Massage & Rehab i Örebro AB
Massage & Rehab i Örebro AB har organisationsnummer 559218-0771 (5592180771)
Aktiebolag • Org.nr: 559218-0771
Om företaget
Massage & Rehab i Örebro AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örebro. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230). Företaget bedriver även verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik. På Google Maps är verksamheten listad som massör.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 21 procent till 922 000 kr räkenskapsåret 2026 (764 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Massage & Rehab i Örebro AB 922 000 kr och redovisade ett resultat på 51 648 kr. Rörelsemarginalen var 7,1 procent, över branschens median (median 6,1 procent). Soliditeten var 69,4 procent, över branschens median (median 59,9 procent). Kassalikviditeten var 91,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 244,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,1 procent | 6,1 procent | 0,1 procent till 19,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,0 procent | 5,9 procent | -0,3 procent till 20,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 69,4 procent | 59,9 procent | 39,2 procent till 78,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 91,2 procent | 244,4 procent | 147,8 procent till 534,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 14,6 procent | 13,4 procent | -10,7 procent till 41,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 20,7 procent | 0,9 procent | -9,7 procent till 15,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 922 000 kr | 672 000 kr | 424 000 kr till 1 099 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 766 000 kr | 324 000 kr | 141 000 kr till 525 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 478 av 1 618 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 9 av 28 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Örebro.
- Plats 1 894 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 3 260 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 151 553 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,6 procent | 0,8 procent | 3,4 procent | 6,6 procent | 7,1 procent |
| Vinstmarginal | 0,4 procent | 1,4 procent | 5,5 procent | 6,9 procent | 7,0 procent |
| Soliditet | 65,8 procent | 60,8 procent | 62,7 procent | 66,4 procent | 69,4 procent |
| Kassalikviditet | 238,5 procent | 165,7 procent | 136,9 procent | 160,4 procent | 91,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,8 procent | 3,4 procent | 14,0 procent | 13,9 procent | 14,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 49,5 procent | 13,3 procent | 23,6 procent | -0,8 procent | 20,7 procent |
| Omsättning per anställd | 550 000 kr | 623 000 kr | 770 000 kr | 764 000 kr | 922 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 447 000 kr | 549 000 kr | 639 000 kr | 600 000 kr | 766 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Anna-Lenah Elgströmsväg 1270353 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska arbeta med massage och rehabilitering inom idrott, företag och privatpersoner samt utföra konsult- och teknikertjänster inom ventilation.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 441 857 kr | 368 188 kr | 550 430 kr | 623 057 kr | 769 841 kr | 764 083 kr | 921 554 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 60 146 kr | 43 384 kr | 0 kr | - | - | - | 22 048 kr |
| Övriga externa kostnader | 25 749 kr | 34 793 kr | 78 043 kr | 62 311 kr | 90 485 kr | 89 150 kr | 87 864 kr |
| Personalkostnader | 275 749 kr | 351 087 kr | 446 828 kr | 548 851 kr | 638 676 kr | 599 822 kr | 765 907 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 1 708 kr | 6 830 kr | 6 830 kr | 8 830 kr |
| Rörelseresultat | 198 123 kr | 15 274 kr | 19 814 kr | 5 159 kr | 26 044 kr | 50 367 kr | 65 044 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 2 679 kr | 2 391 kr | 2 kr |
| Räntekostnader | - | 76 kr | 490 kr | 36 kr | 0 kr | 11 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 198 123 kr | 15 198 kr | 2 324 kr | 8 696 kr | 42 150 kr | 52 747 kr | 65 046 kr |
| Skatt | 42 419 kr | 3 289 kr | 4 101 kr | 1 060 kr | 5 862 kr | 10 852 kr | 13 398 kr |
| Årets resultat | 155 704 kr | 11 909 kr | -1 777 kr | 7 636 kr | 36 288 kr | 41 895 kr | 51 648 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 31 290 kr | 60 490 kr | 128 855 kr | 202 602 kr | 209 552 kr | 367 075 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 32 442 kr | 25 612 kr | 18 782 kr | 118 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 31 290 kr | 60 490 kr | 96 413 kr | 176 990 kr | 190 770 kr | 249 075 kr |
| Omsättningstillgångar | 365 268 kr | 237 150 kr | 267 515 kr | 238 600 kr | 211 916 kr | 244 476 kr | 142 315 kr |
| Kortfristiga fordringar | 10 840 kr | 0 kr | 10 411 kr | 29 537 kr | 37 077 kr | 18 000 kr | 22 000 kr |
| Kassa och bank | 354 428 kr | 237 150 kr | 257 104 kr | 209 063 kr | 174 839 kr | 226 476 kr | 120 315 kr |
| Summa tillgångar | 365 268 kr | 268 440 kr | 328 005 kr | 367 455 kr | 414 518 kr | 454 028 kr | 509 390 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 205 704 kr | 217 613 kr | 215 836 kr | 223 472 kr | 259 759 kr | 301 654 kr | 353 302 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 155 704 kr | 167 613 kr | 165 836 kr | 173 471 kr | 209 759 kr | 251 654 kr |
| Årets resultat | 155 704 kr | 11 909 kr | -1 777 kr | 7 636 kr | 36 288 kr | 41 895 kr | 51 648 kr |
| Kortfristiga skulder | 159 564 kr | 50 827 kr | 112 169 kr | 143 983 kr | 154 759 kr | 152 374 kr | 156 088 kr |
| Skatteskulder | 42 419 kr | 45 708 kr | 0 kr | - | - | 1 414 kr | 4 516 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 117 145 kr | 5 119 kr | 33 318 kr | 38 848 kr | 49 624 kr | 45 824 kr | 20 152 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 365 268 kr | 268 440 kr | 328 005 kr | 367 455 kr | 414 518 kr | 454 028 kr | 509 390 kr |
Företrädare
- Stefan V
Undertecknad i Örebro 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Massage & Rehab i Örebro AB för organisationsnummer?
Massage & Rehab i Örebro AB har organisationsnummer 559218-0771 (5592180771).
Var ligger Massage & Rehab i Örebro AB?
Massage & Rehab i Örebro AB har sin registrerade adress Anna-Lenah Elgströmsväg 12, 70353 Örebro.
Vilken bransch är Massage & Rehab i Örebro AB verksamt i?
Massage & Rehab i Örebro AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Massage & Rehab i Örebro AB?
Massage & Rehab i Örebro AB hade en nettoomsättning på 922 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Massage & Rehab i Örebro AB?
Massage & Rehab i Örebro AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-09-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.