Edgeecali AB
Edgeecali AB har organisationsnummer 559190-7919 (5591907919)
Aktiebolag • Org.nr: 559190-7919
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerVallentuna
Om företaget
Edgeecali AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallentuna. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203). Sidoverksamheter inkluderar annan varuhus- eller stormarknadshandel och frisörer och barberare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 10 procent till 456 000 kr räkenskapsåret 2025 (506 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Edgeecali AB 456 000 kr och redovisade ett resultat på -27 440 kr. Rörelsemarginalen var -6,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,3 procent). Soliditeten var 68,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 209,5 procent, över branschens median (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,1 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -5,9 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 68,8 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 209,5 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -15,9 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -9,9 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 113 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 18 av 35 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Täby.
- Plats 1 833 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 64 814 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 195 002 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,7 procent | 8,8 procent | -1,8 procent | 3,7 procent | -6,1 procent |
| Vinstmarginal | 22,8 procent | 8,8 procent | -1,8 procent | 3,8 procent | -5,9 procent |
| Soliditet | 75,8 procent | 77,2 procent | 89,0 procent | 65,6 procent | 68,8 procent |
| Kassalikviditet | 146,4 procent | 202,9 procent | 563,3 procent | 219,9 procent | 209,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 59,3 procent | 16,4 procent | -5,6 procent | 8,6 procent | -15,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -12,9 procent | 16,5 procent | -7,0 procent | -9,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Centralvägen 818631 Vallentuna
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Centralvägen 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Frisörverksamhet, skönhetsvård och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 536 287 kr | 467 132 kr | 543 884 kr | 505 596 kr | 456 361 kr |
| Övriga externa kostnader | 355 997 kr | 300 794 kr | 405 720 kr | 403 009 kr | 406 539 kr |
| Personalkostnader | - | 1 500 kr | 0 kr | 201 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 121 736 kr | 41 323 kr | -9 937 kr | 18 946 kr | -27 930 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 kr | 42 kr | 560 kr | 490 kr |
| Räntekostnader | - | - | 336 kr | 35 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 121 736 kr | 41 324 kr | -10 231 kr | 19 471 kr | -27 440 kr |
| Skatt | 25 865 kr | 9 675 kr | 0 kr | 2 274 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 95 871 kr | 31 649 kr | -10 231 kr | 17 197 kr | -27 440 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 46 400 kr | 46 400 kr | 46 400 kr | 46 400 kr | 55 300 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 46 400 kr | 46 400 kr | 46 400 kr | 46 400 kr | 55 300 kr |
| Omsättningstillgångar | 167 019 kr | 204 056 kr | 159 410 kr | 259 295 kr | 196 199 kr |
| Varulager | 91 440 kr | 88 404 kr | 32 146 kr | 27 746 kr | 31 671 kr |
| Kortfristiga fordringar | 15 189 kr | 101 377 kr | 119 004 kr | 206 720 kr | 129 592 kr |
| Kassa och bank | 60 390 kr | 14 275 kr | 8 260 kr | 24 829 kr | 34 936 kr |
| Summa tillgångar | 213 419 kr | 250 456 kr | 205 810 kr | 305 695 kr | 251 499 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 161 800 kr | 193 449 kr | 183 218 kr | 200 415 kr | 172 975 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 15 929 kr | 111 800 kr | 143 449 kr | 133 218 kr | 150 415 kr |
| Årets resultat | 95 871 kr | 31 649 kr | -10 231 kr | 17 197 kr | -27 440 kr |
| Kortfristiga skulder | 51 619 kr | 57 007 kr | 22 592 kr | 105 280 kr | 78 524 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 10 855 kr | 0 kr | 3 968 kr | 37 213 kr |
| Skatteskulder | 24 886 kr | 24 008 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 26 733 kr | 22 144 kr | 22 592 kr | 33 812 kr | 16 812 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 213 419 kr | 250 456 kr | 205 810 kr | 305 695 kr | 251 499 kr |
Företrädare
- Lina E
- Carolina B
Undertecknad i Täby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Edgeecali AB för organisationsnummer?
Edgeecali AB har organisationsnummer 559190-7919 (5591907919).
Var ligger Edgeecali AB?
Edgeecali AB har sin registrerade adress Centralvägen 8, 18631 Vallentuna.
Vilken bransch är Edgeecali AB verksamt i?
Edgeecali AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Edgeecali AB?
Edgeecali AB hade en nettoomsättning på 456 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-01-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.