Helikas AB
Helikas AB har organisationsnummer 559126-2307 (5591262307)
Aktiebolag • Org.nr: 559126-2307
Om företaget
Helikas AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Rönninge. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81100). Sidoverksamheter inkluderar lokalvård, kontorstjänster och partihandel med frukt och grönsaker. På Google Maps är verksamheten listad som property maintenance.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 26 procent till 6 348 092 kr räkenskapsåret 2025 (5 022 080 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Helikas AB 6 348 092 kr och redovisade ett resultat på 235 414 kr. Rörelsemarginalen var 4,9 procent, under branschens median (median 7,1 procent). Soliditeten var 66,8 procent, över branschens median (median 56,0 procent). Kassalikviditeten var 286,0 procent, över branschens median (median 242,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,9 procent | 7,1 procent | -0,7 procent till 21,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,0 procent | 6,8 procent | -0,7 procent till 21,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 66,8 procent | 56,0 procent | 27,1 procent till 77,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 286,0 procent | 242,0 procent | 127,8 procent till 478,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 26,2 procent | 12,7 procent | -1,8 procent till 42,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 26,4 procent | 0,0 procent | -23,3 procent till 22,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 6 348 000 kr | 907 000 kr | 520 000 kr till 1 465 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 733 000 kr | 457 000 kr | 232 000 kr till 614 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 103 av 1 322 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet.
- Plats 17 av 153 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 5 746 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 9 070 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 29 240 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,9 procent | 23,1 procent | 18,6 procent | 14,6 procent | 4,9 procent |
| Vinstmarginal | 12,9 procent | 23,1 procent | 18,7 procent | 14,8 procent | 5,0 procent |
| Soliditet | 64,1 procent | 69,5 procent | 66,9 procent | 66,3 procent | 66,8 procent |
| Kassalikviditet | 187,9 procent | 197,7 procent | 219,0 procent | 276,5 procent | 286,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 53,3 procent | 71,3 procent | 58,2 procent | 47,8 procent | 26,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 86,8 procent | 55,8 procent | 35,9 procent | 21,3 procent | 26,4 procent |
| Omsättning per anställd | 391 000 kr | 609 000 kr | 828 000 kr | 1 674 000 kr | 6 348 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 212 000 kr | 260 000 kr | 283 000 kr | 391 000 kr | 733 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sanatorievägen 2314452 Rönninge
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Sanatorievägen 23 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall erbjuda tjänster relaterade till byggnadsarbeten, mark- och fastighetstjänster, och måleri inklusive, men ej begränsat till, byggkonsultarbeten, fastighetsförvaltning, renoveringsarbeten, ny-, till- och ombyggnation, snickeriarbeten, montering, lokalvård, handel av förbrukningsmateriel relaterade till lokalvård, snöröjning, sandsopning, trädgårdsskötsel, flyttjänster samt bemanning och uthyrning av verktyg, utrustning & redskap. Vidare skall aktiebolaget bedriva yrkesmässig taxiverksamhet. Avslutningsvis skall aktiebolaget erbjuda bokföring samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 909 589 kr | 1 046 607 kr | 1 954 682 kr | 3 044 930 kr | 4 138 675 kr | 5 022 080 kr | 6 348 092 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 663 kr | 190 351 kr | 0 kr | - | - | - | 120 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | 5 069 kr | 46 344 kr | 172 579 kr | 792 161 kr | 981 218 kr | 249 983 kr |
| Övriga externa kostnader | 623 898 kr | 370 168 kr | 544 222 kr | 754 758 kr | 1 009 327 kr | 1 788 197 kr | 4 835 599 kr |
| Personalkostnader | 964 334 kr | 752 730 kr | 1 059 297 kr | 1 302 366 kr | 1 414 202 kr | 1 172 813 kr | 732 550 kr |
| Avskrivningar | 43 660 kr | 14 356 kr | 28 349 kr | 112 612 kr | 153 068 kr | 174 621 kr | 116 298 kr |
| Rörelseresultat | 160 917 kr | 6 067 kr | 252 095 kr | 702 615 kr | 769 917 kr | 731 231 kr | 313 051 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 86 kr | 1 994 kr | 11 569 kr | 1 532 kr |
| Räntekostnader | 3 908 kr | 2 278 kr | 45 kr | 0 kr | 39 kr | 136 kr | 1 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 157 009 kr | 3 789 kr | 252 050 kr | 702 701 kr | 771 872 kr | 742 664 kr | 314 582 kr |
| Skatt | 36 195 kr | 2 565 kr | 52 568 kr | 145 291 kr | 170 491 kr | 163 651 kr | 79 168 kr |
| Årets resultat | 120 814 kr | 1 224 kr | 199 482 kr | 557 410 kr | 601 381 kr | 579 013 kr | 235 414 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 126 500 kr | 91 920 kr | 240 353 kr | 447 894 kr | 430 630 kr | 131 375 kr | 77 075 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 126 500 kr | 91 920 kr | 240 353 kr | 447 894 kr | 430 630 kr | 131 375 kr | 77 075 kr |
| Omsättningstillgångar | 235 042 kr | 186 134 kr | 343 938 kr | 676 312 kr | 1 113 716 kr | 1 697 577 kr | 1 266 594 kr |
| Kortfristiga fordringar | 107 911 kr | 67 056 kr | 107 397 kr | 105 101 kr | 240 840 kr | 450 630 kr | 838 303 kr |
| Kassa och bank | 127 131 kr | 119 078 kr | 236 541 kr | 571 211 kr | 872 876 kr | 1 246 947 kr | 428 291 kr |
| Summa tillgångar | 361 542 kr | 278 054 kr | 584 291 kr | 1 124 206 kr | 1 544 346 kr | 1 828 952 kr | 1 343 669 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 173 569 kr | 174 793 kr | 374 275 kr | 781 685 kr | 1 033 066 kr | 1 212 079 kr | 897 493 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 755 kr | 123 569 kr | 124 793 kr | 174 275 kr | 381 685 kr | 583 066 kr | 612 079 kr |
| Årets resultat | 120 814 kr | 1 224 kr | 199 482 kr | 557 410 kr | 601 381 kr | 579 013 kr | 235 414 kr |
| Kortfristiga skulder | 157 121 kr | 70 909 kr | 183 050 kr | 342 046 kr | 508 485 kr | 613 898 kr | 442 888 kr |
| Skatteskulder | 77 863 kr | 34 413 kr | 52 568 kr | 197 859 kr | 320 798 kr | 347 478 kr | 259 381 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 56 369 kr | 27 778 kr | 106 893 kr | 121 724 kr | 156 190 kr | 253 598 kr | 167 797 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 361 542 kr | 278 054 kr | 584 291 kr | 1 124 206 kr | 1 544 346 kr | 1 828 952 kr | 1 343 669 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stokholm Län registrerades år 2017 och bedriver sedan dess med städ tjänst och transport
Företrädare
- Ramtin A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Helikas AB för organisationsnummer?
Helikas AB har organisationsnummer 559126-2307 (5591262307).
Var ligger Helikas AB?
Helikas AB har sin registrerade adress Sanatorievägen 23, 14452 Rönninge.
Vilken bransch är Helikas AB verksamt i?
Helikas AB är registrerat i branschen fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Helikas AB?
Helikas AB hade en nettoomsättning på 6 348 092 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Helikas AB?
Helikas AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-09-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.