Smedjebackens Spiritualistiska Center AB
Smedjebackens Spiritualistiska Center AB har organisationsnummer 559125-4502 (5591254502)
Aktiebolag • Org.nr: 559125-4502
Om företaget
Smedjebackens Spiritualistiska Center AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Smedjebacken. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som arrangemang av kongresser och mässor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 82300). Sidoverksamheter inkluderar annan övrig utbildning och scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 4 procent till 656 228 kr räkenskapsåret 2025 (683 233 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Smedjebackens Spiritualistiska Center AB 656 228 kr och redovisade ett resultat på 44 542 kr. Rörelsemarginalen var 8,7 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 88,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,1 procent). Kassalikviditeten var 825,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 218,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,7 procent | 5,5 procent | -1,5 procent till 17,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,7 procent | 5,6 procent | -1,9 procent till 18,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 88,8 procent | 55,1 procent | 24,1 procent till 80,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 825,4 procent | 218,7 procent | 108,0 procent till 486,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 20,3 procent | 7,0 procent | -12,7 procent till 41,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -4,0 procent | -0,2 procent | -25,9 procent till 26,8 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 257 av 510 aktiebolag inom arrangemang av kongresser och mässor.
- Plats 154 av 263 aktiebolag med säte i Smedjebacken.
- Plats 4 764 av 8 359 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 175 139 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,9 procent | 5,5 procent | 7,0 procent | 7,3 procent | 8,7 procent |
| Vinstmarginal | 5,8 procent | 5,6 procent | 7,0 procent | 7,3 procent | 8,7 procent |
| Soliditet | 84,0 procent | 82,2 procent | 81,3 procent | 95,9 procent | 88,8 procent |
| Kassalikviditet | 560,7 procent | 495,9 procent | 489,8 procent | 2278,2 procent | 825,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,1 procent | 19,4 procent | 22,0 procent | 16,8 procent | 20,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -11,7 procent | 122,4 procent | -10,0 procent | -10,0 procent | -4,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hovslagaregatan 30 B77730 Smedjebacken
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Hovslagaregatan 30 B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är kursverksamhet inom personlig och andlig utveckling, föreläsning och medialdemonstration. Försäljning av kristaller, tarotkort, meditations-CD. Anordning av hälsomässa med utställare och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 429 381 kr | 378 648 kr | 842 541 kr | 758 813 kr | 683 233 kr | 656 228 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 11 400 kr | 18 253 kr | 9 350 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 620 568 kr | 544 640 kr | 509 362 kr |
| Övriga externa kostnader | 172 990 kr | 108 435 kr | 264 447 kr | 95 874 kr | 106 502 kr | 90 905 kr |
| Personalkostnader | 213 kr | 223 kr | 8 877 kr | 365 kr | 450 kr | 8 440 kr |
| Rörelseresultat | 49 012 kr | 22 307 kr | 46 768 kr | 53 406 kr | 49 894 kr | 56 870 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 11 kr | 85 kr | 45 kr | 22 kr |
| Räntekostnader | 27 kr | 13 kr | 39 kr | 158 kr | 173 kr | 120 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 48 985 kr | 22 294 kr | 46 740 kr | 53 333 kr | 49 766 kr | 56 772 kr |
| Skatt | 11 080 kr | 5 671 kr | 10 654 kr | 12 102 kr | 11 945 kr | 12 230 kr |
| Årets resultat | 37 905 kr | 16 623 kr | 36 086 kr | 41 231 kr | 37 821 kr | 44 542 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 148 425 kr | 178 937 kr | 226 630 kr | 230 549 kr | 234 906 kr | 247 758 kr |
| Varulager | 12 694 kr | 17 936 kr | 26 666 kr | 19 885 kr | 17 450 kr | 17 850 kr |
| Kortfristiga fordringar | 14 713 kr | 458 kr | 511 kr | 32 kr | 70 kr | 330 kr |
| Kassa och bank | 121 018 kr | 160 543 kr | 199 453 kr | 210 632 kr | 217 386 kr | 229 578 kr |
| Summa tillgångar | 148 425 kr | 178 937 kr | 226 630 kr | 230 549 kr | 234 906 kr | 247 758 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 133 600 kr | 150 223 kr | 186 309 kr | 187 540 kr | 225 361 kr | 219 903 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 45 695 kr | 83 600 kr | 100 223 kr | 96 309 kr | 137 540 kr | 125 361 kr |
| Årets resultat | 37 905 kr | 16 623 kr | 36 086 kr | 41 231 kr | 37 821 kr | 44 542 kr |
| Kortfristiga skulder | 14 825 kr | 28 714 kr | 40 321 kr | 43 009 kr | 9 545 kr | 27 855 kr |
| Leverantörsskulder | 2 168 kr | 9 528 kr | 2 441 kr | 30 821 kr | 1 488 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 6 571 kr | 0 kr | - | 937 kr | 780 kr | 592 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 086 kr | 16 186 kr | 11 920 kr | 8 251 kr | 4 277 kr | 24 263 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 148 425 kr | 178 937 kr | 226 630 kr | 230 549 kr | 234 906 kr | 247 758 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver kursverksamhet inom personlig- och andlig utveckling, föreläsning och medialdemonstration samt försäljning av produkter i butik. Bolaget anordnar även mässor med utställare.Företaget har sitt säte i Smedjebackens kommun.
Företrädare
- Helena V (styrelseordförande, verkställande direktör)
- Marjaana H (styrelseledamot)
Undertecknad i Smedjebacken 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Smedjebackens Spiritualistiska Center AB för organisationsnummer?
Smedjebackens Spiritualistiska Center AB har organisationsnummer 559125-4502 (5591254502).
Var ligger Smedjebackens Spiritualistiska Center AB?
Smedjebackens Spiritualistiska Center AB har sin registrerade adress Hovslagaregatan 30 B, 77730 Smedjebacken.
Vilken bransch är Smedjebackens Spiritualistiska Center AB verksamt i?
Smedjebackens Spiritualistiska Center AB är registrerat i branschen arrangemang av kongresser och mässor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Smedjebackens Spiritualistiska Center AB?
Smedjebackens Spiritualistiska Center AB hade en nettoomsättning på 656 228 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Smedjebacken
- Län
- Dalarnas län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-09-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.