AEKVALL MEDICIN AB
AEKVALL MEDICIN AB har organisationsnummer 559149-9107 (5591499107)
Aktiebolag • Org.nr: 559149-9107
Om företaget
AEKVALL MEDICIN AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 26 procent till 1 324 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 800 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte AEKVALL MEDICIN AB 1 324 000 kr och redovisade ett resultat på 236 398 kr. Rörelsemarginalen var 17,9 procent, under branschens median (median 38,9 procent). Soliditeten var 89,5 procent, över branschens median (median 73,0 procent). Kassalikviditeten var 865,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 377,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,9 procent | 38,9 procent | 17,4 procent till 68,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 21,6 procent | 38,5 procent | 16,9 procent till 69,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 89,5 procent | 73,0 procent | 57,3 procent till 90,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 865,5 procent | 377,1 procent | 218,9 procent till 851,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 32,5 procent | 21,7 procent | -1,5 procent till 56,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -26,4 procent | -6,4 procent | -45,3 procent till 19,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 324 000 kr | 805 000 kr | 266 000 kr till 1 436 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 1 020 000 kr | 332 000 kr | 44 000 kr till 765 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 583 av 2 737 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 91 av 458 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Stockholm.
- Plats 22 347 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 39 949 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 121 446 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 84,5 procent | 3,7 procent | -4,4 procent | 11,2 procent | 17,9 procent |
| Vinstmarginal | 84,4 procent | 3,7 procent | -7,3 procent | 11,3 procent | 21,6 procent |
| Soliditet | 81,4 procent | 85,2 procent | 86,8 procent | 77,4 procent | 89,5 procent |
| Kassalikviditet | 537,3 procent | 633,9 procent | 720,9 procent | 426,2 procent | 865,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 51,6 procent | 4,6 procent | -23,6 procent | 29,7 procent | 32,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 66,8 procent | 77,3 procent | 1,4 procent | 7,5 procent | -26,4 procent |
| Omsättning per anställd | 931 000 kr | 1 651 000 kr | 1 674 000 kr | 1 800 000 kr | 1 324 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 270 000 kr | 1 328 000 kr | 1 637 000 kr | 1 492 000 kr | 1 020 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Surbrunnsgatan 30 lgh 150111348 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva läkarpraktik samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86211Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.Huvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 055 622 kr | 558 017 kr | 931 099 kr | 1 651 248 kr | 1 673 749 kr | 1 800 351 kr | 1 324 110 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 15 141 kr | 190 000 kr | -190 000 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 67 567 kr | 79 947 kr | 64 232 kr | 71 551 kr | 110 364 kr | 106 580 kr | 67 571 kr |
| Personalkostnader | 1 156 706 kr | 536 145 kr | 270 325 kr | 1 328 221 kr | 1 636 798 kr | 1 492 192 kr | 1 019 912 kr |
| Rörelseresultat | -224 621 kr | -42 934 kr | 786 542 kr | 61 476 kr | -73 413 kr | 201 579 kr | 236 627 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 311 kr | 2 632 kr | 3 266 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 303 kr | 48 kr | 150 kr | 2 815 kr | 11 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 424 301 kr | 80 222 kr | 786 494 kr | 61 326 kr | -121 750 kr | 204 200 kr | 285 726 kr |
| Skatt | 90 800 kr | 17 231 kr | 162 616 kr | 13 789 kr | 0 kr | 28 669 kr | 49 328 kr |
| Årets resultat | 333 501 kr | 62 991 kr | 623 878 kr | 47 537 kr | -121 750 kr | 175 531 kr | 236 398 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 72 934 kr | 27 101 kr | 27 101 kr | 72 934 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 72 934 kr | 27 101 kr | 27 101 kr | 72 934 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 202 663 kr | 809 491 kr | 1 486 265 kr | 1 144 866 kr | 566 996 kr | 736 732 kr | 739 936 kr |
| Kortfristiga fordringar | 447 741 kr | 64 449 kr | 417 445 kr | 299 730 kr | 525 407 kr | 607 995 kr | 505 190 kr |
| Kassa och bank | 754 922 kr | 745 042 kr | 1 068 820 kr | 845 136 kr | 41 589 kr | 128 737 kr | 234 746 kr |
| Summa tillgångar | 1 202 663 kr | 809 491 kr | 1 486 265 kr | 1 217 800 kr | 594 097 kr | 763 833 kr | 812 870 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 006 493 kr | 769 484 kr | 1 209 662 kr | 1 037 200 kr | 515 450 kr | 590 981 kr | 727 379 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 622 992 kr | 656 493 kr | 535 784 kr | 939 663 kr | 587 200 kr | 365 450 kr | 440 981 kr |
| Årets resultat | 333 501 kr | 62 991 kr | 623 878 kr | 47 537 kr | -121 750 kr | 175 531 kr | 236 398 kr |
| Kortfristiga skulder | 196 170 kr | 40 007 kr | 276 603 kr | 180 600 kr | 78 647 kr | 172 852 kr | 85 491 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | 278 kr | 1 732 kr | 9 113 kr | 2 889 kr |
| Skatteskulder | 73 784 kr | 0 kr | 67 719 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 113 886 kr | 31 506 kr | 200 383 kr | 171 822 kr | 64 124 kr | 150 514 kr | 74 102 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 202 663 kr | 809 491 kr | 1 486 265 kr | 1 217 800 kr | 594 097 kr | 763 833 kr | 812 870 kr |
Företrädare
- Anna E
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har AEKVALL MEDICIN AB för organisationsnummer?
AEKVALL MEDICIN AB har organisationsnummer 559149-9107 (5591499107).
Var ligger AEKVALL MEDICIN AB?
AEKVALL MEDICIN AB har sin registrerade adress Surbrunnsgatan 30 lgh 1501, 11348 Stockholm.
Vilken bransch är AEKVALL MEDICIN AB verksamt i?
AEKVALL MEDICIN AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter AEKVALL MEDICIN AB?
AEKVALL MEDICIN AB hade en nettoomsättning på 1 324 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har AEKVALL MEDICIN AB?
AEKVALL MEDICIN AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår AEKVALL MEDICIN AB någon utdelning?
Styrelsen i AEKVALL MEDICIN AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-02-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.