Tison Bygg & Snickeri AB

Tison Bygg & Snickeri AB har organisationsnummer 559105-6816 (5591056816)

Aktiebolag • Org.nr: 559105-6816

Byggande av bostadshus och andra byggnaderTärnsjö

Aktivt företagVerksamt sedan 2017Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Tison Bygg & Snickeri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tärnsjö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar byggnadssnickeriarbeten, tillverkning av kontors- och butiksmöbler, tillverkning av möbler och tillverkning av möbler.

Ekonomi

690 000 krOmsättning▲ 87 procent
83 238 krÅrets resultat
1Antal anställda
68,1 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 87 procent till 690 000 kr räkenskapsåret 2025 (369 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Tison Bygg & Snickeri AB 690 000 kr och redovisade ett resultat på 83 238 kr. Rörelsemarginalen var 12,6 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 68,1 procent, över branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 313,0 procent, över branschens median (median 192,1 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal12,6 procent5,5 procent0,2 procent till 15,0 procentöver branschens median
Vinstmarginal12,6 procent5,2 procent0,0 procent till 14,8 procentöver branschens median
Soliditet68,1 procent45,9 procent22,5 procent till 71,4 procentöver branschens median
Kassalikviditet313,0 procent192,1 procent118,1 procent till 372,7 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital41,6 procent15,8 procent-2,3 procent till 50,2 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt87,0 procent3,6 procent-25,3 procent till 38,0 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd690 000 kr1 294 000 kr768 000 kr till 2 125 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd123 000 kr519 000 kr304 000 kr till 673 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 6 013 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
  • Plats 7 av 9 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Heby.
  • Plats 186 av 337 aktiebolag med säte i Heby.
  • Plats 5 723 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
  • Plats 171 947 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal11,7 procent-21,6 procent-5,9 procent15,7 procent12,6 procent
Vinstmarginal11,7 procent-21,7 procent-5,5 procent15,7 procent12,6 procent
Soliditet54,7 procent51,9 procent78,5 procent64,6 procent68,1 procent
Kassalikviditet267,0 procent191,5 procent465,7 procent282,6 procent313,0 procent
Avkastning på eget kapital29,4 procent-187,8 procent-10,5 procent49,8 procent41,6 procent
Omsättningstillväxt-14,5 procent-12,6 procent-83,5 procent238,5 procent87,0 procent
Omsättning per anställd755 000 kr660 000 kr--690 000 kr
Personalkostnad per anställd166 000 kr300 000 kr--123 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Krokvägen 10
74045 Tärnsjö

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva byggservice, bygginredning, snickeri och måleri med mindre reparations- och servicearbeten främst inom bygg- och möbelsektorn och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2019202020212022202320242025
Nettoomsättning456 900 kr882 839 kr754 650 kr660 490 kr108 788 kr369 360 kr690 132 kr
Övriga externa kostnader85 552 kr114 309 kr91 737 kr117 975 kr43 060 kr72 520 kr83 018 kr
Personalkostnader56 214 kr175 554 kr165 785 kr299 542 kr22 867 kr51 450 kr122 546 kr
Avskrivningar6 600 kr6 600 kr6 600 kr6 600 kr6 600 kr0 kr-
Rörelseresultat60 921 kr-2 744 kr88 487 kr-142 561 kr-6 446 kr58 062 kr86 609 kr
Ränteintäkter---5 kr292 kr300 kr171 kr
Räntekostnader308 kr5 997 kr62 kr60 kr4 kr11 kr-1 kr
Resultat efter finansiella poster60 613 kr-8 741 kr88 425 kr-142 616 kr-6 158 kr58 351 kr86 781 kr
Bokslutsdispositioner-3 300 kr3 300 kr-20 746 kr20 746 kr0 kr--
Skatt7 316 kr0 kr12 821 kr0 kr--3 543 kr
Årets resultat49 997 kr-5 441 kr54 858 kr-121 870 kr-6 158 kr58 351 kr83 238 kr

Balansräkning

Post2019202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar26 400 kr19 800 kr13 200 kr6 600 kr0 kr0 kr0 kr
Materiella anläggningstillgångar26 400 kr19 800 kr13 200 kr6 600 kr0 kr0 kr0 kr
Omsättningstillgångar177 164 kr208 278 kr328 044 kr118 492 kr74 781 kr181 199 kr294 356 kr
Varulager53 603 kr0 kr-3 177 kr0 kr--
Kortfristiga fordringar20 495 kr192 883 kr3 927 kr20 140 kr17 048 kr139 552 kr84 545 kr
Kassa och bank103 066 kr15 395 kr324 117 kr95 175 kr57 733 kr41 647 kr209 811 kr
Summa tillgångar203 564 kr228 078 kr341 244 kr125 092 kr74 781 kr181 199 kr294 356 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital137 334 kr131 894 kr186 752 kr64 882 kr58 724 kr117 075 kr200 313 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat37 337 kr87 335 kr81 894 kr136 752 kr14 882 kr8 724 kr67 075 kr
Årets resultat49 997 kr-5 441 kr54 858 kr-121 870 kr-6 158 kr58 351 kr83 238 kr
Obeskattade reserver3 300 kr0 kr20 746 kr0 kr---
Kortfristiga skulder40 031 kr85 285 kr122 847 kr60 210 kr16 057 kr64 124 kr94 043 kr
Leverantörsskulder7 079 kr14 387 kr9 163 kr5 897 kr2 208 kr4 728 kr2 888 kr
Skatteskulder0 kr------
Övriga kortfristiga skulder26 105 kr64 898 kr107 684 kr48 312 kr7 849 kr52 766 kr85 155 kr
Summa eget kapital och skulder203 564 kr228 078 kr341 244 kr125 092 kr74 781 kr181 199 kr294 356 kr

Företrädare

  • Toms T

Undertecknad i Tärnsjö 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2017-03-22
Registrerat hos Bolagsverket
Tison Bygg & Snickeri AB
2017-03-23
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Tison Bygg & Snickeri AB för organisationsnummer?

Tison Bygg & Snickeri AB har organisationsnummer 559105-6816 (5591056816).

Var ligger Tison Bygg & Snickeri AB?

Tison Bygg & Snickeri AB har sin registrerade adress Krokvägen 10, 74045 Tärnsjö.

Vilken bransch är Tison Bygg & Snickeri AB verksamt i?

Tison Bygg & Snickeri AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Tison Bygg & Snickeri AB?

Tison Bygg & Snickeri AB hade en nettoomsättning på 690 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Tison Bygg & Snickeri AB?

Tison Bygg & Snickeri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Heby
Län
Uppsala län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2017-03-22
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-06

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar