Utter Development AB
Utter Development AB har organisationsnummer 559167-7579 (5591677579)
Aktiebolag • Org.nr: 559167-7579
Om företaget
Utter Development AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 54 procent till 751 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 646 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Utter Development AB 751 000 kr och redovisade ett resultat på 119 380 kr. Rörelsemarginalen var 25,9 procent, över branschens median (median 25,7 procent). Soliditeten var 43,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 68,6 procent). Kassalikviditeten var 8247,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 378,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,9 procent | 25,7 procent | 11,0 procent till 40,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 27,0 procent | 27,0 procent | 12,3 procent till 43,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 43,1 procent | 68,6 procent | 50,0 procent till 86,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 8247,2 procent | 378,0 procent | 221,9 procent till 804,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 37,7 procent | 25,8 procent | 0,4 procent till 56,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -54,4 procent | 0,0 procent | -23,0 procent till 16,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 751 000 kr | 1 278 000 kr | 697 000 kr till 1 777 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 337 000 kr | 770 000 kr | 421 000 kr till 946 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 555 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 1 442 av 2 576 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 30 808 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 55 309 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 166 459 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,8 procent | 54,6 procent | 19,4 procent | 42,5 procent | 25,9 procent |
| Vinstmarginal | 47,8 procent | 54,6 procent | 19,4 procent | 42,6 procent | 27,0 procent |
| Soliditet | 57,3 procent | 48,7 procent | 46,6 procent | 50,6 procent | 43,1 procent |
| Kassalikviditet | 454,8 procent | 796,6 procent | 373,3 procent | 777,5 procent | 8247,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 86,2 procent | 77,6 procent | 82,4 procent | 84,5 procent | 37,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 14,8 procent | -48,7 procent | 84,3 procent | 22,2 procent | -54,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 424 000 kr | 731 000 kr | 1 347 000 kr | 1 646 000 kr | 751 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 624 000 kr | 272 000 kr | 899 000 kr | 775 000 kr | 337 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mobilgatan 5c/o c/o Marcus Utter
12626 Hägersten
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Mobilgatan 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT, utveckling och försäljning av mjuk- och hårdvara, värdepappershandel och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62201DatakonsultverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 239 672 kr | 1 423 668 kr | 731 497 kr | 1 347 415 kr | 1 646 174 kr | 751 169 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 69 575 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 163 735 kr | 118 288 kr | 130 207 kr | 187 929 kr | 171 590 kr | 219 923 kr |
| Personalkostnader | 879 496 kr | 624 325 kr | 272 049 kr | 898 543 kr | 774 709 kr | 336 702 kr |
| Rörelseresultat | 196 441 kr | 681 055 kr | 398 816 kr | 260 943 kr | 699 875 kr | 194 544 kr |
| Ränteintäkter | - | 15 kr | 629 kr | 1 011 kr | 1 910 kr | 8 545 kr |
| Räntekostnader | 11 kr | 84 kr | 0 kr | 530 kr | 462 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 196 430 kr | 680 986 kr | 399 445 kr | 261 424 kr | 701 323 kr | 203 089 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -170 000 kr | -90 000 kr | 70 000 kr | -170 000 kr | -50 000 kr |
| Skatt | 42 038 kr | 105 276 kr | 64 294 kr | 69 928 kr | 110 968 kr | 33 709 kr |
| Årets resultat | 154 392 kr | 405 710 kr | 245 151 kr | 261 496 kr | 420 355 kr | 119 380 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | 73 739 kr | 31 605 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | 73 739 kr | 31 605 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 394 826 kr | 821 250 kr | 574 169 kr | 649 795 kr | 984 280 kr | 735 984 kr |
| Kortfristiga fordringar | 104 795 kr | 216 788 kr | 91 459 kr | 224 819 kr | 273 740 kr | 172 592 kr |
| Kassa och bank | 290 031 kr | 604 462 kr | 482 710 kr | 424 976 kr | 710 540 kr | 563 392 kr |
| Summa tillgångar | 394 826 kr | 821 250 kr | 647 908 kr | 681 400 kr | 984 280 kr | 735 984 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 214 968 kr | 470 678 kr | 315 829 kr | 317 325 kr | 497 680 kr | 317 060 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 10 576 kr | 14 968 kr | 20 678 kr | 5 829 kr | 27 325 kr | 147 680 kr |
| Årets resultat | 154 392 kr | 405 710 kr | 245 151 kr | 261 496 kr | 420 355 kr | 119 380 kr |
| Obeskattade reserver | - | 170 000 kr | 260 000 kr | 190 000 kr | 360 000 kr | 410 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 179 858 kr | 180 572 kr | 72 079 kr | 174 075 kr | 126 600 kr | 8 924 kr |
| Leverantörsskulder | 30 000 kr | 18 750 kr | 12 500 kr | 12 500 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | 26 336 kr | 48 592 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 141 858 kr | 127 487 kr | 1 664 kr | 153 575 kr | 118 600 kr | 924 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 394 826 kr | 821 250 kr | 647 908 kr | 681 400 kr | 984 280 kr | 735 984 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT.
Företrädare
- Marcus U (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Utter Development AB för organisationsnummer?
Utter Development AB har organisationsnummer 559167-7579 (5591677579).
Var ligger Utter Development AB?
Utter Development AB har sin registrerade adress Mobilgatan 5, 12626 Hägersten.
Vilken bransch är Utter Development AB verksamt i?
Utter Development AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Utter Development AB?
Utter Development AB hade en nettoomsättning på 751 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Utter Development AB?
Utter Development AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Utter Development AB någon utdelning?
Styrelsen i Utter Development AB föreslog en utdelning på 210 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-08-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.