Renovator Coatings i Sverige AB
Renovator Coatings i Sverige AB har organisationsnummer 559238-7871 (5592387871)
Aktiebolag • Org.nr: 559238-7871
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikVästerås
Om företaget
Renovator Coatings i Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner och måleriarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 14 procent till 1 024 746 kr räkenskapsåret 2025 (895 933 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Renovator Coatings i Sverige AB 1 024 746 kr och redovisade ett resultat på 243 951 kr. Rörelsemarginalen var 40,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,7 procent). Soliditeten var 61,9 procent, under branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 403,8 procent, över branschens median (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 40,3 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 40,3 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 61,9 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 403,8 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 50,5 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 14,4 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 025 000 kr | 1 310 000 kr | 664 000 kr till 1 863 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 283 000 kr | 666 000 kr | 299 000 kr till 908 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 476 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 68 av 132 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Västerås.
- Plats 2 054 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 3 112 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 143 214 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 43,0 procent | -1,2 procent | 40,3 procent |
| Vinstmarginal | 42,9 procent | -1,4 procent | 40,3 procent |
| Soliditet | 46,2 procent | 67,5 procent | 61,9 procent |
| Kassalikviditet | 254,3 procent | 307,4 procent | 403,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 73,4 procent | 29,1 procent | 50,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -28,7 procent | 14,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 256 000 kr | 896 000 kr | 1 025 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 172 000 kr | 192 000 kr | 283 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kopparbergsvägen 45c/o c/o Larisa Perevalova
72219 Västerås
Bolag på samma adress
32 andra bolag har Kopparbergsvägen 45 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska jobba med konsultation inom byggsektorn, ytbehandling, uthyrning av maskiner inom bygg samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 255 932 kr | 895 933 kr | 1 024 746 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 512 598 kr | 159 543 kr |
| Övriga externa kostnader | 135 101 kr | 202 134 kr | 168 578 kr |
| Personalkostnader | 171 505 kr | 191 986 kr | 283 359 kr |
| Rörelseresultat | 539 598 kr | -10 785 kr | 413 266 kr |
| Ränteintäkter | 3 kr | 0 kr | 297 kr |
| Räntekostnader | 811 kr | 1 531 kr | 634 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 538 790 kr | -12 316 kr | 412 929 kr |
| Bokslutsdispositioner | -136 000 kr | 136 000 kr | -104 000 kr |
| Skatt | 84 464 kr | 27 812 kr | 64 978 kr |
| Årets resultat | 318 326 kr | 95 872 kr | 243 951 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 938 442 kr | 488 045 kr | 780 547 kr |
| Kortfristiga fordringar | 367 878 kr | 21 953 kr | 54 700 kr |
| Kassa och bank | 570 564 kr | 466 092 kr | 725 847 kr |
| Summa tillgångar | 938 442 kr | 488 045 kr | 780 547 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 433 411 kr | 329 284 kr | 483 235 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 90 085 kr | 208 412 kr | 214 284 kr |
| Årets resultat | 318 326 kr | 95 872 kr | 243 951 kr |
| Obeskattade reserver | 136 000 kr | 0 kr | 104 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 369 031 kr | 158 761 kr | 193 312 kr |
| Leverantörsskulder | 53 929 kr | 256 kr | 1 031 kr |
| Skatteskulder | 63 861 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 241 020 kr | 147 555 kr | 179 983 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 938 442 kr | 488 045 kr | 780 547 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver försäljning av varor, tjänster och konsultationer inom byggsektorn och ytbehandlingar samt därmed förenlig verksamhet. Företaget förväntas fortsätta sin verksamhet på samma nivå som tidigare. Företaget har sitt säte i Västerås.
Företrädare
- Larisa P (verkställande direktör)
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Renovator Coatings i Sverige AB för organisationsnummer?
Renovator Coatings i Sverige AB har organisationsnummer 559238-7871 (5592387871).
Var ligger Renovator Coatings i Sverige AB?
Renovator Coatings i Sverige AB har sin registrerade adress Kopparbergsvägen 45, 72219 Västerås.
Vilken bransch är Renovator Coatings i Sverige AB verksamt i?
Renovator Coatings i Sverige AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Renovator Coatings i Sverige AB?
Renovator Coatings i Sverige AB hade en nettoomsättning på 1 024 746 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Renovator Coatings i Sverige AB?
Renovator Coatings i Sverige AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Renovator Coatings i Sverige AB någon utdelning?
Styrelsen i Renovator Coatings i Sverige AB föreslog en utdelning på 190 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-01-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.