Rolin Invest AB
Rolin Invest AB har organisationsnummer 556897-4074 (5568974074)
Aktiebolag • Org.nr: 556897-4074
Om företaget
Rolin Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tidaholm. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som uppfödning av slaktsvin enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01462). Sidoverksamheter inkluderar skogsförvaltning, kreatursslakt och uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen minskade 4 procent till 12 176 808 kr räkenskapsåret 2024 (12 661 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Rolin Invest AB 12 176 808 kr och redovisade ett resultat på 50 302 kr. Rörelsemarginalen var 2,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 11,6 procent). Soliditeten var 50,4 procent, över branschens median (median 31,6 procent). Kassalikviditeten var 86,9 procent, under branschens median (median 118,7 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,1 procent | 11,6 procent | 4,0 procent till 20,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,4 procent | 11,9 procent | 4,0 procent till 18,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 50,4 procent | 31,6 procent | 18,6 procent till 56,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 86,9 procent | 118,7 procent | 46,4 procent till 460,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 procent | 18,6 procent | 8,1 procent till 53,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -3,8 procent | 1,6 procent | -7,6 procent till 30,2 procent | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,7 procent | 16,2 procent | 13,8 procent | 2,1 procent |
| Vinstmarginal | 100,0 procent | 101,4 procent | 13,1 procent | 0,4 procent |
| Soliditet | 41,7 procent | 49,2 procent | 53,7 procent | 50,4 procent |
| Kassalikviditet | 511,1 procent | 130,3 procent | 23,0 procent | 86,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,5 procent | 13,6 procent | 6,9 procent | 0,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 16,9 procent | -3,5 procent | -3,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ottravad Storegården 352293 Tidaholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Ottravad Storegården 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva slakteriverksamhet, jord- och skogsbruk, äga och förvalta fastigheter, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 228 531 kr | 13 124 635 kr | 12 660 577 kr | 12 176 808 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 187 425 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 176 235 kr | 611 847 kr | 531 379 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 662 728 kr | 1 068 222 kr | 1 017 025 kr | 1 117 469 kr |
| Avskrivningar | 118 260 kr | 228 372 kr | 394 974 kr | 455 402 kr |
| Rörelseresultat | 635 155 kr | 2 123 442 kr | 1 743 425 kr | 255 813 kr |
| Räntekostnader | 67 364 kr | 69 666 kr | 171 417 kr | 213 736 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 567 791 kr | 2 133 279 kr | 1 657 767 kr | 42 635 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -160 000 kr | -520 344 kr | 37 429 kr |
| Skatt | - | 331 421 kr | 242 014 kr | 29 762 kr |
| Årets resultat | 567 791 kr | 1 641 858 kr | 895 409 kr | 50 302 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 17 359 562 kr | 22 623 389 kr | 22 649 848 kr | 22 338 496 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 339 537 kr | 1 586 524 kr | 2 004 650 kr | 1 693 298 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 16 020 025 kr | 21 036 865 kr | 20 645 198 kr | 20 645 198 kr |
| Omsättningstillgångar | 7 588 041 kr | 1 874 897 kr | 1 444 602 kr | 3 463 249 kr |
| Varulager | - | - | 727 297 kr | 727 297 kr |
| Kortfristiga fordringar | 5 863 409 kr | 1 116 257 kr | 711 462 kr | 2 714 065 kr |
| Summa tillgångar | 24 947 603 kr | 24 498 287 kr | 24 094 450 kr | 25 801 746 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 10 404 758 kr | 12 046 617 kr | 12 942 025 kr | 12 992 327 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 9 786 967 kr | 10 354 758 kr | 11 996 617 kr | 12 892 025 kr |
| Årets resultat | 567 791 kr | 1 641 858 kr | 895 409 kr | 50 302 kr |
| Obeskattade reserver | - | 160 000 kr | 680 344 kr | 642 915 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 484 641 kr | 1 439 382 kr | 3 122 371 kr | 3 149 648 kr |
| Leverantörsskulder | 823 410 kr | 369 687 kr | 1 468 603 kr | 1 316 890 kr |
| Skatteskulder | 4 244 kr | 336 325 kr | 573 423 kr | 269 088 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 556 157 kr | 618 220 kr | 426 277 kr | 414 889 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 24 947 603 kr | 24 498 287 kr | 24 094 450 kr | 25 801 746 kr |
Företrädare
- Roger L
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rolin Invest AB för organisationsnummer?
Rolin Invest AB har organisationsnummer 556897-4074 (5568974074).
Var ligger Rolin Invest AB?
Rolin Invest AB har sin registrerade adress Ottravad Storegården 3, 52293 Tidaholm.
Vilken bransch är Rolin Invest AB verksamt i?
Rolin Invest AB är registrerat i branschen uppfödning av slaktsvin enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rolin Invest AB?
Rolin Invest AB hade en nettoomsättning på 12 176 808 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tidaholm
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-07-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.