Väsby Grillen AB
Väsby Grillen AB har organisationsnummer 559385-0091 (5593850091)
Aktiebolag • Org.nr: 559385-0091
Om företaget
Väsby Grillen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Upplands Väsby. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 61 procent till 306 756 kr räkenskapsåret 2025 (190 826 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% tack vare att företaget bytt inriktning.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Väsby Grillen AB 306 756 kr och redovisade ett resultat på 9 646 kr. Rörelsemarginalen var 6,2 procent, över branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 4,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 63,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,2 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 4,4 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 4,7 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 63,3 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 27,1 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 60,8 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 307 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 22 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 833 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 1 475 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 39 551 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 70 617 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 212 545 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,2 procent | -22,3 procent | 19,8 procent | 6,2 procent |
| Vinstmarginal | 29,2 procent | -20,9 procent | 19,3 procent | 4,4 procent |
| Soliditet | 60,9 procent | 28,2 procent | 24,5 procent | 4,7 procent |
| Kassalikviditet | 238,0 procent | 113,3 procent | 116,5 procent | 63,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 88,8 procent | -132,7 procent | 142,1 procent | 27,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -78,4 procent | 3,6 procent | 60,8 procent |
| Omsättning per anställd | 285 000 kr | 184 000 kr | 191 000 kr | 307 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 116 000 kr | 61 000 kr | 18 000 kr | 22 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sandavägen 2c/o C/o Wallman
19463 Upplands Väsby
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Sandavägen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamt.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 854 396 kr | 184 143 kr | 190 826 kr | 306 756 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 18 734 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | -85 902 kr |
| Övriga externa kostnader | 249 499 kr | 158 057 kr | 96 383 kr | 160 199 kr |
| Personalkostnader | 349 171 kr | 60 684 kr | 18 234 kr | 21 764 kr |
| Avskrivningar | 6 400 kr | 6 400 kr | 6 400 kr | 12 418 kr |
| Rörelseresultat | 249 326 kr | -40 998 kr | 37 829 kr | 19 093 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 464 kr | 397 kr | 36 kr |
| Räntekostnader | 36 kr | 17 kr | 1 305 kr | 5 642 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 249 290 kr | -38 551 kr | 36 921 kr | 13 487 kr |
| Skatt | 51 427 kr | 0 kr | - | 3 841 kr |
| Årets resultat | 197 863 kr | -38 551 kr | 36 921 kr | 9 646 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 25 600 kr | 19 200 kr | 12 800 kr | 359 644 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 25 600 kr | 19 200 kr | 12 800 kr | 359 644 kr |
| Omsättningstillgångar | 340 221 kr | 83 869 kr | 93 296 kr | 396 039 kr |
| Varulager | - | - | - | 85 902 kr |
| Kortfristiga fordringar | 164 634 kr | 57 059 kr | 10 241 kr | 103 232 kr |
| Kassa och bank | 175 587 kr | 26 810 kr | 83 055 kr | 206 905 kr |
| Summa tillgångar | 365 821 kr | 103 069 kr | 106 096 kr | 755 683 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 222 863 kr | 29 062 kr | 25 983 kr | 35 629 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 42 613 kr | -35 938 kr | 983 kr |
| Årets resultat | 197 863 kr | -38 551 kr | 36 921 kr | 9 646 kr |
| Kortfristiga skulder | 142 958 kr | 74 007 kr | 80 113 kr | 490 054 kr |
| Leverantörsskulder | 32 922 kr | 332 kr | 345 kr | 353 957 kr |
| Skatteskulder | 46 277 kr | 46 277 kr | 0 kr | 5 444 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 53 759 kr | 17 398 kr | 74 767 kr | 3 305 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 365 821 kr | 103 069 kr | 106 096 kr | 755 683 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom gatukök i Upplands Väsby som franchisetagare till Sibylla. Företaget har sitt säte i STOCKHOLM.
Företaget har under året bytt namn från RNB Bygg & Gräv AB till Väsby Grillen AB och där med bytt inriktning från bygg till restaurangverksamhet. Bolaget fövärvades till 100% under året av Wallman Restaurant Group AB 559557-5589.
Företrädare
- Nicklas W
Undertecknad i Upplands Väsby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Väsby Grillen AB för organisationsnummer?
Väsby Grillen AB har organisationsnummer 559385-0091 (5593850091).
Var ligger Väsby Grillen AB?
Väsby Grillen AB har sin registrerade adress Sandavägen 2, 19463 Upplands Väsby.
Vilken bransch är Väsby Grillen AB verksamt i?
Väsby Grillen AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Väsby Grillen AB?
Väsby Grillen AB hade en nettoomsättning på 306 756 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Väsby Grillen AB?
Väsby Grillen AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-06-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.