J.P.T Company AB
J.P.T Company AB har organisationsnummer 559138-3574 (5591383574)
Aktiebolag • Org.nr: 559138-3574
Om företaget
J.P.T Company AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Södertälje. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210). Sidoverksamheter inkluderar reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk och detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 39 procent till 716 000 kr räkenskapsåret 2025 (514 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte J.P.T Company AB 716 000 kr och redovisade ett resultat på -63 500 kr. Rörelsemarginalen var -8,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,1 procent). Soliditeten var 15,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 26,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,1 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -8,8 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 15,4 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 26,7 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -73,5 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 39,3 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 373 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 37 av 53 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Södertälje.
- Plats 1 493 av 2 682 aktiebolag med säte i Södertälje.
- Plats 56 379 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 169 544 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,1 procent | -13,2 procent | 26,4 procent | -19,7 procent | -8,1 procent |
| Vinstmarginal | 4,7 procent | -13,9 procent | 25,8 procent | -20,2 procent | -8,8 procent |
| Soliditet | 22,2 procent | 11,8 procent | 25,2 procent | 10,9 procent | 15,4 procent |
| Kassalikviditet | 365,7 procent | 2710,8 procent | 1262,4 procent | 60,5 procent | 26,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 26,9 procent | -248,4 procent | 48,6 procent | -208,1 procent | -73,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 10,2 procent | -79,5 procent | 176,3 procent | 39,3 procent |
| Omsättning per anställd | 824 000 kr | 908 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 231 000 kr | 219 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Övre Torekällgatan 21 A15133 Södertälje
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Övre Torekällgatan 21 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva klädbutik, skrädderi samt kemtvätt. Bolaget skall även bedriva skönhetssalong såsom nagelteknologi, hudvård och frisör.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 823 685 kr | 907 795 kr | 186 372 kr | 513 994 kr | 715 814 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 176 701 kr | 209 947 kr | 721 139 kr | 324 363 kr | 103 200 kr |
| Övriga externa kostnader | 702 999 kr | 807 780 kr | 790 199 kr | 802 424 kr | 717 699 kr |
| Personalkostnader | 230 671 kr | 219 292 kr | 1 300 kr | 466 kr | 275 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 2 153 kr | 27 520 kr |
| Rörelseresultat | 41 686 kr | -120 167 kr | 49 076 kr | -101 172 kr | -57 740 kr |
| Ränteintäkter | - | 4 kr | 174 kr | 463 kr | 30 kr |
| Räntekostnader | 3 144 kr | 5 696 kr | 1 298 kr | 3 046 kr | 5 790 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 38 542 kr | -125 859 kr | 47 952 kr | -103 755 kr | -63 500 kr |
| Årets resultat | 38 542 kr | -125 859 kr | 47 952 kr | -103 755 kr | -63 500 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 62 447 kr | 210 127 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 62 447 kr | 210 127 kr |
| Omsättningstillgångar | 643 330 kr | 429 036 kr | 391 988 kr | 394 918 kr | 349 694 kr |
| Varulager | 306 973 kr | 293 496 kr | 291 000 kr | 235 710 kr | 223 100 kr |
| Kortfristiga fordringar | 95 037 kr | 41 099 kr | 73 633 kr | 78 193 kr | 54 667 kr |
| Kassa och bank | 241 320 kr | 94 441 kr | 27 355 kr | 81 015 kr | 71 927 kr |
| Summa tillgångar | 643 330 kr | 429 036 kr | 391 988 kr | 457 365 kr | 559 821 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 143 047 kr | 50 670 kr | 98 622 kr | 49 867 kr | 86 367 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 54 505 kr | 126 529 kr | 670 kr | 103 622 kr | 99 867 kr |
| Årets resultat | 38 542 kr | -125 859 kr | 47 952 kr | -103 755 kr | -63 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 91 984 kr | 5 000 kr | 8 000 kr | 263 000 kr | 473 454 kr |
| Leverantörsskulder | 45 086 kr | 0 kr | - | - | 18 925 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 46 898 kr | 0 kr | - | 255 000 kr | 446 529 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 643 330 kr | 429 036 kr | 391 988 kr | 457 365 kr | 559 821 kr |
Företrädare
- Johannes Pano T
Undertecknad i Södertälje 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har J.P.T Company AB för organisationsnummer?
J.P.T Company AB har organisationsnummer 559138-3574 (5591383574).
Var ligger J.P.T Company AB?
J.P.T Company AB har sin registrerade adress Övre Torekällgatan 21 A, 15133 Södertälje.
Vilken bransch är J.P.T Company AB verksamt i?
J.P.T Company AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter J.P.T Company AB?
J.P.T Company AB hade en nettoomsättning på 716 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.