Cabejo AB
Cabejo AB har organisationsnummer 559170-6840 (5591706840)
Aktiebolag • Org.nr: 559170-6840
Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortimentVästerås
Om företaget
Cabejo AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47123). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning och detaljhandel via internet eller postorder med möbler, belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Cabejo AB 447 324 kr och redovisade ett resultat på -67 106 kr. Rörelsemarginalen var -15,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,8 procent). Soliditeten var -41,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 54,5 procent). Kassalikviditeten var 42,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 165,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -15,0 procent | 3,8 procent | -6,4 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -15,0 procent | 3,4 procent | -6,7 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -41,7 procent | 54,5 procent | 20,0 procent till 86,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 42,6 procent | 165,4 procent | 63,4 procent till 439,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 911 av 2 605 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment.
- Plats 16 av 38 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment med säte i Västerås.
- Plats 2 803 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 4 246 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 195 945 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | - | -15,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | - | -15,0 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 100,0 procent | 92,7 procent | 100,0 procent | -41,7 procent |
| Kassalikviditet | - | 272745,5 procent | 1376,9 procent | - | 42,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | -41,2 procent | -7,8 procent | -35,7 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kungsljusgatan 272224 Västerås
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Kungsljusgatan 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import och försäljning av restaurangutrustning och möbler, partihandel med hushållsmaskiner och presentartiklar, samt postorderhandel och detaljhandel på Internet av nämnda produkter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | - | 30 000 kr | 0 kr | 0 kr | 447 324 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | - | 373 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | - | 365 345 kr |
| Övriga externa kostnader | 7 642 kr | - | - | 42 367 kr | 2 168 kr | 11 966 kr | 148 368 kr |
| Rörelseresultat | -7 642 kr | 0 kr | 0 kr | -12 367 kr | -2 168 kr | -11 966 kr | -67 109 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 2 kr | 3 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -7 642 kr | 0 kr | 0 kr | -12 367 kr | -2 168 kr | -11 964 kr | -67 106 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -7 642 kr | 0 kr | 0 kr | -12 367 kr | -2 168 kr | -11 964 kr | -67 106 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 42 358 kr | 42 358 kr | 42 358 kr | 30 002 kr | 30 002 kr | 33 536 kr | 56 491 kr |
| Varulager | - | - | - | - | - | - | 22 408 kr |
| Kortfristiga fordringar | 42 358 kr | 42 358 kr | 42 358 kr | 30 002 kr | 30 002 kr | 33 536 kr | 12 736 kr |
| Kassa och bank | - | - | - | - | - | - | 21 347 kr |
| Summa tillgångar | 42 358 kr | 42 358 kr | 42 358 kr | 30 002 kr | 30 002 kr | 33 536 kr | 56 491 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 42 358 kr | 42 358 kr | 42 358 kr | 29 991 kr | 27 823 kr | 33 536 kr | -23 570 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -7 642 kr | -7 642 kr | -7 642 kr | -20 009 kr | -4 500 kr | -6 464 kr |
| Årets resultat | -7 642 kr | 0 kr | 0 kr | -12 367 kr | -2 168 kr | -11 964 kr | -67 106 kr |
| Kortfristiga skulder | - | - | - | 11 kr | 2 179 kr | 0 kr | 80 061 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | - | 17 719 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | 11 kr | 2 179 kr | 0 kr | 62 342 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 42 358 kr | 42 358 kr | 42 358 kr | 30 002 kr | 30 002 kr | 33 536 kr | 56 491 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva import och försäljning av restaurangutrustning och möbler, partihandel med hushållsmaskiner och presentartiklar, samt postorderhandel och detaljhandel på Internet av nämnda produkter och därmed förenlig verksamhet.
Bolaget har under räkenskapsåret påbörjat sin verksamhet, vilket har medfört en väsentlig ökning av intäkterna. Det egna kapitalet är per balansdagen förbrukat. Styrelsen arbetar med åtgärder för att återställa det egna kapitalet under 2026.
Företrädare
- Jonny C
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cabejo AB för organisationsnummer?
Cabejo AB har organisationsnummer 559170-6840 (5591706840).
Var ligger Cabejo AB?
Cabejo AB har sin registrerade adress Kungsljusgatan 2, 72224 Västerås.
Vilken bransch är Cabejo AB verksamt i?
Cabejo AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cabejo AB?
Cabejo AB hade en nettoomsättning på 447 324 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-09-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.