Salong Slottsparken AB
Salong Slottsparken AB har organisationsnummer 559148-1568 (5591481568)
Aktiebolag • Org.nr: 559148-1568
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerTäby
Om företaget
Salong Slottsparken AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203). På Google Maps är verksamheten listad som skönhetssalong. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 6 recensioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 4 procent till 511 423 kr räkenskapsåret 2025 (534 953 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Salong Slottsparken AB 511 423 kr och redovisade ett resultat på 39 095 kr. Rörelsemarginalen var 9,7 procent, under branschens median (median 32,3 procent). Soliditeten var 49,7 procent, över branschens median (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 171,4 procent, över branschens median (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,7 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 9,8 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 49,7 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 171,4 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 26,3 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -4,4 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 981 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 16 av 35 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Täby.
- Plats 1 779 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 62 859 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 189 142 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -15,2 procent | 1,4 procent | 12,5 procent | 24,3 procent | 9,7 procent |
| Vinstmarginal | -15,2 procent | 1,4 procent | 12,5 procent | 24,3 procent | 9,8 procent |
| Soliditet | 12,1 procent | 15,0 procent | 36,0 procent | 58,3 procent | 49,7 procent |
| Kassalikviditet | 167,0 procent | 244,9 procent | 265,7 procent | 191,9 procent | 171,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -181,3 procent | 17,5 procent | 62,5 procent | 63,9 procent | 26,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 31,7 procent | 4,1 procent | 7,8 procent | -4,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Djursholmsvägen 2918352 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uthyrning av lokaler för hårvård, massage, kropps-, nagel- och ansiktsvård och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 362 358 kr | 476 855 kr | 496 375 kr | 534 953 kr | 511 423 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 17 102 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 4 027 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 358 300 kr | 412 313 kr | 402 164 kr | 402 209 kr | 435 110 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | 6 114 kr | 12 751 kr |
| Avskrivningar | 54 000 kr | 54 000 kr | 32 400 kr | 13 792 kr | 13 792 kr |
| Rörelseresultat | -55 069 kr | 6 515 kr | 61 811 kr | 129 940 kr | 49 770 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 7 kr | 216 kr | 476 kr |
| Räntekostnader | 126 kr | 67 kr | 0 kr | 85 kr | 19 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -55 195 kr | 6 448 kr | 61 818 kr | 130 071 kr | 50 227 kr |
| Skatt | - | - | 430 kr | 26 786 kr | 11 132 kr |
| Årets resultat | -55 195 kr | 6 448 kr | 61 388 kr | 103 285 kr | 39 095 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 86 400 kr | 32 400 kr | 0 kr | 55 168 kr | 41 376 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 55 168 kr | 41 376 kr |
| Omsättningstillgångar | 164 577 kr | 213 813 kr | 273 062 kr | 222 198 kr | 257 645 kr |
| Kortfristiga fordringar | 20 520 kr | 31 652 kr | 26 891 kr | 34 256 kr | 80 339 kr |
| Kassa och bank | 144 057 kr | 182 161 kr | 246 171 kr | 187 942 kr | 177 306 kr |
| Summa tillgångar | 250 977 kr | 246 213 kr | 273 062 kr | 277 366 kr | 299 021 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 30 449 kr | 36 897 kr | 98 285 kr | 161 570 kr | 148 665 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 35 644 kr | -19 551 kr | -13 103 kr | 8 285 kr | 59 570 kr |
| Årets resultat | -55 195 kr | 6 448 kr | 61 388 kr | 103 285 kr | 39 095 kr |
| Kortfristiga skulder | 98 528 kr | 87 316 kr | 102 777 kr | 115 796 kr | 150 356 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 3 951 kr | 0 kr | 30 304 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 430 kr | 27 216 kr | 37 918 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 14 518 kr | 13 404 kr | 11 606 kr | 5 700 kr | 7 174 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 250 977 kr | 246 213 kr | 273 062 kr | 277 366 kr | 299 021 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2018 och bedriver sedan dess uthyrning av lokal för skönhetsvård.
Företrädare
- Anabela S (styrelseledamot)
Undertecknad i Elektroniskt underskriven 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Salong Slottsparken AB för organisationsnummer?
Salong Slottsparken AB har organisationsnummer 559148-1568 (5591481568).
Var ligger Salong Slottsparken AB?
Salong Slottsparken AB har sin registrerade adress Djursholmsvägen 29, 18352 Täby.
Vilken bransch är Salong Slottsparken AB verksamt i?
Salong Slottsparken AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Salong Slottsparken AB?
Salong Slottsparken AB hade en nettoomsättning på 511 423 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Salong Slottsparken AB någon utdelning?
Styrelsen i Salong Slottsparken AB föreslog en utdelning på 38 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registrerade namn
- Salong Slottsparken AB (Företagsnamn)
- rum1&co (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser uthyrning av lokaler för frisörer och hudvård.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-02-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.