Tjernkvist Entreprenad & Fastighet i Västerås AB
Tjernkvist Entreprenad & Fastighet i Västerås AB har organisationsnummer 559159-2935 (5591592935)
Aktiebolag • Org.nr: 559159-2935
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerVästerås
Om företaget
Tjernkvist Entreprenad & Fastighet i Västerås AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202). Företaget bedriver även verksamhet inom mark- och grundarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 19 procent till 641 000 kr räkenskapsåret 2025 (795 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tjernkvist Entreprenad & Fastighet i Västerås AB 641 000 kr och redovisade ett resultat på -252 kr. Rörelsemarginalen var -59,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 18,2 procent, under branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 32,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -59,2 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -66,8 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 18,2 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 32,8 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -19,4 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 406 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 53 av 78 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Västerås.
- Plats 2 544 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 3 849 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 176 429 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,2 procent | 100,4 procent | -53,9 procent | -72,7 procent | -59,2 procent |
| Vinstmarginal | 14,4 procent | 95,4 procent | -58,0 procent | -91,4 procent | -66,8 procent |
| Soliditet | 4,2 procent | 15,3 procent | 18,5 procent | 14,8 procent | 18,2 procent |
| Kassalikviditet | 88,7 procent | 5,2 procent | 26,8 procent | 54,3 procent | 32,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 43,3 procent | 80,1 procent | 12,5 procent | -14,4 procent | 0,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -0,3 procent | -72,9 procent | -23,6 procent | -19,4 procent |
| Omsättning per anställd | 3 853 000 kr | 3 843 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 596 000 kr | 191 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Returvägen 1872137 Västerås
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Returvägen 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, förvaltning av värdepapper och handel inom transport och entreprenadbranschen (mark- och byggbranschen) samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 853 439 kr | 3 843 387 kr | 1 040 779 kr | 794 905 kr | 641 041 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 298 560 kr | 4 316 763 kr | 44 735 kr | 4 335 kr | 206 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 339 047 kr | 417 109 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 122 273 kr | 1 797 110 kr | 671 729 kr | 442 762 kr | 499 034 kr |
| Personalkostnader | 596 054 kr | 190 815 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Avskrivningar | 653 535 kr | 689 052 kr | 192 292 kr | 184 972 kr | 104 430 kr |
| Rörelseresultat | 931 641 kr | 3 857 388 kr | -561 100 kr | -577 644 kr | -379 326 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 2 kr | 70 kr | 4 423 kr | 872 kr |
| Räntekostnader | 301 187 kr | 190 233 kr | 42 846 kr | 153 385 kr | 49 460 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 555 454 kr | 3 667 157 kr | -603 876 kr | -726 606 kr | -427 914 kr |
| Bokslutsdispositioner | -250 000 kr | -600 000 kr | 1 150 000 kr | 290 000 kr | 430 000 kr |
| Skatt | 44 281 kr | 632 096 kr | 113 928 kr | 0 kr | 2 338 kr |
| Årets resultat | 261 173 kr | 2 435 061 kr | 432 196 kr | -436 606 kr | -252 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 12 266 627 kr | 19 161 765 kr | 14 634 309 kr | 11 204 327 kr | 12 415 292 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 766 627 kr | 17 661 765 kr | 13 159 309 kr | 9 729 327 kr | 10 940 292 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 500 000 kr | 1 500 000 kr | 1 475 000 kr | 1 475 000 kr | 1 475 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 961 641 kr | 733 116 kr | 4 090 337 kr | 9 330 636 kr | 4 251 182 kr |
| Kortfristiga fordringar | 913 788 kr | 320 754 kr | 3 896 066 kr | 9 094 312 kr | 3 939 081 kr |
| Kassa och bank | 1 047 853 kr | 412 362 kr | 194 271 kr | 236 324 kr | 312 101 kr |
| Summa tillgångar | 14 228 268 kr | 19 894 881 kr | 18 724 646 kr | 20 534 963 kr | 16 666 474 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 603 770 kr | 3 038 832 kr | 3 471 028 kr | 3 034 422 kr | 3 034 170 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 292 597 kr | 553 771 kr | 2 988 832 kr | 3 421 028 kr | 2 984 422 kr |
| Årets resultat | 261 173 kr | 2 435 061 kr | 432 196 kr | -436 606 kr | -252 kr |
| Obeskattade reserver | 750 000 kr | 1 350 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 212 269 kr | 14 217 430 kr | 15 253 618 kr | 17 175 541 kr | 12 957 319 kr |
| Leverantörsskulder | 362 564 kr | 228 400 kr | 252 469 kr | 50 042 kr | 31 643 kr |
| Skatteskulder | 37 358 kr | 668 631 kr | 634 783 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 150 017 kr | 90 069 kr | 49 815 kr | 48 136 kr | 50 210 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 14 228 268 kr | 19 894 881 kr | 18 724 646 kr | 20 534 963 kr | 16 666 474 kr |
Företrädare
- Tony T
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tjernkvist Entreprenad & Fastighet i Västerås AB för organisationsnummer?
Tjernkvist Entreprenad & Fastighet i Västerås AB har organisationsnummer 559159-2935 (5591592935).
Var ligger Tjernkvist Entreprenad & Fastighet i Västerås AB?
Tjernkvist Entreprenad & Fastighet i Västerås AB har sin registrerade adress Returvägen 18, 72137 Västerås.
Vilken bransch är Tjernkvist Entreprenad & Fastighet i Västerås AB verksamt i?
Tjernkvist Entreprenad & Fastighet i Västerås AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tjernkvist Entreprenad & Fastighet i Västerås AB?
Tjernkvist Entreprenad & Fastighet i Västerås AB hade en nettoomsättning på 641 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-05-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.