
Lammgårds SPA & Massage AB
Lammgårds SPA & Massage AB har organisationsnummer 559114-4232 (5591144232)
Aktiebolag • Org.nr: 559114-4232
Om företaget
Lammgårds SPA & Massage AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örebro. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230). Företaget bedriver även verksamhet inom traditionell, komplementär och alternativ medicin. På Google Maps är verksamheten listad som massage spa. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,7 av 5 baserat på 15 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 9 procent till 1 067 078 kr räkenskapsåret 2025 (974 531 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lammgårds SPA & Massage AB 1 067 078 kr och redovisade ett resultat på -42 229 kr. Rörelsemarginalen var -2,5 procent, under branschens median (median 4,4 procent). Soliditeten var -624,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,0 procent). Kassalikviditeten var 16,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 222,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,5 procent | 4,4 procent | -2,8 procent till 15,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -4,0 procent | 4,4 procent | -2,9 procent till 15,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -624,8 procent | 55,0 procent | 29,4 procent till 76,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 16,2 procent | 222,5 procent | 112,9 procent till 437,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 9,5 procent | 1,5 procent | -12,3 procent till 15,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 534 000 kr | 622 000 kr | 361 000 kr till 1 011 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 345 000 kr | 332 000 kr | 139 000 kr till 530 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 408 av 1 618 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 6 av 28 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Örebro.
- Plats 1 750 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 3 008 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 139 816 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,6 procent | 8,7 procent | -2,4 procent | 9,3 procent | -2,5 procent |
| Vinstmarginal | -6,6 procent | 4,9 procent | -4,8 procent | 7,5 procent | -4,0 procent |
| Soliditet | -554,1 procent | -386,0 procent | -420,0 procent | -289,1 procent | -624,8 procent |
| Kassalikviditet | 8,0 procent | 8,1 procent | 13,0 procent | 28,1 procent | 16,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -5,2 procent | -16,6 procent | 14,0 procent | -7,6 procent | 9,5 procent |
| Omsättning per anställd | 370 000 kr | 308 000 kr | 527 000 kr | 487 000 kr | 534 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 255 000 kr | 170 000 kr | 332 000 kr | 271 000 kr | 345 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Storgatan 670361 Örebro
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Storgatan 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva kroppsbehandling och produktförsäljning inom hälsa och hudvård via butik och webshop samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 157 819 kr | 1 169 293 kr | 1 108 830 kr | 924 803 kr | 1 054 463 kr | 974 531 kr | 1 067 078 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 46 027 kr | 34 166 kr | 44 872 kr | 70 612 kr | 32 697 kr | 91 477 kr | 25 160 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 235 678 kr | 197 117 kr | 120 722 kr | 136 154 kr | 76 638 kr | 89 536 kr | 60 337 kr |
| Övriga externa kostnader | 361 298 kr | 324 397 kr | 316 879 kr | 286 659 kr | 346 977 kr | 339 828 kr | 346 992 kr |
| Personalkostnader | 777 417 kr | 632 714 kr | 766 386 kr | 509 589 kr | 663 314 kr | 541 804 kr | 690 440 kr |
| Avskrivningar | 9 723 kr | 11 946 kr | 11 946 kr | 10 492 kr | 5 330 kr | 2 224 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -180 270 kr | 37 285 kr | -62 231 kr | 80 447 kr | -25 013 kr | 90 835 kr | -26 303 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 188 kr | 398 kr | 123 kr |
| Räntekostnader | 8 816 kr | 19 469 kr | 11 406 kr | 35 151 kr | 26 305 kr | 17 888 kr | 16 049 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -189 086 kr | 17 816 kr | -73 637 kr | 45 296 kr | -51 130 kr | 73 345 kr | -42 229 kr |
| Årets resultat | -189 086 kr | 17 816 kr | -73 637 kr | 45 296 kr | -51 130 kr | 73 345 kr | -42 229 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 41 938 kr | 29 992 kr | 18 046 kr | 7 554 kr | 2 224 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 41 938 kr | 29 992 kr | 18 046 kr | 7 554 kr | 2 224 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 99 081 kr | 66 003 kr | 53 768 kr | 83 815 kr | 93 901 kr | 114 302 kr | 59 648 kr |
| Varulager | 66 814 kr | 26 991 kr | 20 842 kr | 48 768 kr | 28 853 kr | 27 072 kr | 6 300 kr |
| Kortfristiga fordringar | 13 899 kr | 33 188 kr | 29 974 kr | 26 852 kr | 60 702 kr | 81 640 kr | 47 399 kr |
| Kassa och bank | 18 368 kr | 5 824 kr | 2 952 kr | 8 195 kr | 4 346 kr | 5 590 kr | 5 949 kr |
| Summa tillgångar | 141 019 kr | 95 995 kr | 71 814 kr | 91 369 kr | 96 125 kr | 114 302 kr | 59 648 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | -342 113 kr | -324 297 kr | -397 935 kr | -352 639 kr | -403 769 kr | -330 424 kr | -372 652 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -203 027 kr | -392 113 kr | -374 298 kr | -447 935 kr | -402 639 kr | -453 769 kr | -380 423 kr |
| Årets resultat | -189 086 kr | 17 816 kr | -73 637 kr | 45 296 kr | -51 130 kr | 73 345 kr | -42 229 kr |
| Kortfristiga skulder | 373 132 kr | 330 292 kr | 413 082 kr | 430 675 kr | 499 894 kr | 310 515 kr | 329 668 kr |
| Leverantörsskulder | 64 972 kr | 31 449 kr | 47 929 kr | 40 412 kr | 76 939 kr | 37 009 kr | 78 439 kr |
| Skatteskulder | - | - | 4 990 kr | 9 863 kr | 6 629 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 140 991 kr | 216 686 kr | 301 887 kr | 314 991 kr | 358 847 kr | 236 685 kr | 191 537 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 141 019 kr | 95 995 kr | 71 814 kr | 91 369 kr | 96 125 kr | 114 302 kr | 59 648 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Örebro registrerades år 2017 bedriver Spa verksamhet med kroppsbehandlingar och produktförsäljning inom hälsa och hudvård via butik och webshop.
Bolaget ligger fortfarande med förbrukat eget kapital.
Företrädare
- Emelie L (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lammgårds SPA & Massage AB för organisationsnummer?
Lammgårds SPA & Massage AB har organisationsnummer 559114-4232 (5591144232).
Var ligger Lammgårds SPA & Massage AB?
Lammgårds SPA & Massage AB har sin registrerade adress Storgatan 6, 70361 Örebro.
Vilken bransch är Lammgårds SPA & Massage AB verksamt i?
Lammgårds SPA & Massage AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lammgårds SPA & Massage AB?
Lammgårds SPA & Massage AB hade en nettoomsättning på 1 067 078 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lammgårds SPA & Massage AB?
Lammgårds SPA & Massage AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-06-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.