
Normans Barbershop AB
Normans Barbershop AB har organisationsnummer 559278-0208 (5592780208)
Aktiebolag • Org.nr: 559278-0208
Om företaget
Normans Barbershop AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Södertälje. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210). På Google Maps är verksamheten listad som frisör. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 705 935 kr räkenskapsåret 2025 (717 171 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Normans Barbershop AB 705 935 kr och redovisade ett resultat på 173 715 kr. Rörelsemarginalen var 31,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,1 procent). Soliditeten var 90,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 883,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,9 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 31,6 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 90,7 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 883,3 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 37,3 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -1,6 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 706 000 kr | 799 000 kr | 597 000 kr till 1 018 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 267 000 kr | 463 000 kr | 321 000 kr till 586 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 403 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 39 av 53 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Södertälje.
- Plats 1 499 av 2 682 aktiebolag med säte i Södertälje.
- Plats 56 704 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 170 544 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 48,4 procent | 60,1 procent | 26,4 procent | 31,9 procent |
| Vinstmarginal | 48,5 procent | 60,1 procent | 27,8 procent | 31,6 procent |
| Soliditet | 71,5 procent | 75,7 procent | 80,9 procent | 90,7 procent |
| Kassalikviditet | 321,4 procent | 343,7 procent | 444,0 procent | 883,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 70,7 procent | 70,1 procent | 27,3 procent | 37,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 26,2 procent | 0,0 procent | -1,6 procent |
| Omsättning per anställd | 568 000 kr | 718 000 kr | 717 000 kr | 706 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 101 000 kr | 85 000 kr | 278 000 kr | 267 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Wedavägen 7 Ac/o Normans barbershop AB
15242 Södertälje
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Wedavägen 7 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Frisörverksamhet.
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 568 445 kr | 717 519 kr | 717 171 kr | 705 935 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 1 353 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 6 248 kr | 5 415 kr | 18 263 kr | 15 999 kr |
| Övriga externa kostnader | 175 912 kr | 186 140 kr | 221 745 kr | 188 968 kr |
| Personalkostnader | 100 936 kr | 84 852 kr | 278 110 kr | 267 368 kr |
| Avskrivningar | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr |
| Rörelseresultat | 275 349 kr | 431 112 kr | 189 053 kr | 224 953 kr |
| Ränteintäkter | 279 kr | 13 kr | 13 199 kr | 1 201 kr |
| Räntekostnader | 98 kr | 133 kr | 2 619 kr | 3 269 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 275 530 kr | 430 992 kr | 199 633 kr | 222 885 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 27 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 60 636 kr | 97 961 kr | 51 411 kr | 49 170 kr |
| Årets resultat | 214 894 kr | 360 031 kr | 148 222 kr | 173 715 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 122 000 kr | 112 000 kr | 102 000 kr | 92 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 80 000 kr | 70 000 kr | 60 000 kr | 50 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 42 000 kr | 42 000 kr | 42 000 kr | 42 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 303 211 kr | 566 810 kr | 568 053 kr | 421 557 kr |
| Kortfristiga fordringar | 8 066 kr | 1 kr | -20 114 kr | 8 473 kr |
| Kassa och bank | 295 145 kr | 566 809 kr | 588 167 kr | 413 084 kr |
| Summa tillgångar | 425 211 kr | 678 810 kr | 670 053 kr | 513 557 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 303 862 kr | 513 894 kr | 542 116 kr | 465 831 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 63 968 kr | 128 863 kr | 368 894 kr | 267 116 kr |
| Årets resultat | 214 894 kr | 360 031 kr | 148 222 kr | 173 715 kr |
| Obeskattade reserver | 27 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 94 349 kr | 164 916 kr | 127 937 kr | 47 726 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 17 694 kr | 2 963 kr |
| Skatteskulder | 59 294 kr | 133 883 kr | 70 018 kr | 1 721 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 27 254 kr | 22 727 kr | 32 725 kr | 34 378 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 425 211 kr | 678 810 kr | 670 053 kr | 513 557 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Södertälje registrerades år 2020 och bedriver sedan dess frisörverksamhet därmed förenlig verksamhet.
Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret 2025-01-01 - 2025-12-31
Företrädare
- Noor H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Normans Barbershop AB för organisationsnummer?
Normans Barbershop AB har organisationsnummer 559278-0208 (5592780208).
Var ligger Normans Barbershop AB?
Normans Barbershop AB har sin registrerade adress Wedavägen 7 A, 15242 Södertälje.
Vilken bransch är Normans Barbershop AB verksamt i?
Normans Barbershop AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Normans Barbershop AB?
Normans Barbershop AB hade en nettoomsättning på 705 935 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Normans Barbershop AB?
Normans Barbershop AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Normans Barbershop AB någon utdelning?
Styrelsen i Normans Barbershop AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-10-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.