Veronica Zacco Scenario AB
Veronica Zacco Scenario AB har organisationsnummer 559122-8662 (5591228662)
Aktiebolag • Org.nr: 559122-8662
Om företaget
Veronica Zacco Scenario AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 13 procent till 1 181 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 360 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Veronica Zacco Scenario AB 1 181 000 kr och redovisade ett resultat på 25 338 kr. Rörelsemarginalen var 2,0 procent, under branschens median (median 16,9 procent). Soliditeten var 34,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 69,0 procent). Kassalikviditeten var 592,2 procent, över branschens median (median 367,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,0 procent | 16,9 procent | 0,5 procent till 44,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,9 procent | 18,5 procent | 0,8 procent till 46,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 34,9 procent | 69,0 procent | 46,9 procent till 87,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 592,2 procent | 367,5 procent | 187,6 procent till 796,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 2,8 procent | 13,3 procent | -4,6 procent till 44,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -13,2 procent | -3,3 procent | -30,2 procent till 21,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 181 000 kr | 676 000 kr | 298 000 kr till 1 262 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 825 000 kr | 418 000 kr | 114 000 kr till 729 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 451 av 2 321 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
- Plats 240 av 1 007 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Stockholm.
- Plats 24 229 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 43 392 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 131 401 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -14,7 procent | 2,3 procent | 56,9 procent | -6,4 procent | 2,0 procent |
| Vinstmarginal | -14,7 procent | 2,3 procent | 57,0 procent | -5,7 procent | 1,9 procent |
| Soliditet | 42,1 procent | 35,7 procent | 36,7 procent | 33,9 procent | 34,9 procent |
| Kassalikviditet | 643,3 procent | 754,5 procent | 946,8 procent | 533,3 procent | 592,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -14,6 procent | -6,0 procent | 92,4 procent | 1,0 procent | 2,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -70,1 procent | 116,6 procent | 105,6 procent | -46,5 procent | -13,2 procent |
| Omsättning per anställd | 571 000 kr | 1 237 000 kr | 2 543 000 kr | 1 360 000 kr | 1 181 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 564 000 kr | 1 019 000 kr | 841 000 kr | 1 076 000 kr | 825 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Adventsvägen 1c/o c/o V Zacco
12635 Hägersten
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Adventsvägen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bediva manusförfattande, film, tv och teaterproduktion, litterär verksamhet, förvaltning avfast/lös egendom samt med alla dessa förenliga verksamheter.
Bransch
- 90110Litterärt skapande och musikkompositionHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 284 998 kr | 1 911 122 kr | 570 734 kr | 1 237 498 kr | 2 542 534 kr | 1 359 698 kr | 1 181 335 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 27 840 kr | 28 800 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 90 500 kr | 50 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 99 854 kr | 122 698 kr | 90 508 kr | 190 038 kr | 253 602 kr | 397 950 kr | 361 950 kr |
| Personalkostnader | 554 887 kr | 672 620 kr | 564 094 kr | 1 018 907 kr | 841 214 kr | 1 076 085 kr | 824 618 kr |
| Rörelseresultat | 539 757 kr | 1 065 804 kr | -83 868 kr | 28 553 kr | 1 447 718 kr | -86 497 kr | 23 567 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 91 kr | 2 079 kr | 8 146 kr | 2 290 kr |
| Räntekostnader | 1 kr | 19 kr | 313 kr | 553 kr | 0 kr | - | 2 590 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 539 756 kr | 1 065 785 kr | -84 181 kr | 28 091 kr | 1 449 797 kr | -78 351 kr | 23 267 kr |
| Bokslutsdispositioner | -139 000 kr | -274 000 kr | 0 kr | - | -390 000 kr | 151 000 kr | 44 000 kr |
| Skatt | 89 368 kr | 176 122 kr | 3 710 kr | 62 094 kr | 243 819 kr | 63 740 kr | 41 929 kr |
| Årets resultat | 311 388 kr | 615 663 kr | -87 891 kr | -34 003 kr | 815 978 kr | 8 909 kr | 25 338 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 90 000 kr | 325 000 kr | 390 000 kr | 450 000 kr | 505 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 90 000 kr | 325 000 kr | 390 000 kr | 450 000 kr | 505 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 904 476 kr | 1 547 705 kr | 1 337 687 kr | 1 263 178 kr | 2 014 498 kr | 2 177 002 kr | 2 121 813 kr |
| Kortfristiga fordringar | 505 414 kr | 2 kr | 99 290 kr | 467 284 kr | 1 244 494 kr | 100 166 kr | 574 189 kr |
| Kassa och bank | 399 062 kr | 1 547 703 kr | 1 238 397 kr | 795 894 kr | 770 004 kr | 2 076 836 kr | 1 547 624 kr |
| Summa tillgångar | 904 476 kr | 1 547 705 kr | 1 427 687 kr | 1 588 178 kr | 2 404 498 kr | 2 627 002 kr | 2 626 813 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 472 987 kr | 688 651 kr | 600 760 kr | 566 757 kr | 882 735 kr | 891 644 kr | 916 982 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 111 599 kr | 22 988 kr | 638 651 kr | 550 760 kr | 16 757 kr | 832 735 kr | 841 644 kr |
| Årets resultat | 311 388 kr | 615 663 kr | -87 891 kr | -34 003 kr | 815 978 kr | 8 909 kr | 25 338 kr |
| Obeskattade reserver | 255 000 kr | 529 000 kr | 529 000 kr | 529 000 kr | 919 000 kr | 768 000 kr | 724 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 176 489 kr | 330 054 kr | 207 927 kr | 167 421 kr | 212 763 kr | 408 188 kr | 358 318 kr |
| Leverantörsskulder | 52 737 kr | 3 719 kr | 3 453 kr | 6 499 kr | 5 844 kr | 9 000 kr | 7 094 kr |
| Skatteskulder | 36 861 kr | 133 232 kr | 13 284 kr | 0 kr | 80 791 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 27 890 kr | 86 603 kr | 91 190 kr | 85 922 kr | 57 799 kr | 52 767 kr | 36 224 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 904 476 kr | 1 547 705 kr | 1 427 687 kr | 1 588 178 kr | 2 404 498 kr | 2 627 002 kr | 2 626 813 kr |
Företrädare
- Veronica Z
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Veronica Zacco Scenario AB för organisationsnummer?
Veronica Zacco Scenario AB har organisationsnummer 559122-8662 (5591228662).
Var ligger Veronica Zacco Scenario AB?
Veronica Zacco Scenario AB har sin registrerade adress Adventsvägen 1, 12635 Hägersten.
Vilken bransch är Veronica Zacco Scenario AB verksamt i?
Veronica Zacco Scenario AB är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Veronica Zacco Scenario AB?
Veronica Zacco Scenario AB hade en nettoomsättning på 1 181 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Veronica Zacco Scenario AB?
Veronica Zacco Scenario AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-08-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.