Style by Stensvik AB
Style by Stensvik AB har organisationsnummer 559495-7382 (5594957382)
Aktiebolag • Org.nr: 559495-7382
Om företaget
Style by Stensvik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uddevalla. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Style by Stensvik AB 1 231 836 kr och redovisade ett resultat på 246 770 kr. Rörelsemarginalen var 25,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,1 procent). Soliditeten var 75,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 347,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,3 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 25,2 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 75,3 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 347,8 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 90,8 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 232 000 kr | 799 000 kr | 597 000 kr till 1 018 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 622 000 kr | 463 000 kr | 321 000 kr till 586 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 181 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 6 av 22 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Uddevalla.
- Plats 692 av 1 859 aktiebolag med säte i Uddevalla.
- Plats 21 256 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 127 767 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Edingsvägen 8c45152 Uddevalla
Verksamhetsbeskrivning
Bedriver frisörverksamhet i hyrd lokal.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 1 231 836 kr |
| Övriga externa kostnader | 349 373 kr |
| Personalkostnader | 621 555 kr |
| Rörelseresultat | 311 189 kr |
| Ränteintäkter | 2 kr |
| Räntekostnader | 318 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 310 873 kr |
| Skatt | 64 103 kr |
| Årets resultat | 246 770 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Omsättningstillgångar | 361 147 kr |
| Varulager | 50 281 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 263 kr |
| Kassa och bank | 309 603 kr |
| Summa tillgångar | 361 147 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 271 770 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr |
| Årets resultat | 246 770 kr |
| Kortfristiga skulder | 89 377 kr |
| Leverantörsskulder | 13 259 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 69 183 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 361 147 kr |
Ur årsredovisningen
Frisör. Bolaget har sitt säte i Uddevalla.
Företrädare
- Fanny Christina S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Style by Stensvik AB för organisationsnummer?
Style by Stensvik AB har organisationsnummer 559495-7382 (5594957382).
Var ligger Style by Stensvik AB?
Style by Stensvik AB har sin registrerade adress Edingsvägen 8c, 45152 Uddevalla.
Vilken bransch är Style by Stensvik AB verksamt i?
Style by Stensvik AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Style by Stensvik AB?
Style by Stensvik AB hade en nettoomsättning på 1 231 836 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Style by Stensvik AB?
Style by Stensvik AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uddevalla
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-09-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.