Storegårdens Gårdsslakteri AB
Storegårdens Gårdsslakteri AB har organisationsnummer 559168-4237 (5591684237)
Aktiebolag • Org.nr: 559168-4237
Om företaget
Storegårdens Gårdsslakteri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tidaholm. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med kött och charkuterier enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47220).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 14 procent till 141 794 212 kr räkenskapsåret 2024 (124 870 527 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Storegårdens Gårdsslakteri AB 141 794 212 kr och redovisade ett resultat på 334 866 kr. Rörelsemarginalen var -3,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 1,3 procent). Soliditeten var 6,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 34,6 procent). Kassalikviditeten var 46,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 122,5 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,8 procent | 1,3 procent | -2,7 procent till 6,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,0 procent | 0,8 procent | -2,5 procent till 6,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 6,8 procent | 34,6 procent | 9,2 procent till 66,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 46,1 procent | 122,5 procent | 66,6 procent till 231,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 procent | 12,2 procent | -11,9 procent till 37,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 13,6 procent | 3,4 procent | -9,0 procent till 16,9 procent | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,1 procent | -3,8 procent |
| Vinstmarginal | -9,3 procent | -4,0 procent |
| Soliditet | 4,8 procent | 6,8 procent |
| Kassalikviditet | 65,3 procent | 46,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 28,8 procent | 18,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 13,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ottravad Storegården 352293 Tidaholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Ottravad Storegården 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva slakteriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 47220Detaljhandel med kött och charkuterierHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 124 870 527 kr | 141 794 212 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 65 601 kr | 25 577 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 128 131 201 kr | 138 131 303 kr |
| Övriga externa kostnader | 8 139 500 kr | 8 863 579 kr |
| Avskrivningar | 73 848 kr | 99 151 kr |
| Rörelseresultat | -11 417 428 kr | -5 370 199 kr |
| Räntekostnader | 170 102 kr | 374 981 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -11 586 391 kr | -5 742 042 kr |
| Bokslutsdispositioner | 12 000 000 kr | 6 200 000 kr |
| Skatt | - | 123 092 kr |
| Årets resultat | 413 609 kr | 334 866 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 211 503 kr | 112 352 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 211 503 kr | 112 352 kr |
| Omsättningstillgångar | 29 773 815 kr | 25 835 687 kr |
| Varulager | 15 005 625 kr | 17 386 548 kr |
| Kortfristiga fordringar | 14 768 190 kr | 8 449 139 kr |
| Summa tillgångar | 29 985 318 kr | 25 948 039 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 435 022 kr | 1 769 888 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 971 413 kr | 1 385 022 kr |
| Årets resultat | 413 609 kr | 334 866 kr |
| Kortfristiga skulder | 22 609 820 kr | 18 321 520 kr |
| Leverantörsskulder | 2 092 912 kr | 2 852 018 kr |
| Skatteskulder | - | 123 092 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 5 281 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 29 985 318 kr | 25 948 039 kr |
Företrädare
- Ronny L
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Storegårdens Gårdsslakteri AB för organisationsnummer?
Storegårdens Gårdsslakteri AB har organisationsnummer 559168-4237 (5591684237).
Var ligger Storegårdens Gårdsslakteri AB?
Storegårdens Gårdsslakteri AB har sin registrerade adress Ottravad Storegården 3, 52293 Tidaholm.
Vilken bransch är Storegårdens Gårdsslakteri AB verksamt i?
Storegårdens Gårdsslakteri AB är registrerat i branschen detaljhandel med kött och charkuterier enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Storegårdens Gårdsslakteri AB?
Storegårdens Gårdsslakteri AB hade en nettoomsättning på 141 794 212 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tidaholm
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-08-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.