Jesper Ruhl Bygg & Entreprenad AB
Jesper Ruhl Bygg & Entreprenad AB har organisationsnummer 559120-8961 (5591208961)
Aktiebolag • Org.nr: 559120-8961
Om företaget
Jesper Ruhl Bygg & Entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hofors. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 135 procent till 4 139 462 kr räkenskapsåret 2025 (1 764 163 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. att företaget fått fler uppdrag.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jesper Ruhl Bygg & Entreprenad AB 4 139 462 kr och redovisade ett resultat på 93 151 kr. Rörelsemarginalen var 2,6 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 2,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 92,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,6 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,3 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 2,8 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 92,6 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 269,0 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 134,6 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 035 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 380 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 932 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 3 av 9 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Heby.
- Plats 45 av 337 aktiebolag med säte i Heby.
- Plats 1 308 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 43 458 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,9 procent | 4,7 procent | 11,3 procent | 2,6 procent |
| Vinstmarginal | 13,9 procent | 3,9 procent | 11,0 procent | 2,3 procent |
| Soliditet | 46,0 procent | -69,0 procent | -20,8 procent | 2,8 procent |
| Kassalikviditet | 275,4 procent | 55,1 procent | 90,4 procent | 92,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 155,7 procent | - | - | 269,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -12,7 procent | 134,6 procent |
| Omsättning per anställd | 916 000 kr | 673 000 kr | 882 000 kr | 1 035 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 247 000 kr | 290 000 kr | 372 000 kr | 380 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södra esplanaden 30c/o Jenny gronnevik
81333 Hofors
Verksamhetsbeskrivning
Byggverksamhet, fönsterförsäljning och montering, renovering, nyproduktion, ombyggnation, tillbyggnation samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 748 357 kr | 2 020 401 kr | 1 764 163 kr | 4 139 462 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 11 593 kr | 131 163 kr | -1 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 747 011 kr | 95 586 kr | 154 496 kr | 419 439 kr |
| Övriga externa kostnader | 852 887 kr | 479 957 kr | 578 282 kr | 833 313 kr |
| Personalkostnader | 742 092 kr | 868 513 kr | 743 681 kr | 1 519 405 kr |
| Avskrivningar | 23 080 kr | 28 280 kr | 11 375 kr | 31 166 kr |
| Rörelseresultat | 383 287 kr | 94 841 kr | 198 786 kr | 106 783 kr |
| Ränteintäkter | - | 14 kr | 549 kr | 37 kr |
| Räntekostnader | 1 008 kr | 15 575 kr | 6 102 kr | 13 669 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 382 279 kr | 79 280 kr | 193 233 kr | 93 151 kr |
| Bokslutsdispositioner | -65 736 kr | - | - | - |
| Skatt | 42 200 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 274 343 kr | 79 280 kr | 193 233 kr | 93 151 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 84 698 kr | 25 353 kr | 0 kr | 124 666 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 84 698 kr | 25 353 kr | 0 kr | 124 666 kr |
| Omsättningstillgångar | 298 515 kr | 339 394 kr | 280 817 kr | 1 133 828 kr |
| Kortfristiga fordringar | 298 272 kr | 183 747 kr | 280 574 kr | 671 709 kr |
| Kassa och bank | 243 kr | 155 647 kr | 243 kr | 462 119 kr |
| Summa tillgångar | 383 213 kr | 364 747 kr | 280 817 kr | 1 258 494 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 176 208 kr | -251 755 kr | -58 522 kr | 34 629 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -148 135 kr | -381 035 kr | -301 755 kr | -108 522 kr |
| Årets resultat | 274 343 kr | 79 280 kr | 193 233 kr | 93 151 kr |
| Obeskattade reserver | 65 736 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 108 410 kr | 616 502 kr | 310 613 kr | 1 223 865 kr |
| Leverantörsskulder | 2 978 kr | 295 819 kr | 81 001 kr | 259 855 kr |
| Skatteskulder | 48 246 kr | 0 kr | 65 kr | 300 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 149 852 kr | 212 207 kr | 161 296 kr | 451 787 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 383 213 kr | 364 747 kr | 280 817 kr | 1 258 494 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget genomför byggnationer, fönsterförsäljning och montering, renovering, nyproduktion, ombyggnation, tillbyggnation samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Hofors.
Företrädare
- Jenny G
Undertecknad i Hofors 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jesper Ruhl Bygg & Entreprenad AB för organisationsnummer?
Jesper Ruhl Bygg & Entreprenad AB har organisationsnummer 559120-8961 (5591208961).
Var ligger Jesper Ruhl Bygg & Entreprenad AB?
Jesper Ruhl Bygg & Entreprenad AB har sin registrerade adress Södra esplanaden 30, 81333 Hofors.
Vilken bransch är Jesper Ruhl Bygg & Entreprenad AB verksamt i?
Jesper Ruhl Bygg & Entreprenad AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jesper Ruhl Bygg & Entreprenad AB?
Jesper Ruhl Bygg & Entreprenad AB hade en nettoomsättning på 4 139 462 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Jesper Ruhl Bygg & Entreprenad AB?
Jesper Ruhl Bygg & Entreprenad AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Heby
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-08-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.