kr | 28 095 kr | 28 825 kr | 56 998 kr | 60 315 kr | 73 009 kr |
| Årets resultat | -12 984 kr | 51 803 kr | 729 kr | 28 174 kr | 3 318 kr | 12 694 kr | 41 866 kr |
| Obeskattade reserver | 17 433 kr | 17 433 kr | 0 kr | - | - | 5 000 kr | 22 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 139 180 kr | 187 065 kr | 185 978 kr | 172 277 kr | 182 132 kr | 164 563 kr | 166 169 kr |
| Leverantörsskulder | 1 302 kr | 1 123 kr | 0 kr | 7 005 kr | 5 292 kr | 1 544 kr | 9 589 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 8 210 kr | - | - | - | 7 670 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 60 700 kr | 58 432 kr | 108 652 kr | 83 075 kr | 92 532 kr | 77 384 kr | 81 763 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 294 906 kr | 370 594 kr | 278 802 kr | 279 276 kr | 292 448 kr | 292 572 kr | 353 044 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver frisörverksamhet i Uddevalla centrum. Bolaget har sitt säte i Uddevalla kommun.
Företrädare
- Anna K
Undertecknad i Uddevalla 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Salong Hairstyle Uddevalla AB för organisationsnummer?
Salong Hairstyle Uddevalla AB har organisationsnummer 559092-6571 (5590926571).
Var ligger Salong Hairstyle Uddevalla AB?
Salong Hairstyle Uddevalla AB har sin registrerade adress Västerlånggatan 26, 45150 Uddevalla.
Vilken bransch är Salong Hairstyle Uddevalla AB verksamt i?
Salong Hairstyle Uddevalla AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Salong Hairstyle Uddevalla AB?
Salong Hairstyle Uddevalla AB hade en nettoomsättning på 1 109 919 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uddevalla
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-12-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.