Motala MarkRent AB
Motala MarkRent AB har organisationsnummer 559486-2038 (5594862038)
Aktiebolag • Org.nr: 559486-2038
Om företaget
Motala MarkRent AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Motala. Bolaget registrerades 2024 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som rengöring av byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81221). Företaget bedriver även verksamhet inom mark- och grundarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 249 procent till 444 000 kr räkenskapsåret 2025 (127 352 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Motala MarkRent AB 444 000 kr och redovisade ett resultat på 20 171 kr. Rörelsemarginalen var 5,9 procent, under branschens median (median 9,4 procent). Soliditeten var 88,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 876,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 196,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,9 procent | 9,4 procent | 0,5 procent till 22,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,9 procent | 9,3 procent | 0,0 procent till 23,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 88,6 procent | 47,9 procent | 25,3 procent till 73,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 876,1 procent | 196,9 procent | 114,7 procent till 388,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 16,7 procent | 24,5 procent | -3,6 procent till 56,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 248,6 procent | 13,0 procent | -10,5 procent till 60,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 444 000 kr | 817 000 kr | 493 000 kr till 1 296 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 197 000 kr | 446 000 kr | 243 000 kr till 585 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 221 av 311 aktiebolag inom rengöring av byggnader.
- Plats 2 av 5 aktiebolag inom rengöring av byggnader med säte i Motala.
- Plats 625 av 959 aktiebolag med säte i Motala.
- Plats 7 451 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 196 280 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 74,7 procent | 5,9 procent |
| Vinstmarginal | 74,7 procent | 5,9 procent |
| Soliditet | 75,8 procent | 88,6 procent |
| Kassalikviditet | 412,7 procent | 876,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 75,1 procent | 16,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 248,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | 444 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 197 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hyddmarksgatan 2459170 Motala
Verksamhetsbeskrivning
Rengöring/tvätt i utomhusmiljö, tvätt av sten, altan, fasad, asfalt.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 127 352 kr | 444 008 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 8 142 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 24 050 kr | 139 025 kr |
| Personalkostnader | - | 196 891 kr |
| Rörelseresultat | 95 160 kr | 26 329 kr |
| Ränteintäkter | 1 kr | 138 kr |
| Räntekostnader | - | 20 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 95 161 kr | 26 447 kr |
| Skatt | 19 866 kr | 6 276 kr |
| Årets resultat | 75 295 kr | 20 171 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 132 371 kr | 135 987 kr |
| Kortfristiga fordringar | 53 000 kr | 21 658 kr |
| Kassa och bank | 79 371 kr | 114 329 kr |
| Summa tillgångar | 132 371 kr | 135 987 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 100 295 kr | 120 466 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 75 295 kr |
| Årets resultat | 75 295 kr | 20 171 kr |
| Kortfristiga skulder | 32 076 kr | 15 521 kr |
| Skatteskulder | 19 866 kr | 7 266 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 12 210 kr | 8 255 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 132 371 kr | 135 987 kr |
Företrädare
- Jimmy A
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Motala MarkRent AB för organisationsnummer?
Motala MarkRent AB har organisationsnummer 559486-2038 (5594862038).
Var ligger Motala MarkRent AB?
Motala MarkRent AB har sin registrerade adress Hyddmarksgatan 24, 59170 Motala.
Vilken bransch är Motala MarkRent AB verksamt i?
Motala MarkRent AB är registrerat i branschen rengöring av byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Motala MarkRent AB?
Motala MarkRent AB hade en nettoomsättning på 444 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Motala MarkRent AB?
Motala MarkRent AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Motala
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2024-06-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.