Lena Törngren AB
Lena Törngren AB har organisationsnummer 559244-5414 (5592445414)
Aktiebolag • Org.nr: 559244-5414
Om företaget
Lena Törngren AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 22 procent till 1 348 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 725 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Lena Törngren AB 1 348 000 kr och redovisade ett resultat på 838 208 kr. Rörelsemarginalen var 78,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 38,9 procent). Soliditeten var 84,8 procent, över branschens median (median 73,0 procent). Kassalikviditeten var 124,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 377,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 78,3 procent | 38,9 procent | 17,4 procent till 68,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 78,5 procent | 38,5 procent | 16,9 procent till 69,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 84,8 procent | 73,0 procent | 57,3 procent till 90,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 124,5 procent | 377,1 procent | 218,9 procent till 851,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 52,7 procent | 21,7 procent | -1,5 procent till 56,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -21,9 procent | -6,4 procent | -45,3 procent till 19,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 348 000 kr | 805 000 kr | 266 000 kr till 1 436 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 237 000 kr | 332 000 kr | 44 000 kr till 765 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 576 av 2 737 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 90 av 458 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Stockholm.
- Plats 22 069 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 39 417 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 119 878 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,5 procent | 25,4 procent | 22,8 procent | 51,6 procent | 78,3 procent |
| Vinstmarginal | 26,5 procent | 25,4 procent | 22,7 procent | 51,8 procent | 78,5 procent |
| Soliditet | 65,2 procent | 76,7 procent | 41,8 procent | 85,4 procent | 84,8 procent |
| Kassalikviditet | 217,5 procent | 221,8 procent | 203,7 procent | 254,4 procent | 124,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 39,5 procent | 39,3 procent | 0,0 procent | 56,3 procent | 52,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 1,8 procent | 8,9 procent | 0,3 procent | -21,9 procent |
| Omsättning per anställd | 775 000 kr | 789 000 kr | 860 000 kr | - | 1 348 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 511 000 kr | 545 000 kr | 631 000 kr | - | 237 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fatburstrappan 1811826 Stockholm
Bolag på samma adress
13 andra bolag har Fatburstrappan 18 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva läkarverksamhet och därmed förenad verksamhet på konsult bas.
Bransch
- 86211Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.Huvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 550 376 kr | 1 578 442 kr | 1 719 459 kr | 1 724 799 kr | 1 348 393 kr |
| Övriga externa kostnader | 116 289 kr | 88 023 kr | 66 457 kr | 87 911 kr | 55 220 kr |
| Personalkostnader | 1 022 888 kr | 1 089 170 kr | 1 261 749 kr | 747 385 kr | 237 490 kr |
| Rörelseresultat | 411 199 kr | 401 249 kr | 391 253 kr | 889 503 kr | 1 055 683 kr |
| Ränteintäkter | - | 479 kr | 229 kr | 3 289 kr | 2 003 kr |
| Räntekostnader | 33 kr | 724 kr | 1 378 kr | -349 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 411 166 kr | 401 004 kr | 390 104 kr | 893 141 kr | 1 057 686 kr |
| Skatt | 88 633 kr | 86 655 kr | 0 kr | 187 340 kr | 219 478 kr |
| Årets resultat | 322 533 kr | 314 349 kr | 0 kr | 705 801 kr | 838 208 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 305 000 kr | 505 000 kr | 574 000 kr | 922 000 kr | 1 522 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 305 000 kr | 505 000 kr | 574 000 kr | 922 000 kr | 1 522 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 946 012 kr | 538 102 kr | 621 887 kr | 546 225 kr | 354 063 kr |
| Kortfristiga fordringar | 325 363 kr | 238 877 kr | 396 312 kr | 216 128 kr | 160 299 kr |
| Kassa och bank | 620 649 kr | 299 225 kr | 225 575 kr | 330 097 kr | 193 764 kr |
| Summa tillgångar | 1 251 012 kr | 1 043 102 kr | 1 195 887 kr | 1 468 225 kr | 1 876 063 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 816 128 kr | 800 477 kr | 500 477 kr | 1 253 482 kr | 1 591 690 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 468 595 kr | 461 128 kr | 475 477 kr | 522 681 kr | 728 482 kr |
| Årets resultat | 322 533 kr | 314 349 kr | 0 kr | 705 801 kr | 838 208 kr |
| Kortfristiga skulder | 434 884 kr | 242 625 kr | 305 306 kr | 214 743 kr | 284 373 kr |
| Leverantörsskulder | - | 585 kr | 0 kr | 312 kr | 3 750 kr |
| Skatteskulder | 231 002 kr | 21 968 kr | 0 kr | - | 64 806 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 193 882 kr | 210 072 kr | 295 306 kr | 204 431 kr | 205 818 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 251 012 kr | 1 043 102 kr | 805 783 kr | 1 468 225 kr | 1 876 063 kr |
Företrädare
- Lena Christina T
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lena Törngren AB för organisationsnummer?
Lena Törngren AB har organisationsnummer 559244-5414 (5592445414).
Var ligger Lena Törngren AB?
Lena Törngren AB har sin registrerade adress Fatburstrappan 18, 11826 Stockholm.
Vilken bransch är Lena Törngren AB verksamt i?
Lena Törngren AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lena Törngren AB?
Lena Törngren AB hade en nettoomsättning på 1 348 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lena Törngren AB?
Lena Törngren AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Lena Törngren AB någon utdelning?
Styrelsen i Lena Törngren AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.