A.Lukins AB
A.Lukins AB har organisationsnummer 559116-3323 (5591163323)
Aktiebolag • Org.nr: 559116-3323
Om företaget
A.Lukins AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar pr och kommunikation, datakonsultverksamhet och arbetsförmedling och rekrytering.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 6 procent till 366 000 kr räkenskapsåret 2025 (389 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte A.Lukins AB 366 000 kr och redovisade ett resultat på -51 172 kr. Rörelsemarginalen var -13,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 42,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 173,4 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -13,4 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -13,9 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 42,3 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 173,4 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -104,3 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -5,9 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 17 253 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 4 855 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 38 114 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 68 155 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 205 048 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 9,0 procent | -33,7 procent | -13,4 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 8,3 procent | -33,9 procent | -13,9 procent |
| Soliditet | 76,8 procent | 80,3 procent | 44,8 procent | 28,8 procent | 42,3 procent |
| Kassalikviditet | 285,3 procent | 474,5 procent | 203,7 procent | 140,5 procent | 173,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -73,1 procent | 52,8 procent | 15,3 procent | -246,9 procent | -104,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 40,4 procent | -5,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mjölnarvägen 24c/o A.Lukins
13174 Nacka
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Mjölnarvägen 24 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom affärsstrategi, affärsutveckling, reklam, PR, data & IT samt friskvård.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 93 249 kr | -1 kr | 89 606 kr | 277 208 kr | 388 602 kr | 365 637 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 21 244 kr | 0 kr | - | 3 721 kr | 1 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 117 105 kr | 16 570 kr | 39 736 kr | 197 665 kr | 296 477 kr | 116 006 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | - | 52 057 kr | 222 031 kr | 298 712 kr |
| Avskrivningar | - | 9 324 kr | 9 324 kr | 6 241 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -2 612 kr | -25 895 kr | 40 271 kr | 24 966 kr | -131 190 kr | -49 081 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 3 kr | 177 kr | -179 kr |
| Räntekostnader | 80 kr | - | - | 2 344 kr | 989 kr | 1 912 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -2 692 kr | -25 895 kr | 40 271 kr | 22 625 kr | -132 002 kr | -51 172 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | -8 000 kr | 8 000 kr | 0 kr |
| Skatt | - | - | 562 kr | 5 549 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -2 692 kr | -25 895 kr | 39 709 kr | 9 076 kr | -124 002 kr | -51 172 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 15 565 kr | 6 241 kr | 0 kr | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 15 565 kr | 6 241 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 45 741 kr | 30 588 kr | 87 297 kr | 132 065 kr | 174 084 kr | 115 880 kr |
| Kortfristiga fordringar | 21 491 kr | 27 909 kr | 84 589 kr | 109 909 kr | 174 084 kr | 115 880 kr |
| Kassa och bank | 24 250 kr | 2 679 kr | 2 708 kr | 22 156 kr | 0 kr | - |
| Summa tillgångar | 45 741 kr | 46 153 kr | 93 538 kr | 132 065 kr | 174 084 kr | 115 880 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 32 329 kr | 35 432 kr | 75 141 kr | 59 218 kr | 50 216 kr | 49 043 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -14 979 kr | 11 327 kr | -14 568 kr | 142 kr | 124 218 kr | 50 215 kr |
| Årets resultat | -2 692 kr | -25 895 kr | 39 709 kr | 9 076 kr | -124 002 kr | -51 172 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 8 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 13 412 kr | 10 721 kr | 18 397 kr | 64 847 kr | 123 868 kr | 66 837 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 964 kr | 0 kr | 18 750 kr | 6 477 kr | 2 049 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 562 kr | 6 111 kr | 5 549 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 733 kr | 757 kr | 4 741 kr | 30 986 kr | 87 021 kr | 4 994 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 45 741 kr | 46 153 kr | 93 538 kr | 132 065 kr | 174 084 kr | 115 880 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2017 och bedriver konsultverksamhet inom affärsstrategi, affärsutveckling, reklam, PR, data och IT samt friskvård.
Företrädare
- Anna L (styrelseordförande)
- Tiina O (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har A.Lukins AB för organisationsnummer?
A.Lukins AB har organisationsnummer 559116-3323 (5591163323).
Var ligger A.Lukins AB?
A.Lukins AB har sin registrerade adress Mjölnarvägen 24, 13174 Nacka.
Vilken bransch är A.Lukins AB verksamt i?
A.Lukins AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter A.Lukins AB?
A.Lukins AB hade en nettoomsättning på 366 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-06-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.