Nockeby Plattsättning AB
Nockeby Plattsättning AB har organisationsnummer 559183-9880 (5591839880)
Aktiebolag • Org.nr: 559183-9880
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetÄlta
Om företaget
Nockeby Plattsättning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Älta. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 39 procent till 21 310 000 kr räkenskapsåret 2025 (15 377 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nockeby Plattsättning AB 21 310 000 kr och redovisade ett resultat på 1 470 379 kr. Rörelsemarginalen var 11,0 procent, över branschens median (median 6,3 procent). Soliditeten var 32,0 procent, under branschens median (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 178,8 procent, under branschens median (median 206,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,0 procent | 6,3 procent | -0,3 procent till 17,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,4 procent | 6,1 procent | -0,5 procent till 18,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 32,0 procent | 49,9 procent | 27,5 procent till 72,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 178,8 procent | 206,5 procent | 121,9 procent till 385,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 95,6 procent | 17,9 procent | -1,0 procent till 52,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 38,6 procent | 3,4 procent | -22,8 procent till 39,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 131 000 kr | 1 210 000 kr | 784 000 kr till 1 962 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 724 000 kr | 557 000 kr | 356 000 kr till 704 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 97 av 2 121 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 19 av 217 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 2 000 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 2 930 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 9 269 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,4 procent | 4,0 procent | 3,8 procent | 7,3 procent | 11,0 procent |
| Vinstmarginal | 11,7 procent | 4,4 procent | 3,8 procent | 8,9 procent | 11,4 procent |
| Soliditet | 33,5 procent | 30,0 procent | 56,1 procent | 62,3 procent | 32,0 procent |
| Kassalikviditet | 178,6 procent | 151,9 procent | 150,5 procent | 194,4 procent | 178,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 94,0 procent | 26,0 procent | 58,7 procent | 51,8 procent | 95,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -1,5 procent | - | -17,5 procent | 38,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 184 000 kr | 1 166 000 kr | 1 865 000 kr | 1 538 000 kr | 2 131 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 513 000 kr | 646 000 kr | 923 000 kr | 670 000 kr | 724 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Örkroken 613840 Älta
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Örkroken 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall arbeta med plattsättningarbeten och mindre byggnadsarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 019 676 kr | 12 827 291 kr | 18 650 260 kr | 15 377 409 kr | 21 309 647 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 124 514 kr | 107 818 kr | 12 190 kr | 2 803 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 6 716 452 kr | 5 628 059 kr | 9 609 048 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 325 748 kr | 1 506 354 kr | 2 018 273 kr | 1 919 732 kr | 2 087 355 kr |
| Personalkostnader | 5 642 432 kr | 7 102 628 kr | 9 225 667 kr | 6 699 063 kr | 7 241 264 kr |
| Avskrivningar | 23 118 kr | 18 008 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 1 611 085 kr | 510 227 kr | 714 774 kr | 1 124 640 kr | 2 353 474 kr |
| Ränteintäkter | 546 kr | 0 kr | 1 891 kr | 411 kr | 1 193 kr |
| Räntekostnader | 21 249 kr | 11 199 kr | 14 302 kr | 14 322 kr | 14 021 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 526 014 kr | 563 396 kr | 702 363 kr | 1 361 943 kr | 2 426 677 kr |
| Bokslutsdispositioner | -425 496 kr | -173 840 kr | 1 193 050 kr | 0 kr | -590 000 kr |
| Skatt | 259 151 kr | 75 733 kr | 401 535 kr | 238 504 kr | 366 298 kr |
| Årets resultat | 841 367 kr | 313 823 kr | 1 493 878 kr | 1 123 439 kr | 1 470 379 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 274 418 kr | 671 892 kr | 1 540 000 kr | 931 214 kr | 20 865 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 188 786 kr | 121 892 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 85 632 kr | 550 000 kr | 1 540 000 kr | 931 214 kr | 20 865 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 400 032 kr | 3 353 436 kr | 2 992 235 kr | 2 545 996 kr | 4 781 368 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 342 538 kr | 2 288 630 kr | 2 657 253 kr | 1 260 252 kr | 2 973 920 kr |
| Kassa och bank | 1 057 494 kr | 1 064 806 kr | 334 982 kr | 1 285 744 kr | 1 807 448 kr |
| Summa tillgångar | 2 674 450 kr | 4 025 328 kr | 4 532 235 kr | 3 477 210 kr | 4 802 233 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 894 733 kr | 1 208 557 kr | 2 543 949 kr | 2 167 387 kr | 1 537 767 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 366 kr | 844 734 kr | 1 000 071 kr | 993 948 kr | 17 388 kr |
| Årets resultat | 841 367 kr | 313 823 kr | 1 493 878 kr | 1 123 439 kr | 1 470 379 kr |
| Obeskattade reserver | 425 496 kr | 599 336 kr | 0 kr | - | 590 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 343 812 kr | 2 207 026 kr | 1 988 286 kr | 1 309 823 kr | 2 674 466 kr |
| Leverantörsskulder | 504 985 kr | 1 018 811 kr | 456 438 kr | 558 548 kr | 1 424 196 kr |
| Skatteskulder | 340 710 kr | 368 660 kr | 287 937 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 480 574 kr | 365 413 kr | 552 129 kr | 271 682 kr | 277 637 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 674 450 kr | 4 025 328 kr | 4 532 235 kr | 3 477 210 kr | 4 802 233 kr |
Företrädare
- Martin S (ordförande)
- Jimmie P
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nockeby Plattsättning AB för organisationsnummer?
Nockeby Plattsättning AB har organisationsnummer 559183-9880 (5591839880).
Var ligger Nockeby Plattsättning AB?
Nockeby Plattsättning AB har sin registrerade adress Örkroken 6, 13840 Älta.
Vilken bransch är Nockeby Plattsättning AB verksamt i?
Nockeby Plattsättning AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nockeby Plattsättning AB?
Nockeby Plattsättning AB hade en nettoomsättning på 21 310 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nockeby Plattsättning AB?
Nockeby Plattsättning AB hade i genomsnitt 10 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Nockeby Plattsättning AB någon utdelning?
Styrelsen i Nockeby Plattsättning AB föreslog en utdelning på 750 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-12-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.