Fastighetsallians Sthlm AB
Fastighetsallians Sthlm AB har organisationsnummer 559202-1496 (5592021496)
Aktiebolag • Org.nr: 559202-1496
Om företaget
Fastighetsallians Sthlm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Huddinge. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 91 procent till 5 365 528 kr räkenskapsåret 2026 (2 814 601 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Fastighetsallians Sthlm AB 5 365 528 kr och redovisade ett resultat på 263 752 kr. Rörelsemarginalen var 6,3 procent, under branschens median (median 9,1 procent). Soliditeten var 64,6 procent, över branschens median (median 58,9 procent). Kassalikviditeten var 272,3 procent, över branschens median (median 252,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,3 procent | 9,1 procent | 1,2 procent till 21,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,3 procent | 8,7 procent | 1,4 procent till 21,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 64,6 procent | 58,9 procent | 29,1 procent till 79,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 272,3 procent | 252,5 procent | 148,0 procent till 570,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 33,0 procent | 20,5 procent | 0,4 procent till 50,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 5 366 000 kr | 875 000 kr | 466 000 kr till 1 628 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 580 000 kr | 475 000 kr | 158 000 kr till 655 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 127 av 1 343 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet.
- Plats 23 av 156 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 6 693 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 10 647 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 34 573 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,2 procent | 6,8 procent | 13,2 procent | 5,6 procent | 6,3 procent |
| Vinstmarginal | 3,2 procent | 6,8 procent | 13,2 procent | 5,6 procent | 6,3 procent |
| Soliditet | 14,8 procent | 42,5 procent | 47,6 procent | 44,7 procent | 64,6 procent |
| Kassalikviditet | 117,3 procent | 174,1 procent | 190,8 procent | 180,8 procent | 272,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 28,9 procent | 78,9 procent | 64,4 procent | 12,0 procent | 33,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 386,8 procent | - | 37,8 procent | - |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 5 366 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 580 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gumsvägen 114140 Huddinge
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Gumsvägen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom fastighetsförvaltning, fastighetsskötsel, fastighetsautomation samt tillhörande installationer, entreprenadverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 81100Fastighetsrelaterad stödverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 999 261 kr | 4 864 741 kr | 2 043 155 kr | 2 814 601 kr | 5 365 528 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 926 175 kr | 4 442 573 kr | 1 669 838 kr | 2 549 690 kr | 3 815 751 kr |
| Övriga externa kostnader | 40 873 kr | 91 200 kr | 103 733 kr | 106 271 kr | 291 721 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 579 530 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 21 636 kr |
| Rörelseresultat | 32 213 kr | 330 968 kr | 269 584 kr | 158 640 kr | 336 340 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 121 kr |
| Räntekostnader | - | 242 kr | 103 kr | 1 382 kr | 234 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 32 213 kr | 330 726 kr | 269 481 kr | 157 258 kr | 336 227 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -100 000 kr | - |
| Skatt | 7 828 kr | 70 825 kr | 55 537 kr | 11 966 kr | 72 475 kr |
| Årets resultat | 24 385 kr | 259 901 kr | 213 944 kr | 45 292 kr | 263 752 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 44 152 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 44 152 kr |
| Omsättningstillgångar | 571 589 kr | 773 955 kr | 698 445 kr | 844 831 kr | 1 191 745 kr |
| Kortfristiga fordringar | 474 611 kr | 598 392 kr | 344 482 kr | 395 828 kr | 319 113 kr |
| Kassa och bank | 96 978 kr | 175 563 kr | 353 963 kr | 449 003 kr | 872 632 kr |
| Summa tillgångar | 571 589 kr | 773 955 kr | 698 445 kr | 844 831 kr | 1 235 897 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 84 385 kr | 329 286 kr | 332 315 kr | 377 607 kr | 798 213 kr |
| Aktiekapital | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 9 385 kr | 58 371 kr | 272 315 kr | 474 461 kr |
| Årets resultat | 24 385 kr | 259 901 kr | 213 944 kr | 45 292 kr | 263 752 kr |
| Kortfristiga skulder | 487 204 kr | 444 669 kr | 366 130 kr | 467 224 kr | 437 684 kr |
| Leverantörsskulder | 4 350 kr | 47 709 kr | 187 470 kr | 57 549 kr | 125 073 kr |
| Skatteskulder | 7 828 kr | 78 653 kr | 120 890 kr | 48 009 kr | 127 732 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 40 326 kr | 58 690 kr | 40 171 kr | 136 871 kr | 176 879 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 571 589 kr | 773 955 kr | 698 445 kr | 844 831 kr | 1 235 897 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet inom fastighetsförvaltning, fastighetsskötsel, fastighetsautomation samt tillhörande installationer och entreprenadverksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Jack Rafael B
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fastighetsallians Sthlm AB för organisationsnummer?
Fastighetsallians Sthlm AB har organisationsnummer 559202-1496 (5592021496).
Var ligger Fastighetsallians Sthlm AB?
Fastighetsallians Sthlm AB har sin registrerade adress Gumsvägen 1, 14140 Huddinge.
Vilken bransch är Fastighetsallians Sthlm AB verksamt i?
Fastighetsallians Sthlm AB är registrerat i branschen fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fastighetsallians Sthlm AB?
Fastighetsallians Sthlm AB hade en nettoomsättning på 5 365 528 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fastighetsallians Sthlm AB?
Fastighetsallians Sthlm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Fastighetsallians Sthlm AB någon utdelning?
Styrelsen i Fastighetsallians Sthlm AB föreslog en utdelning på 700 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.