MGR Lokal och Maskinuthyrning AB
MGR Lokal och Maskinuthyrning AB har organisationsnummer 559221-4372 (5592214372)
Aktiebolag • Org.nr: 559221-4372
Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdragHägersten
Om företaget
MGR Lokal och Maskinuthyrning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68320). Sidoverksamheter inkluderar mark- och grundarbeten och uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 22 procent till 138 000 kr räkenskapsåret 2025 (113 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MGR Lokal och Maskinuthyrning AB 138 000 kr och redovisade ett resultat på -19 925 kr. Rörelsemarginalen var -17,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 15,7 procent). Soliditeten var 95,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,9 procent). Kassalikviditeten var 207,0 procent, under branschens median (median 259,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -17,7 procent | 15,7 procent | 0,3 procent till 44,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -17,4 procent | 13,7 procent | 0,0 procent till 42,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 95,3 procent | 55,9 procent | 19,0 procent till 85,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 207,0 procent | 259,6 procent | 108,5 procent till 747,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -1,2 procent | 4,2 procent | -3,0 procent till 31,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 22,1 procent | 0,4 procent | -21,8 procent till 17,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 999 av 1 490 aktiebolag inom annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag.
- Plats 6 av 12 aktiebolag inom annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag med säte i Haninge.
- Plats 1 959 av 2 548 aktiebolag med säte i Haninge.
- Plats 79 530 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 239 181 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 52,0 procent | 40,7 procent | - | -17,4 procent | -17,7 procent |
| Vinstmarginal | 52,0 procent | 766,0 procent | - | -16,8 procent | -17,4 procent |
| Soliditet | 70,9 procent | 94,8 procent | 96,1 procent | 97,3 procent | 95,3 procent |
| Kassalikviditet | 319,1 procent | 4104,0 procent | 3897,7 procent | 302,3 procent | 207,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 43,0 procent | 84,0 procent | -2,5 procent | 0,1 procent | -1,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 32,2 procent | -36,3 procent | -55,0 procent | - | 22,1 procent |
| Omsättning per anställd | 300 000 kr | 191 000 kr | 86 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 2 000 kr | 2 000 kr | 0 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mobilgatan 5c/o Mats Rosén
12626 Hägersten
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Mobilgatan 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, transporter och uthyrning av maskiner och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 226 815 kr | 300 284 kr | 191 399 kr | 86 128 kr | 112 979 kr | 138 013 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 23 169 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 74 480 kr | 43 264 kr | 94 683 kr | 58 270 kr | 77 368 kr |
| Övriga externa kostnader | 66 767 kr | 41 402 kr | 70 584 kr | 45 313 kr | 51 899 kr | 59 730 kr |
| Personalkostnader | 349 kr | 1 596 kr | 2 000 kr | 493 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 1 167 kr | 26 833 kr | 21 002 kr | 14 000 kr | 22 514 kr | 25 351 kr |
| Rörelseresultat | 158 532 kr | 155 973 kr | 77 718 kr | -68 361 kr | -19 704 kr | -24 436 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 12 kr | 339 kr | 704 kr | 507 kr |
| Räntekostnader | - | - | 146 kr | 157 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 158 532 kr | 155 973 kr | 1 462 537 kr | -68 179 kr | -19 000 kr | -23 929 kr |
| Bokslutsdispositioner | -23 833 kr | -7 667 kr | -19 667 kr | 26 900 kr | 20 263 kr | 4 004 kr |
| Skatt | 29 230 kr | 30 900 kr | 9 599 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 105 469 kr | 117 406 kr | 1 433 271 kr | -41 279 kr | 1 263 kr | -19 925 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 68 833 kr | 128 500 kr | 56 617 kr | 42 617 kr | 1 584 360 kr | 1 559 009 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 68 833 kr | 112 000 kr | 43 167 kr | 29 167 kr | 63 410 kr | 38 059 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 16 500 kr | 13 450 kr | 13 450 kr | 1 520 950 kr | 1 520 950 kr |
| Omsättningstillgångar | 152 732 kr | 256 141 kr | 1 743 171 kr | 1 689 874 kr | 128 175 kr | 168 681 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 38 532 kr | 14 244 kr | 93 746 kr | 92 533 kr | 124 348 kr |
| Kassa och bank | 152 732 kr | 217 609 kr | 1 728 927 kr | 1 596 128 kr | 35 642 kr | 44 333 kr |
| Summa tillgångar | 221 565 kr | 384 641 kr | 1 799 788 kr | 1 732 491 kr | 1 712 535 kr | 1 727 690 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 155 469 kr | 272 875 kr | 1 706 146 kr | 1 664 868 kr | 1 666 130 kr | 1 646 205 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 105 469 kr | 222 875 kr | 1 656 147 kr | 1 614 867 kr | 1 616 130 kr |
| Årets resultat | 105 469 kr | 117 406 kr | 1 433 271 kr | -41 279 kr | 1 263 kr | -19 925 kr |
| Obeskattade reserver | 23 833 kr | 31 500 kr | 51 167 kr | 24 267 kr | 4 004 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 42 263 kr | 80 266 kr | 42 475 kr | 43 356 kr | 42 401 kr | 81 485 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 10 312 kr | 18 047 kr | 11 356 kr | 13 222 kr |
| Skatteskulder | 21 287 kr | 45 702 kr | 5 964 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 15 126 kr | 34 564 kr | 24 249 kr | 23 360 kr | 21 045 kr | 52 264 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 221 565 kr | 384 641 kr | 1 799 788 kr | 1 732 491 kr | 1 712 535 kr | 1 727 690 kr |
Företrädare
- Mats R
Undertecknad i Haninge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MGR Lokal och Maskinuthyrning AB för organisationsnummer?
MGR Lokal och Maskinuthyrning AB har organisationsnummer 559221-4372 (5592214372).
Var ligger MGR Lokal och Maskinuthyrning AB?
MGR Lokal och Maskinuthyrning AB har sin registrerade adress Mobilgatan 5, 12626 Hägersten.
Vilken bransch är MGR Lokal och Maskinuthyrning AB verksamt i?
MGR Lokal och Maskinuthyrning AB är registrerat i branschen annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MGR Lokal och Maskinuthyrning AB?
MGR Lokal och Maskinuthyrning AB hade en nettoomsättning på 138 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Haninge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-10-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.