Dalhagen Holding AB
Dalhagen Holding AB har organisationsnummer 559161-9886 (5591619886)
Aktiebolag • Org.nr: 559161-9886
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikVästerås
Om företaget
Dalhagen Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 960 000 kr räkenskapsåret 2025 (963 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Dalhagen Holding AB 960 000 kr och redovisade ett resultat på 4 222 717 kr. Rörelsemarginalen var 11,3 procent, under branschens median (median 19,7 procent). Soliditeten var 98,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 967,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,3 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 445,7 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 98,7 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 967,1 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 29,0 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -0,3 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 960 000 kr | 1 310 000 kr | 664 000 kr till 1 863 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 756 000 kr | 666 000 kr | 299 000 kr till 908 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 570 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 70 av 132 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Västerås.
- Plats 2 125 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 3 222 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 148 463 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 20,8 procent | 2,0 procent | 2,5 procent | 11,3 procent |
| Vinstmarginal | - | 92,1 procent | 33,8 procent | 6,2 procent | 445,7 procent |
| Soliditet | 99,9 procent | 98,8 procent | 98,3 procent | 98,3 procent | 98,7 procent |
| Kassalikviditet | 2421,4 procent | 1890,8 procent | 666,1 procent | 551,1 procent | 967,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 19,4 procent | 3,8 procent | 2,7 procent | 0,4 procent | 29,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 87,1 procent | 7,0 procent | -0,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | 481 000 kr | 900 000 kr | 963 000 kr | 960 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 291 000 kr | 737 000 kr | 770 000 kr | 756 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gustavsgatan 11 C72460 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 481 094 kr | 899 661 kr | 962 870 kr | 959 927 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 4 918 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 32 559 kr | 90 435 kr | 150 258 kr | 169 099 kr | 95 767 kr |
| Personalkostnader | - | 290 586 kr | 736 643 kr | 769 848 kr | 755 554 kr |
| Rörelseresultat | -32 559 kr | 100 073 kr | 17 678 kr | 23 923 kr | 108 606 kr |
| Ränteintäkter | 27 101 kr | 51 375 kr | 38 094 kr | 37 267 kr | 32 018 kr |
| Räntekostnader | - | - | 479 kr | 1 222 kr | 356 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 053 089 kr | 442 552 kr | 303 703 kr | 59 968 kr | 4 279 427 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -35 000 kr |
| Skatt | - | 33 211 kr | 11 356 kr | 12 590 kr | 21 710 kr |
| Årets resultat | 2 053 089 kr | 409 341 kr | 292 347 kr | 47 378 kr | 4 222 717 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 10 273 352 kr | 8 395 852 kr | 9 814 452 kr | 9 922 452 kr | 13 293 238 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 14 306 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 273 352 kr | 8 395 852 kr | 9 814 452 kr | 9 922 452 kr | 13 278 932 kr |
| Omsättningstillgångar | 332 100 kr | 2 552 682 kr | 1 289 800 kr | 1 015 490 kr | 1 470 170 kr |
| Kortfristiga fordringar | 26 214 kr | 266 439 kr | 341 795 kr | 244 595 kr | 269 694 kr |
| Kassa och bank | 305 886 kr | 2 286 243 kr | 948 005 kr | 770 895 kr | 1 200 476 kr |
| Summa tillgångar | 10 605 452 kr | 10 948 534 kr | 11 104 252 kr | 10 937 942 kr | 14 763 408 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 10 591 737 kr | 10 813 527 kr | 10 910 624 kr | 10 753 677 kr | 14 576 394 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 8 488 648 kr | 10 354 186 kr | 10 568 277 kr | 10 656 299 kr | 10 303 677 kr |
| Årets resultat | 2 053 089 kr | 409 341 kr | 292 347 kr | 47 378 kr | 4 222 717 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 35 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 13 715 kr | 135 007 kr | 193 628 kr | 184 265 kr | 152 014 kr |
| Leverantörsskulder | - | 819 kr | 14 234 kr | 9 257 kr | 1 304 kr |
| Skatteskulder | - | 33 211 kr | 44 567 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 716 kr | 90 977 kr | 124 827 kr | 162 507 kr | 138 209 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 10 605 452 kr | 10 948 534 kr | 11 104 252 kr | 10 937 942 kr | 14 763 408 kr |
Företrädare
- Thomas W
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Dalhagen Holding AB för organisationsnummer?
Dalhagen Holding AB har organisationsnummer 559161-9886 (5591619886).
Var ligger Dalhagen Holding AB?
Dalhagen Holding AB har sin registrerade adress Gustavsgatan 11 C, 72460 Västerås.
Vilken bransch är Dalhagen Holding AB verksamt i?
Dalhagen Holding AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Dalhagen Holding AB?
Dalhagen Holding AB hade en nettoomsättning på 960 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Dalhagen Holding AB?
Dalhagen Holding AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Dalhagen Holding AB någon utdelning?
Styrelsen i Dalhagen Holding AB föreslog en utdelning på 340 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-06-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.