Västerås Lastvagnsservice AB
Västerås Lastvagnsservice AB har organisationsnummer 559280-4024 (5592804024)
Aktiebolag • Org.nr: 559280-4024
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarVästerås
Om företaget
Västerås Lastvagnsservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen ökade 62 procent till 11 899 000 kr räkenskapsåret 2023 (7 358 000 kr föregående år).
Omsättningen har ökat mer än 30% under året. Detta beror på att bolaget är relativt nystartat och har en
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Västerås Lastvagnsservice AB 11 899 000 kr och redovisade ett resultat på 1 064 277 kr. Rörelsemarginalen var 11,3 procent, över branschens median (median 4,6 procent). Soliditeten var 39,7 procent, under branschens median (median 41,6 procent). Kassalikviditeten var 117,6 procent, under branschens median (median 151,2 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,3 procent | 4,6 procent | 0,0 procent till 12,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,3 procent | 4,2 procent | -0,6 procent till 12,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 39,7 procent | 41,6 procent | 18,8 procent till 65,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 117,6 procent | 151,2 procent | 80,2 procent till 283,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 66,3 procent | 16,9 procent | -1,1 procent till 45,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 61,7 procent | 8,5 procent | -6,3 procent till 26,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 966 000 kr | 1 264 000 kr | 770 000 kr till 1 806 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 358 000 kr | 435 000 kr | 290 000 kr till 552 000 kr | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,7 procent | 8,0 procent | 11,3 procent |
| Vinstmarginal | 1,7 procent | 8,0 procent | 11,3 procent |
| Soliditet | 3,7 procent | 24,5 procent | 39,7 procent |
| Kassalikviditet | 100,9 procent | 115,9 procent | 117,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 32,7 procent | 86,3 procent | 66,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 295,8 procent | 61,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | 7 358 000 kr | 3 966 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 558 000 kr | 358 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Returvägen 1872137 Västerås
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Returvägen 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verkstad, utföra reparationer och service av exempelvis lastbilar, grävmaskiner, släpvagnar och företagsbilar samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 859 403 kr | 7 358 255 kr | 11 898 851 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 1 851 194 kr | 2 403 248 kr |
| Övriga externa kostnader | 541 005 kr | 1 086 574 kr | 1 541 497 kr |
| Personalkostnader | - | 558 427 kr | 1 073 250 kr |
| Avskrivningar | 13 786 kr | 28 807 kr | 39 270 kr |
| Rörelseresultat | 31 608 kr | 585 778 kr | 1 340 982 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 172 kr |
| Räntekostnader | 99 kr | 0 kr | 3 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 31 509 kr | 585 778 kr | 1 341 151 kr |
| Skatt | 7 169 kr | 118 943 kr | 276 874 kr |
| Årets resultat | 24 340 kr | 466 835 kr | 1 064 277 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 57 115 kr | 80 912 kr | 762 996 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 57 115 kr | 80 912 kr | 762 996 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 940 863 kr | 2 123 729 kr | 3 283 443 kr |
| Varulager | - | 195 838 kr | 411 728 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 635 313 kr | 1 442 313 kr | 2 019 288 kr |
| Kassa och bank | 305 550 kr | 485 578 kr | 852 427 kr |
| Summa tillgångar | 1 997 978 kr | 2 204 641 kr | 4 046 439 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 74 340 kr | 541 175 kr | 1 605 452 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 24 340 kr | 491 175 kr |
| Årets resultat | 24 340 kr | 466 835 kr | 1 064 277 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 923 638 kr | 1 663 466 kr | 2 440 987 kr |
| Leverantörsskulder | 1 783 262 kr | 1 033 892 kr | 1 141 962 kr |
| Skatteskulder | - | 99 231 kr | 354 601 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 51 975 kr | 152 864 kr | 417 748 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 997 978 kr | 2 204 641 kr | 4 046 439 kr |
Företrädare
- Tony T (ordförande)
- Anders O
Undertecknad i Västerås.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Västerås Lastvagnsservice AB för organisationsnummer?
Västerås Lastvagnsservice AB har organisationsnummer 559280-4024 (5592804024).
Var ligger Västerås Lastvagnsservice AB?
Västerås Lastvagnsservice AB har sin registrerade adress Returvägen 18, 72137 Västerås.
Vilken bransch är Västerås Lastvagnsservice AB verksamt i?
Västerås Lastvagnsservice AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Västerås Lastvagnsservice AB?
Västerås Lastvagnsservice AB hade en nettoomsättning på 11 899 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Västerås Lastvagnsservice AB?
Västerås Lastvagnsservice AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.