TÅ Consulting AB
TÅ Consulting AB har organisationsnummer 559161-7393 (5591617393)
Aktiebolag • Org.nr: 559161-7393
Om företaget
TÅ Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nordmaling. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 146 procent till 115 089 kr räkenskapsåret 2025 (46 713 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte TÅ Consulting AB 115 089 kr och redovisade ett resultat på 96 915 kr. Rörelsemarginalen var 97,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 34,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 151,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 97,0 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 97,2 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 34,1 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 151,8 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 69,2 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 22 075 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 4 av 4 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Nordmaling.
- Plats 108 av 138 aktiebolag med säte i Nordmaling.
- Plats 5 217 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 243 906 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | - | 97,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | - | 97,2 procent |
| Soliditet | 10,9 procent | 13,3 procent | 4,6 procent | 7,3 procent | 34,1 procent |
| Kassalikviditet | 112,2 procent | 106,9 procent | 94,5 procent | 99,9 procent | 151,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 26,0 procent | 18,3 procent | -196,3 procent | 36,3 procent | 69,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -71,8 procent | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
AFFÄRSVÄGEN, 491431 Nordmaling
Bolag på samma adress
6 andra bolag har AFFÄRSVÄGEN, 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall erbjuda konsulttjänster inom administration, affärsutveckling samt därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 117 744 kr | 109 498 kr | 30 899 kr | 46 670 kr | 99 994 kr | 46 713 kr | 115 089 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 43 921 kr | 74 390 kr | 78 150 kr | 50 395 kr | 89 573 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 66 036 kr | 50 086 kr | -697 kr | 7 949 kr | 18 171 kr | 13 123 kr | 8 720 kr |
| Övriga externa kostnader | 43 629 kr | 11 567 kr | 53 841 kr | 39 482 kr | 173 961 kr | 53 673 kr | 3 571 kr |
| Personalkostnader | 12 109 kr | 31 355 kr | 0 kr | 26 284 kr | 52 568 kr | 0 kr | 65 710 kr |
| Avskrivningar | 2 455 kr | 4 209 kr | 0 kr | 1 253 kr | 15 040 kr | 15 040 kr | 15 040 kr |
| Rörelseresultat | -6 485 kr | 12 281 kr | 21 676 kr | 46 092 kr | -81 596 kr | 15 272 kr | 111 621 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 4 kr | 242 kr | 393 kr | 274 kr |
| Räntekostnader | 13 kr | 12 kr | 0 kr | 5 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -6 498 kr | 12 269 kr | 21 676 kr | 46 091 kr | -81 354 kr | 15 665 kr | 111 895 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -27 307 kr | 27 307 kr | 0 kr | - |
| Skatt | - | - | 4 321 kr | 3 868 kr | 0 kr | - | 14 980 kr |
| Årets resultat | -6 498 kr | 12 269 kr | 17 355 kr | 14 916 kr | -54 047 kr | 15 665 kr | 96 915 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 18 588 kr | 14 379 kr | 0 kr | 73 947 kr | 58 907 kr | 43 867 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 18 588 kr | 14 379 kr | 0 kr | 73 947 kr | 58 907 kr | 43 867 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 18 455 kr | 468 843 kr | 614 147 kr | 539 903 kr | 543 042 kr | 549 066 kr | 410 710 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 210 kr | 50 331 kr | 53 694 kr | 51 082 kr | 121 493 kr | 81 740 kr | 110 464 kr |
| Kassa och bank | 15 245 kr | 418 512 kr | 560 453 kr | 488 821 kr | 421 549 kr | 467 326 kr | 300 246 kr |
| Summa tillgångar | 37 043 kr | 483 222 kr | 614 147 kr | 613 850 kr | 601 949 kr | 592 933 kr | 410 710 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 37 043 kr | 49 312 kr | 66 667 kr | 81 582 kr | 27 536 kr | 43 201 kr | 140 115 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -6 459 kr | -12 957 kr | -688 kr | 16 666 kr | 31 583 kr | -22 464 kr | -6 800 kr |
| Årets resultat | -6 498 kr | 12 269 kr | 17 355 kr | 14 916 kr | -54 047 kr | 15 665 kr | 96 915 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 27 307 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | - | 433 910 kr | 547 480 kr | 504 961 kr | 574 413 kr | 549 732 kr | 270 595 kr |
| Leverantörsskulder | - | 2 200 kr | 46 625 kr | 10 900 kr | 125 713 kr | 674 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | - | 405 kr | 1 kr | 0 kr | - | 10 624 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 2 910 kr | 0 kr | 73 810 kr | 0 kr | 7 258 kr | 32 421 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 37 043 kr | 483 222 kr | 614 147 kr | 613 850 kr | 601 949 kr | 592 933 kr | 410 710 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall erbjuda konsulttjänster inom administration och affärsutveckling.
Företrädare
- Tina Å
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TÅ Consulting AB för organisationsnummer?
TÅ Consulting AB har organisationsnummer 559161-7393 (5591617393).
Var ligger TÅ Consulting AB?
TÅ Consulting AB har sin registrerade adress AFFÄRSVÄGEN, 4, 91431 Nordmaling.
Vilken bransch är TÅ Consulting AB verksamt i?
TÅ Consulting AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TÅ Consulting AB?
TÅ Consulting AB hade en nettoomsättning på 115 089 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår TÅ Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i TÅ Consulting AB föreslog en utdelning på 80 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nordmaling
- Län
- Västerbottens län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-06-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.