Tingström Resursläkare AB
Tingström Resursläkare AB har organisationsnummer 559102-9318 (5591029318)
Aktiebolag • Org.nr: 559102-9318
Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhusHuskvarna
Om företaget
Tingström Resursläkare AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Huskvarna. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86102).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 22 procent till 1 723 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 217 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tingström Resursläkare AB 1 723 000 kr och redovisade ett resultat på 647 486 kr. Rörelsemarginalen var 16,2 procent, under branschens median (median 42,3 procent). Soliditeten var 59,4 procent, under branschens median (median 71,4 procent). Kassalikviditeten var 446,6 procent, över branschens median (median 368,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,2 procent | 42,3 procent | 11,7 procent till 75,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 39,7 procent | 42,4 procent | 12,0 procent till 76,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 59,4 procent | 71,4 procent | 53,1 procent till 87,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 446,6 procent | 368,2 procent | 226,1 procent till 758,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 28,7 procent | 23,6 procent | -1,4 procent till 59,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -22,3 procent | -15,5 procent | -56,2 procent till 14,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 862 000 kr | 552 000 kr | 228 000 kr till 1 022 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 670 000 kr | 194 000 kr | 23 000 kr till 626 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 93 av 1 507 aktiebolag inom specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus.
- Plats 3 av 23 aktiebolag inom specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus med säte i Jönköping.
- Plats 1 324 av 4 137 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 2 834 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 97 757 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,0 procent | 46,6 procent | 39,9 procent | 35,3 procent | 16,2 procent |
| Vinstmarginal | 32,0 procent | 46,6 procent | 39,9 procent | 35,5 procent | 39,7 procent |
| Soliditet | 52,9 procent | 48,8 procent | 44,4 procent | 52,6 procent | 59,4 procent |
| Kassalikviditet | 46,5 procent | 169,7 procent | 166,3 procent | 192,3 procent | 446,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 28,9 procent | 43,1 procent | 30,4 procent | 32,3 procent | 28,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 25,0 procent | -9,2 procent | -4,4 procent | -22,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 022 000 kr | 1 278 000 kr | 1 160 000 kr | 1 109 000 kr | 862 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 621 000 kr | 621 000 kr | 634 000 kr | 658 000 kr | 670 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Myrstigen 456139 Huskvarna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom medicinsk radiologi och andra områden inom hälso- och sjukvård samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 044 437 kr | 2 556 066 kr | 2 319 539 kr | 2 216 640 kr | 1 722 804 kr |
| Övriga externa kostnader | 147 897 kr | 124 373 kr | 127 356 kr | 119 114 kr | 103 116 kr |
| Personalkostnader | 1 242 700 kr | 1 241 762 kr | 1 267 659 kr | 1 315 604 kr | 1 339 760 kr |
| Rörelseresultat | 653 840 kr | 1 189 931 kr | 924 524 kr | 781 922 kr | 279 928 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 588 kr | 4 050 kr | 4 155 kr |
| Räntekostnader | 13 kr | 226 kr | 88 kr | -87 kr | 25 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 653 827 kr | 1 189 705 kr | 925 024 kr | 786 059 kr | 684 058 kr |
| Bokslutsdispositioner | -164 000 kr | -299 000 kr | -237 000 kr | 59 000 kr | 37 000 kr |
| Skatt | 106 092 kr | 184 920 kr | 147 269 kr | 186 716 kr | 73 572 kr |
| Årets resultat | 383 735 kr | 705 785 kr | 540 755 kr | 658 343 kr | 647 486 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 401 500 kr | 2 558 500 kr | 2 773 500 kr | 3 083 500 kr | 3 119 500 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 401 500 kr | 2 558 500 kr | 2 773 500 kr | 3 083 500 kr | 3 119 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 108 480 kr | 793 194 kr | 1 227 923 kr | 789 757 kr | 678 360 kr |
| Kortfristiga fordringar | 28 kr | 450 963 kr | 756 252 kr | 565 164 kr | 472 398 kr |
| Kassa och bank | 108 452 kr | 342 231 kr | 471 671 kr | 224 593 kr | 205 962 kr |
| Summa tillgångar | 2 509 980 kr | 3 351 694 kr | 4 001 423 kr | 3 873 257 kr | 3 797 860 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 327 583 kr | 1 636 368 kr | 1 778 123 kr | 2 036 466 kr | 2 256 952 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 893 848 kr | 880 583 kr | 1 187 368 kr | 1 328 123 kr | 1 559 466 kr |
| Årets resultat | 383 735 kr | 705 785 kr | 540 755 kr | 658 343 kr | 647 486 kr |
| Obeskattade reserver | 949 000 kr | 1 248 000 kr | 1 485 000 kr | 1 426 000 kr | 1 389 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 233 397 kr | 467 326 kr | 738 300 kr | 410 791 kr | 151 908 kr |
| Leverantörsskulder | - | 555 kr | 7 790 kr | 3 383 kr | 1 500 kr |
| Skatteskulder | 24 470 kr | 225 676 kr | 413 701 kr | 227 472 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 208 927 kr | 241 095 kr | 316 808 kr | 179 936 kr | 150 408 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 509 980 kr | 3 351 694 kr | 4 001 423 kr | 3 873 257 kr | 3 797 860 kr |
Företrädare
- Ann T
Undertecknad i Jönköping 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tingström Resursläkare AB för organisationsnummer?
Tingström Resursläkare AB har organisationsnummer 559102-9318 (5591029318).
Var ligger Tingström Resursläkare AB?
Tingström Resursläkare AB har sin registrerade adress Myrstigen 4, 56139 Huskvarna.
Vilken bransch är Tingström Resursläkare AB verksamt i?
Tingström Resursläkare AB är registrerat i branschen specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tingström Resursläkare AB?
Tingström Resursläkare AB hade en nettoomsättning på 1 723 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tingström Resursläkare AB?
Tingström Resursläkare AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Tingström Resursläkare AB någon utdelning?
Styrelsen i Tingström Resursläkare AB föreslog en utdelning på 439 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-03-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.