Urbanologi Brewing Lab AB
Urbanologi Brewing Lab AB har organisationsnummer 559240-8792 (5592408792)
Aktiebolag • Org.nr: 559240-8792
Om företaget
Urbanologi Brewing Lab AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede Gård. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som framställning av öl enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 11050).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till -1 kr räkenskapsåret 2025 (3 879 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Urbanologi Brewing Lab AB -1 kr och redovisade ett resultat på -19 125 kr. Soliditeten var 10,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,0 procent). Kassalikviditeten var 37,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 113,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 10,7 procent | 32,0 procent | 12,3 procent till 64,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 37,7 procent | 113,4 procent | 43,5 procent till 266,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -153,0 procent | 0,0 procent | -45,8 procent till 19,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 208 av 212 aktiebolag inom framställning av öl.
- Plats 17 av 19 aktiebolag inom framställning av öl med säte i Stockholm.
- Plats 65 043 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 113 121 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 329 677 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,7 procent | 14,4 procent | 11,9 procent | 11,7 procent | 10,7 procent |
| Kassalikviditet | 134,6 procent | 71,9 procent | 46,0 procent | 40,6 procent | 37,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -282,3 procent | -149,2 procent | -305,0 procent | -146,7 procent | -153,0 procent |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 4 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rügenvägen 18c/o C/O Krupa Syllner
12047 Enskede Gård
Verksamhetsbeskrivning
Produktion och försäljning av alkoholhaltiga drycker.
Bransch
- 11050Framställning av ölHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 23 892 kr | -1 kr | 3 721 kr | 14 082 kr | 3 879 kr | -1 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 91 585 kr | 25 690 kr | 43 568 kr | 61 657 kr | 5 393 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 11 565 kr | 16 604 kr | 22 494 kr | 41 430 kr | 20 148 kr | 16 874 kr |
| Rörelseresultat | -79 258 kr | -42 295 kr | -22 341 kr | -49 005 kr | -21 662 kr | -19 275 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 12 kr | 234 kr | 272 kr | 150 kr |
| Räntekostnader | 22 kr | 55 kr | 50 kr | 180 kr | 45 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -79 280 kr | -42 350 kr | -22 379 kr | -48 951 kr | -21 435 kr | -19 125 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -79 280 kr | -42 350 kr | -22 379 kr | -48 951 kr | -21 435 kr | -19 125 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 67 720 kr | 58 369 kr | 104 074 kr | 134 539 kr | 124 604 kr | 117 014 kr |
| Varulager | - | - | 40 000 kr | 80 000 kr | 80 000 kr | 77 600 kr |
| Kortfristiga fordringar | 13 139 kr | 20 904 kr | 28 626 kr | 28 597 kr | 16 687 kr | 15 455 kr |
| Kassa och bank | 54 581 kr | 37 465 kr | 35 448 kr | 25 942 kr | 27 917 kr | 23 959 kr |
| Summa tillgångar | 67 720 kr | 58 369 kr | 104 074 kr | 134 539 kr | 124 604 kr | 117 014 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 15 720 kr | 15 000 kr | 15 000 kr | 16 049 kr | 14 614 kr | 12 501 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 70 000 kr | 32 350 kr | 12 379 kr | 40 000 kr | 11 049 kr | 6 626 kr |
| Årets resultat | -79 280 kr | -42 350 kr | -22 379 kr | -48 951 kr | -21 435 kr | -19 125 kr |
| Kortfristiga skulder | 52 000 kr | 43 369 kr | 89 074 kr | 118 490 kr | 109 990 kr | 104 513 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 3 084 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 52 000 kr | 43 369 kr | 85 990 kr | 118 490 kr | 109 990 kr | 104 513 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 67 720 kr | 58 369 kr | 104 074 kr | 134 539 kr | 124 604 kr | 117 014 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2020 och bedriver sedan dess produktion och försäljning av alkoholhaltiga drycker.Bolaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholm kommun.
Företrädare
- Therese K (styrelseledamot)
Undertecknad i Enskede 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Urbanologi Brewing Lab AB för organisationsnummer?
Urbanologi Brewing Lab AB har organisationsnummer 559240-8792 (5592408792).
Var ligger Urbanologi Brewing Lab AB?
Urbanologi Brewing Lab AB har sin registrerade adress Rügenvägen 18, 12047 Enskede Gård.
Vilken bransch är Urbanologi Brewing Lab AB verksamt i?
Urbanologi Brewing Lab AB är registrerat i branschen framställning av öl enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Urbanologi Brewing Lab AB?
Urbanologi Brewing Lab AB hade en nettoomsättning på -1 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.