Henrik Lörstad Musik AB
Henrik Lörstad Musik AB har organisationsnummer 559175-8445 (5591758445)
Aktiebolag • Org.nr: 559175-8445
Om företaget
Henrik Lörstad Musik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 132 procent till 1 180 000 kr räkenskapsåret 2025 (508 000 kr föregående år).
Bolagets ökade omsättning är hänförlig till en större efterfrågan av de tjänster bolaget tillhandahåller.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Henrik Lörstad Musik AB 1 180 000 kr och redovisade ett resultat på 156 810 kr. Rörelsemarginalen var 13,4 procent, under branschens median (median 16,9 procent). Soliditeten var 61,6 procent, under branschens median (median 69,0 procent). Kassalikviditeten var 210,4 procent, under branschens median (median 367,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,4 procent | 16,9 procent | 0,5 procent till 44,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 13,4 procent | 18,5 procent | 0,8 procent till 46,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 61,6 procent | 69,0 procent | 46,9 procent till 87,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 210,4 procent | 367,5 procent | 187,6 procent till 796,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 55,6 procent | 13,3 procent | -4,6 procent till 44,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 132,3 procent | -3,3 procent | -30,2 procent till 21,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 180 000 kr | 676 000 kr | 298 000 kr till 1 262 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 747 000 kr | 418 000 kr | 114 000 kr till 729 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 452 av 2 319 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
- Plats 242 av 1 008 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Stockholm.
- Plats 24 238 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 43 409 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 131 438 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -42,2 procent | -1,0 procent | 8,7 procent | -34,1 procent | 13,4 procent |
| Vinstmarginal | -39,2 procent | -1,0 procent | 9,1 procent | -33,1 procent | 13,4 procent |
| Soliditet | 51,7 procent | 51,7 procent | 62,6 procent | 53,6 procent | 61,6 procent |
| Kassalikviditet | 151,7 procent | 99,9 procent | 207,7 procent | 187,0 procent | 210,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -129,0 procent | -5,9 procent | 36,7 procent | -133,6 procent | 55,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -39,9 procent | 70,9 procent | 7,9 procent | -57,3 procent | 132,3 procent |
| Omsättning per anställd | 645 000 kr | 1 102 000 kr | 1 189 000 kr | 508 000 kr | 1 180 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 737 000 kr | 838 000 kr | 777 000 kr | 461 000 kr | 747 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bohusgatan 21c/o C/o Swedish Frames
11667 Stockholm
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Bohusgatan 21 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Komposition och produktion av ljud och musik till digitala och sceniska media
Bransch
- 90110Litterärt skapande och musikkompositionHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 007 757 kr | 1 074 102 kr | 645 352 kr | 1 101 693 kr | 1 188 959 kr | 508 197 kr | 1 179 891 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 55 444 kr | 35 926 kr | 0 kr | - | 16 458 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 62 323 kr | 0 kr | 1 500 kr |
| Övriga externa kostnader | 180 538 kr | 260 091 kr | 228 161 kr | 294 647 kr | 228 934 kr | 204 484 kr | 262 403 kr |
| Personalkostnader | 385 493 kr | 724 903 kr | 736 680 kr | 837 675 kr | 777 486 kr | 460 504 kr | 747 108 kr |
| Avskrivningar | - | - | 8 139 kr | 16 186 kr | 16 186 kr | 16 186 kr | 27 052 kr |
| Rörelseresultat | 441 726 kr | 88 905 kr | -272 184 kr | -10 889 kr | 104 030 kr | -172 977 kr | 158 286 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 14 kr | 112 kr | 83 kr | 91 kr |
| Räntekostnader | 8 kr | 40 kr | 130 kr | 18 kr | 4 kr | 67 kr | 99 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 441 718 kr | 88 865 kr | -253 316 kr | -10 893 kr | 107 601 kr | -167 608 kr | 158 278 kr |
| Skatt | 102 957 kr | 27 995 kr | 0 kr | - | - | - | 1 468 kr |
| Årets resultat | 338 761 kr | 60 870 kr | -253 316 kr | -10 893 kr | 107 601 kr | -167 608 kr | 156 810 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 220 000 kr | 280 000 kr | 101 556 kr | 185 606 kr | 104 883 kr | 31 050 kr | 88 330 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 32 558 kr | 56 608 kr | 40 422 kr | 24 236 kr | 51 516 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 220 000 kr | 280 000 kr | 68 998 kr | 128 998 kr | 64 461 kr | 6 814 kr | 36 814 kr |
| Omsättningstillgångar | 420 957 kr | 380 052 kr | 278 029 kr | 173 329 kr | 362 860 kr | 202 852 kr | 369 477 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 509 kr | 343 908 kr | 260 775 kr | 136 132 kr | 360 917 kr | 165 925 kr | 206 922 kr |
| Kassa och bank | 411 448 kr | 36 144 kr | 17 254 kr | 37 197 kr | 1 943 kr | 36 927 kr | 162 555 kr |
| Summa tillgångar | 640 957 kr | 660 052 kr | 379 585 kr | 358 935 kr | 467 743 kr | 233 902 kr | 457 807 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 388 761 kr | 449 631 kr | 196 315 kr | 185 423 kr | 293 024 kr | 125 416 kr | 282 225 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 338 761 kr | 399 631 kr | 146 316 kr | 135 423 kr | 243 024 kr | 75 415 kr |
| Årets resultat | 338 761 kr | 60 870 kr | -253 316 kr | -10 893 kr | 107 601 kr | -167 608 kr | 156 810 kr |
| Kortfristiga skulder | 252 196 kr | 210 421 kr | 183 270 kr | 173 512 kr | 174 719 kr | 108 486 kr | 175 582 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 12 381 kr | 701 kr | 11 739 kr |
| Skatteskulder | 49 500 kr | 46 057 kr | 0 kr | - | 1 699 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 192 696 kr | 154 364 kr | 173 270 kr | 163 512 kr | 150 639 kr | 97 785 kr | 153 843 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 640 957 kr | 660 052 kr | 379 585 kr | 358 935 kr | 467 743 kr | 233 902 kr | 457 807 kr |
Företrädare
- Henrik L
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Henrik Lörstad Musik AB för organisationsnummer?
Henrik Lörstad Musik AB har organisationsnummer 559175-8445 (5591758445).
Var ligger Henrik Lörstad Musik AB?
Henrik Lörstad Musik AB har sin registrerade adress Bohusgatan 21, 11667 Stockholm.
Vilken bransch är Henrik Lörstad Musik AB verksamt i?
Henrik Lörstad Musik AB är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Henrik Lörstad Musik AB?
Henrik Lörstad Musik AB hade en nettoomsättning på 1 180 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Henrik Lörstad Musik AB?
Henrik Lörstad Musik AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-10-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.