AN Tak & Entreprenad AB
AN Tak & Entreprenad AB har organisationsnummer 559153-6254 (5591536254)
Aktiebolag • Org.nr: 559153-6254
Om företaget
AN Tak & Entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Motala. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som rengöring av byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte AN Tak & Entreprenad AB 250 000 kr och redovisade ett resultat på 571 732 kr. Rörelsemarginalen var 74,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,4 procent). Soliditeten var 98,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 4962,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 196,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 74,6 procent | 9,4 procent | 0,5 procent till 22,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 228,7 procent | 9,3 procent | 0,0 procent till 23,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 98,0 procent | 47,9 procent | 25,3 procent till 73,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 4962,3 procent | 196,9 procent | 114,7 procent till 388,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 87,7 procent | 24,5 procent | -3,6 procent till 56,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 242 av 311 aktiebolag inom rengöring av byggnader.
- Plats 4 av 5 aktiebolag inom rengöring av byggnader med säte i Motala.
- Plats 691 av 959 aktiebolag med säte i Motala.
- Plats 8 311 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 220 425 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,5 procent | - | - | - | 74,6 procent |
| Vinstmarginal | 16,5 procent | - | - | - | 228,7 procent |
| Soliditet | 60,2 procent | 31,3 procent | 36,5 procent | 55,5 procent | 98,0 procent |
| Kassalikviditet | 442,3 procent | 378,1 procent | 7375,2 procent | 3944,8 procent | 4962,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 65,9 procent | -189,5 procent | -27,0 procent | -18,9 procent | 87,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -99,2 procent | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 1 650 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 447 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Norrsten Storgården 367c/o Svensk Takentreprenad AB
59192 Motala
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Norrsten Storgården 367 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tvätt, rengöring, försegling av fastigheter, tak och fasad samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 81221Rengöring av byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 300 100 kr | 27 077 kr | 0 kr | - | 250 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 38 800 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 1 293 830 kr | 19 138 kr | 0 kr | - | 9 350 kr |
| Övriga externa kostnader | 536 868 kr | 52 548 kr | 10 564 kr | 11 kr | 40 218 kr |
| Personalkostnader | 893 827 kr | 165 873 kr | 0 kr | - | - |
| Avskrivningar | 60 080 kr | 14 000 kr | 14 000 kr | 14 000 kr | 14 000 kr |
| Rörelseresultat | 545 295 kr | -224 482 kr | -24 564 kr | -14 011 kr | 186 432 kr |
| Räntekostnader | 2 222 kr | 5 402 kr | 1 206 kr | 1 200 kr | 2 200 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 543 073 kr | -229 884 kr | -25 770 kr | -15 211 kr | 571 732 kr |
| Skatt | 114 178 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 428 895 kr | -229 884 kr | -25 770 kr | -15 211 kr | 571 732 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 252 820 kr | 54 500 kr | 40 500 kr | 26 500 kr | 13 860 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 240 320 kr | 42 000 kr | 28 000 kr | 14 000 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 500 kr | 12 500 kr | 12 500 kr | 12 500 kr | 13 860 kr |
| Omsättningstillgångar | 829 719 kr | 333 136 kr | 221 255 kr | 118 344 kr | 651 355 kr |
| Varulager | 14 500 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 680 034 kr | 317 550 kr | 219 006 kr | 117 515 kr | 132 841 kr |
| Kassa och bank | 135 185 kr | 15 586 kr | 2 249 kr | 829 kr | 518 514 kr |
| Summa tillgångar | 1 082 539 kr | 387 636 kr | 261 755 kr | 144 844 kr | 665 215 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 651 222 kr | 121 338 kr | 95 568 kr | 80 357 kr | 652 089 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 172 327 kr | 301 222 kr | 71 338 kr | 45 568 kr | 30 357 kr |
| Årets resultat | 428 895 kr | -229 884 kr | -25 770 kr | -15 211 kr | 571 732 kr |
| Kortfristiga skulder | 184 317 kr | 88 111 kr | 3 000 kr | 3 000 kr | 13 126 kr |
| Leverantörsskulder | 12 008 kr | 0 kr | - | - | 9 350 kr |
| Skatteskulder | 151 180 kr | 85 809 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | -28 284 kr | 2 302 kr | 0 kr | - | -2 224 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 082 539 kr | 387 636 kr | 261 755 kr | 144 844 kr | 665 215 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Motala registrerades år 2018 och bedriver sedan dess underhåll av fastigheter. Bolaget är i nuläget vilande.
Företrädare
- Nils B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har AN Tak & Entreprenad AB för organisationsnummer?
AN Tak & Entreprenad AB har organisationsnummer 559153-6254 (5591536254).
Var ligger AN Tak & Entreprenad AB?
AN Tak & Entreprenad AB har sin registrerade adress Norrsten Storgården 367, 59192 Motala.
Vilken bransch är AN Tak & Entreprenad AB verksamt i?
AN Tak & Entreprenad AB är registrerat i branschen rengöring av byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter AN Tak & Entreprenad AB?
AN Tak & Entreprenad AB hade en nettoomsättning på 250 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår AN Tak & Entreprenad AB någon utdelning?
Styrelsen i AN Tak & Entreprenad AB föreslog en utdelning på 400 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Motala
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-03-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.