Daoud Restaurang AB
Daoud Restaurang AB har organisationsnummer 559138-4713 (5591384713)
Aktiebolag • Org.nr: 559138-4713
Om företaget
Daoud Restaurang AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 81 procent till 310 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 653 000 kr föregående år).
Bolagets nettoomsättning har minskat till följd av försäljning av verksamheten.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Daoud Restaurang AB 310 000 kr och redovisade ett resultat på 118 779 kr. Rörelsemarginalen var 14,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 66,6 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 182,6 procent, över branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,0 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 52,6 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 66,6 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 182,6 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 4,6 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -81,2 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 829 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 1 473 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 39 466 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 70 474 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 212 076 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,9 procent | 27,3 procent | 9,2 procent | -90,1 procent | 14,0 procent |
| Vinstmarginal | 14,3 procent | 26,7 procent | 9,2 procent | -17,6 procent | 52,6 procent |
| Soliditet | 12,7 procent | 37,3 procent | 37,1 procent | 75,2 procent | 66,6 procent |
| Kassalikviditet | 59,9 procent | 48,7 procent | 88,4 procent | 365,9 procent | 182,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 86,3 procent | 91,6 procent | 25,0 procent | 34,4 procent | 4,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 1313,3 procent | 45,6 procent | 18,5 procent | -81,2 procent | -81,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 018 000 kr | 1 852 000 kr | 2 195 000 kr | 1 653 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 189 000 kr | 421 000 kr | 533 000 kr | 277 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Roslagsgatan 15c/o c/o Daoud
11355 Stockholm
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Roslagsgatan 15 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 359 929 kr | 5 088 145 kr | 7 407 954 kr | 8 780 466 kr | 1 652 963 kr | 309 759 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 218 kr | 7 028 kr | 25 361 kr | 11 915 kr | 10 822 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 140 906 kr | 2 134 846 kr | 2 398 734 kr | 4 288 381 kr | 1 813 498 kr | 17 204 kr |
| Övriga externa kostnader | 22 400 kr | 255 376 kr | 860 960 kr | 988 232 kr | 1 241 892 kr | 893 276 kr | 252 521 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 43 342 kr | 944 254 kr | 1 683 142 kr | 2 133 668 kr | 277 497 kr | 4 691 kr |
| Avskrivningar | - | 63 751 kr | 288 535 kr | 317 041 kr | 330 480 kr | 165 252 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -22 400 kr | -143 446 kr | 859 044 kr | 2 021 577 kr | 808 415 kr | -1 488 658 kr | 43 265 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 54 kr | 627 kr | 23 995 kr | 122 122 kr |
| Räntekostnader | - | 98 897 kr | 132 365 kr | 45 588 kr | 739 kr | 12 578 kr | 2 663 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -22 400 kr | -242 343 kr | 726 679 kr | 1 976 043 kr | 808 303 kr | -291 488 kr | 162 724 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -334 782 kr | -550 135 kr | -246 306 kr | 1 131 223 kr | 0 kr |
| Skatt | - | - | 75 575 kr | 324 989 kr | 160 603 kr | 0 kr | 43 945 kr |
| Årets resultat | -22 400 kr | -242 343 kr | 316 322 kr | 1 100 919 kr | 401 394 kr | 839 735 kr | 118 779 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 1 211 249 kr | 1 208 053 kr | 983 079 kr | 652 599 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 423 937 kr | 586 491 kr | 527 267 kr | 362 537 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 56 000 kr | 966 243 kr | 1 683 656 kr | 2 238 809 kr | 3 665 761 kr | 3 250 353 kr | 3 850 142 kr |
| Varulager | - | 692 413 kr | 649 327 kr | 1 685 929 kr | 2 265 604 kr | 298 281 kr | 1 498 957 kr |
| Kortfristiga fordringar | 35 400 kr | 134 339 kr | 80 174 kr | 185 749 kr | 186 183 kr | 2 951 859 kr | 1 721 452 kr |
| Kassa och bank | 20 600 kr | 139 491 kr | 954 155 kr | 367 131 kr | 1 213 974 kr | 213 kr | 629 733 kr |
| Summa tillgångar | 56 000 kr | 2 177 492 kr | 2 891 709 kr | 3 221 888 kr | 4 318 360 kr | 3 250 353 kr | 3 850 142 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 50 000 kr | 50 057 kr | 366 379 kr | 1 202 498 kr | 1 603 892 kr | 2 443 627 kr | 2 562 406 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 22 400 kr | 242 400 kr | 57 kr | 51 579 kr | 1 152 498 kr | 1 553 892 kr | 2 393 627 kr |
| Årets resultat | -22 400 kr | -242 343 kr | 316 322 kr | 1 100 919 kr | 401 394 kr | 839 735 kr | 118 779 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 334 782 kr | 884 917 kr | 1 131 223 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 6 000 kr | 847 379 kr | 1 728 006 kr | 1 134 473 kr | 1 583 245 kr | 806 726 kr | 1 287 736 kr |
| Leverantörsskulder | - | 159 033 kr | 8 775 kr | 161 032 kr | 202 338 kr | 11 133 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | - | 75 575 kr | 400 564 kr | 411 063 kr | 79 147 kr | 43 945 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 446 247 kr | 665 837 kr | 313 004 kr | 588 175 kr | 696 954 kr | 1 211 535 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 56 000 kr | 2 177 492 kr | 2 891 709 kr | 3 221 888 kr | 4 318 360 kr | 3 250 353 kr | 3 850 142 kr |
Ur årsredovisningen
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut. Bolagets verksamhet är vilande.
Företrädare
- Antoni D
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Daoud Restaurang AB för organisationsnummer?
Daoud Restaurang AB har organisationsnummer 559138-4713 (5591384713).
Var ligger Daoud Restaurang AB?
Daoud Restaurang AB har sin registrerade adress Roslagsgatan 15, 11355 Stockholm.
Vilken bransch är Daoud Restaurang AB verksamt i?
Daoud Restaurang AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Daoud Restaurang AB?
Daoud Restaurang AB hade en nettoomsättning på 310 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.