Säbyholms Bryggeri AB
Säbyholms Bryggeri AB har organisationsnummer 559100-9989 (5591009989)
Aktiebolag • Org.nr: 559100-9989
Om företaget
Säbyholms Bryggeri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede Gård. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som framställning av öl enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 11050).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 50 procent till -1 kr räkenskapsåret 2025 (-2 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Säbyholms Bryggeri AB -1 kr och redovisade ett resultat på -13 715 kr. Soliditeten var 24,5 procent, under branschens median (median 32,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 24,5 procent | 32,0 procent | 12,3 procent till 64,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -37,8 procent | 0,0 procent | -45,8 procent till 19,8 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 208 av 212 aktiebolag inom framställning av öl.
- Plats 17 av 19 aktiebolag inom framställning av öl med säte i Stockholm.
- Plats 65 043 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 113 121 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 329 677 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 7,9 procent | 8,6 procent | 9,1 procent | 30,9 procent | 24,5 procent |
| Kassalikviditet | 2007,3 procent | 10266,3 procent | 11329,2 procent | 53294,4 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | -281,5 procent | -98,4 procent | -110,7 procent | -223,7 procent | -37,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Medlemsvägen 69c/o Mortimer-Hawkins
12047 Enskede Gård
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Medlemsvägen 69 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bryggeriverksamhet, Destilleri-verksamhet, events och marknadsföring och där med förenlig verksamhet.
Bransch
- 11050Framställning av ölHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 034 695 kr | -19 497 kr | 49 495 kr | -3 kr | -4 kr | -2 kr | -1 kr |
| Övriga externa kostnader | 649 617 kr | 341 626 kr | 76 382 kr | 19 194 kr | 20 313 kr | 16 523 kr | 13 844 kr |
| Personalkostnader | 269 536 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | 820 859 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -1 414 946 kr | -681 759 kr | -59 299 kr | -25 697 kr | -26 617 kr | -111 525 kr | -13 845 kr |
| Ränteintäkter | 107 kr | 0 kr | - | - | - | 4 kr | 130 kr |
| Räntekostnader | 70 741 kr | 57 696 kr | 16 163 kr | 0 kr | 1 052 kr | 313 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 485 580 kr | -739 455 kr | -75 462 kr | -25 697 kr | -27 669 kr | -111 834 kr | -13 715 kr |
| Årets resultat | -1 485 580 kr | -739 455 kr | -75 462 kr | -25 697 kr | -27 669 kr | -111 834 kr | -13 715 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 1 944 368 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 934 368 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 329 109 kr | 322 878 kr | 328 433 kr | 293 036 kr | 264 938 kr | 151 889 kr | 147 889 kr |
| Varulager | 100 000 kr | 100 000 kr | 95 000 kr | 95 000 kr | 95 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 177 738 kr | 182 006 kr | 66 146 kr | 54 346 kr | 52 423 kr | 51 339 kr | 51 599 kr |
| Kassa och bank | 51 371 kr | 40 872 kr | 167 287 kr | 143 690 kr | 117 515 kr | 100 550 kr | 96 290 kr |
| Summa tillgångar | 2 273 477 kr | 332 878 kr | 338 433 kr | 303 036 kr | 274 938 kr | 161 889 kr | 147 889 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 25 001 kr | 25 287 kr | 26 804 kr | 26 107 kr | 25 000 kr | 50 000 kr | 36 285 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -3 416 419 kr | 714 742 kr | 52 266 kr | 1 804 kr | 2 669 kr | 111 834 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -1 485 580 kr | -739 455 kr | -75 462 kr | -25 697 kr | -27 669 kr | -111 834 kr | -13 715 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 016 476 kr | 307 591 kr | 11 629 kr | 1 929 kr | 1 500 kr | 285 kr | 0 kr |
| Leverantörsskulder | 622 826 kr | 29 376 kr | 11 629 kr | 1 929 kr | 1 500 kr | 285 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 393 650 kr | 278 215 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 2 273 477 kr | 332 878 kr | 338 433 kr | 303 036 kr | 274 938 kr | 161 889 kr | 147 889 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver bryggeriverksamhet, destilleri-verksamhet, utveckling och tillverkning, samt försäljning, events- och marknadsföring av dryck och därmed förenligt verksamhet.
Det har inte förekommit några väsentliga händelser under räkenskapsåret.
Företrädare
- Anders F
- David M
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Säbyholms Bryggeri AB för organisationsnummer?
Säbyholms Bryggeri AB har organisationsnummer 559100-9989 (5591009989).
Var ligger Säbyholms Bryggeri AB?
Säbyholms Bryggeri AB har sin registrerade adress Medlemsvägen 69, 12047 Enskede Gård.
Vilken bransch är Säbyholms Bryggeri AB verksamt i?
Säbyholms Bryggeri AB är registrerat i branschen framställning av öl enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Säbyholms Bryggeri AB?
Säbyholms Bryggeri AB hade en nettoomsättning på -1 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-02-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.