Holm & Co. Communications AB
Holm & Co. Communications AB har organisationsnummer 559261-4944 (5592614944)
Aktiebolag • Org.nr: 559261-4944
Om företaget
Holm & Co. Communications AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Karlstad. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 58 procent till 366 000 kr räkenskapsåret 2025 (871 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Holm & Co. Communications AB 366 000 kr och redovisade ett resultat på 48 574 kr. Rörelsemarginalen var -150,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 85,8 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 329,6 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -150,3 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 13,4 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 85,8 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 329,6 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 3,7 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -58,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 366 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 327 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 17 253 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 4 855 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 38 114 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 68 155 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 205 048 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 52,5 procent | 41,1 procent | -212,0 procent | -150,3 procent |
| Vinstmarginal | 136,4 procent | 423,4 procent | -313,2 procent | 13,4 procent |
| Soliditet | 71,2 procent | 87,4 procent | 90,2 procent | 85,8 procent |
| Kassalikviditet | 233,3 procent | 546,9 procent | 266,5 procent | 329,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 98,6 procent | 63,5 procent | -214,7 procent | 3,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -50,3 procent | - | -58,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 532 000 kr | 762 000 kr | 871 000 kr | 366 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 370 000 kr | 162 000 kr | 490 000 kr | 327 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lillgatan 865229 Karlstad
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Lillgatan 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom marknadsföring, kommunikation, företagsutveckling, affärsstrategi och ekonomi. Bolaget ska även bedriva rådgivning inom e-handel, varu- märkesbyggande och försäljning. Vidare ska bolaget sälja och marknadsföra solglasögon och tillbehör till glasögon. Bolaget ska även förvalta aktier, fastigheter och immateriella rättigheter samt bedriva därmed förelig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 531 671 kr | 762 294 kr | 871 464 kr | 366 301 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 17 739 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 347 186 kr | 208 401 kr | 1 688 723 kr | 350 880 kr |
| Personalkostnader | 370 233 kr | 162 234 kr | 490 467 kr | 327 425 kr |
| Avskrivningar | - | - | 62 917 kr | 62 916 kr |
| Rörelseresultat | 804 032 kr | 312 804 kr | -1 846 398 kr | -550 053 kr |
| Ränteintäkter | - | 42 kr | 156 kr | -51 kr |
| Räntekostnader | - | 648 kr | 1 475 kr | 1 322 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 089 757 kr | 3 226 473 kr | -2 727 717 kr | 48 574 kr |
| Bokslutsdispositioner | -200 000 kr | -80 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 132 391 kr | 49 524 kr | - | - |
| Årets resultat | 1 757 366 kr | 3 096 949 kr | -2 727 717 kr | 48 574 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 285 725 kr | 3 000 000 kr | 246 425 kr | 183 509 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 246 425 kr | 183 509 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 285 725 kr | 3 000 000 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 219 080 kr | 2 585 161 kr | 1 162 829 kr | 1 353 754 kr |
| Varulager | - | 256 281 kr | 792 955 kr | 634 364 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 124 246 kr | 2 270 481 kr | 256 373 kr | 698 944 kr |
| Kassa och bank | 94 834 kr | 58 399 kr | 113 501 kr | 20 446 kr |
| Summa tillgångar | 2 504 805 kr | 5 585 161 kr | 1 409 254 kr | 1 537 263 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 782 366 kr | 4 879 315 kr | 1 270 456 kr | 1 319 030 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 1 757 366 kr | 3 973 173 kr | 1 245 456 kr |
| Årets resultat | 1 757 366 kr | 3 096 949 kr | -2 727 717 kr | 48 574 kr |
| Obeskattade reserver | 200 000 kr | 280 000 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 522 439 kr | 425 846 kr | 138 798 kr | 218 233 kr |
| Leverantörsskulder | 1 420 kr | 5 081 kr | 5 610 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 132 391 kr | 156 699 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 388 628 kr | 224 066 kr | 88 188 kr | 218 233 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 504 805 kr | 5 585 161 kr | 1 409 254 kr | 1 537 263 kr |
Företrädare
- Michaela H
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Holm & Co. Communications AB för organisationsnummer?
Holm & Co. Communications AB har organisationsnummer 559261-4944 (5592614944).
Var ligger Holm & Co. Communications AB?
Holm & Co. Communications AB har sin registrerade adress Lillgatan 8, 65229 Karlstad.
Vilken bransch är Holm & Co. Communications AB verksamt i?
Holm & Co. Communications AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Holm & Co. Communications AB?
Holm & Co. Communications AB hade en nettoomsättning på 366 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Holm & Co. Communications AB?
Holm & Co. Communications AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Holm & Co. Communications AB (Företagsnamn)
- Manushi Eyewear (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser försäljning och marknads- föring av modeprodukter, främst solglasögon och accessoarer samt därmed förelig verksamhet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.