
Nordmalings Camping AB
Nordmalings Camping AB har organisationsnummer 559435-2329
Aktiebolag • Org.nr: 559435-2329
Om företaget
Nordmalings Camping AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nordmaling. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som campingplatsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 55300). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med konfektyrer. På Google Maps är verksamheten listad som campingplats. Betyget på Google ligger på 3,7 av 5 baserat på 196 kundrecensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 25 procent till 1 416 489 kr räkenskapsåret 2025 (1 900 932 kr föregående år).
Adress
Affärsvägen 491431 Nordmaling
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva campingrörelse samt även bedriva kioskrörelse med servering och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 305 174 kr | 1 900 932 kr | 1 416 489 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 149 566 kr | 214 470 kr | 282 081 kr |
| Övriga externa kostnader | 579 189 kr | 714 379 kr | 869 731 kr |
| Personalkostnader | 330 967 kr | 445 783 kr | 212 030 kr |
| Avskrivningar | 12 864 kr | 105 781 kr | 89 632 kr |
| Rörelseresultat | 232 588 kr | 301 613 kr | -36 985 kr |
| Ränteintäkter | 120 kr | 475 kr | 140 kr |
| Räntekostnader | 3 995 kr | 8 635 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 228 713 kr | 293 453 kr | -36 845 kr |
| Bokslutsdispositioner | -92 375 kr | -62 077 kr | 61 015 kr |
| Skatt | 28 059 kr | 52 536 kr | 6 023 kr |
| Årets resultat | 108 279 kr | 178 840 kr | 18 147 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 320 323 kr | 369 176 kr | 319 544 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 314 323 kr | 363 176 kr | 313 544 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 000 kr | 6 000 kr | 6 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 221 106 kr | 250 463 kr | 192 640 kr |
| Kortfristiga fordringar | 89 953 kr | 30 160 kr | 64 345 kr |
| Kassa och bank | 131 153 kr | 220 303 kr | 128 295 kr |
| Summa tillgångar | 541 429 kr | 619 639 kr | 512 184 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 133 279 kr | 312 119 kr | 330 266 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 108 279 kr | 287 119 kr |
| Årets resultat | 108 279 kr | 178 840 kr | 18 147 kr |
| Obeskattade reserver | 92 375 kr | 154 452 kr | 93 437 kr |
| Kortfristiga skulder | 171 517 kr | 153 068 kr | 88 481 kr |
| Leverantörsskulder | 127 318 kr | 117 209 kr | 19 391 kr |
| Skatteskulder | 12 609 kr | 31 670 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 14 106 kr | 4 189 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 541 429 kr | 619 639 kr | 512 184 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver campingverksamhet i Nordmaling.
Företrädare
- Jonas L
- Daniel Å
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-05-23
- Status
- Verksam