Nordisk Energi & Monteringsteknik AB
Nordisk Energi & Monteringsteknik AB har organisationsnummer 559396-3563 (5593963563)
Aktiebolag • Org.nr: 559396-3563
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetStockholm
Om företaget
Nordisk Energi & Monteringsteknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999). Företaget bedriver även verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 76 procent till 24 022 000 kr räkenskapsåret 2025 (13 632 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nordisk Energi & Monteringsteknik AB 24 022 000 kr och redovisade ett resultat på 1 216 715 kr. Rörelsemarginalen var 6,5 procent, över branschens median (median 6,4 procent). Soliditeten var 35,7 procent, under branschens median (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 113,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 206,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,5 procent | 6,4 procent | -0,3 procent till 17,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 6,5 procent | 6,1 procent | -0,5 procent till 18,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 35,7 procent | 49,9 procent | 27,5 procent till 72,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 113,2 procent | 206,4 procent | 121,8 procent till 384,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 65,6 procent | 17,9 procent | -1,0 procent till 52,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 76,2 procent | 3,4 procent | -22,7 procent till 39,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 601 000 kr | 1 209 000 kr | 785 000 kr till 1 962 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 495 000 kr | 557 000 kr | 356 000 kr till 704 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 77 av 2 123 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 15 av 217 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 1 777 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 2 602 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 8 145 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,5 procent | 7,0 procent | 6,5 procent |
| Vinstmarginal | 3,5 procent | 6,9 procent | 6,5 procent |
| Soliditet | 17,0 procent | 13,9 procent | 35,7 procent |
| Kassalikviditet | 120,5 procent | 80,4 procent | 113,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 66,9 procent | 85,8 procent | 65,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 528,8 procent | 76,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 239 000 kr | 1 601 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 214 000 kr | 495 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ölandsgatan 42c/o c/o Stelly Ekonomipartner
11662 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget är verksam inom energisparande teknik, miljöanpassad energiproduktion och arbetsmiljöskydd.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 167 734 kr | 13 631 541 kr | 24 022 245 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | -4 500 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 117 763 kr | 4 418 169 kr | 6 985 972 kr |
| Personalkostnader | - | 2 349 119 kr | 7 425 813 kr |
| Avskrivningar | - | 435 369 kr | 596 733 kr |
| Rörelseresultat | 76 374 kr | 948 361 kr | 1 570 142 kr |
| Ränteintäkter | - | 68 kr | 6 870 kr |
| Räntekostnader | - | 4 856 kr | 10 343 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 76 374 kr | 943 573 kr | 1 566 669 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -240 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 15 732 kr | 156 461 kr | 349 954 kr |
| Årets resultat | 60 642 kr | 547 112 kr | 1 216 715 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | 1 741 470 kr | 1 685 449 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 1 741 470 kr | 1 185 649 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 499 800 kr |
| Omsättningstillgångar | 533 427 kr | 2 850 891 kr | 3 508 401 kr |
| Kortfristiga fordringar | 146 000 kr | 1 897 456 kr | 1 881 338 kr |
| Kassa och bank | 387 427 kr | 953 435 kr | 1 627 063 kr |
| Summa tillgångar | 533 427 kr | 4 592 361 kr | 5 193 850 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 90 642 kr | 637 754 kr | 1 854 469 kr |
| Aktiekapital | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 60 642 kr | 607 754 kr |
| Årets resultat | 60 642 kr | 547 112 kr | 1 216 715 kr |
| Obeskattade reserver | - | 240 000 kr | 240 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 442 785 kr | 3 547 859 kr | 3 099 381 kr |
| Leverantörsskulder | 393 034 kr | 353 884 kr | 1 238 166 kr |
| Skatteskulder | 15 732 kr | 172 193 kr | 491 279 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 24 019 kr | 1 343 111 kr | 232 006 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 533 427 kr | 4 592 361 kr | 5 193 850 kr |
Företrädare
- Eiman N (verkställande direktör)
- Björn L
- Peder P
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nordisk Energi & Monteringsteknik AB för organisationsnummer?
Nordisk Energi & Monteringsteknik AB har organisationsnummer 559396-3563 (5593963563).
Var ligger Nordisk Energi & Monteringsteknik AB?
Nordisk Energi & Monteringsteknik AB har sin registrerade adress Ölandsgatan 42, 11662 Stockholm.
Vilken bransch är Nordisk Energi & Monteringsteknik AB verksamt i?
Nordisk Energi & Monteringsteknik AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nordisk Energi & Monteringsteknik AB?
Nordisk Energi & Monteringsteknik AB hade en nettoomsättning på 24 022 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nordisk Energi & Monteringsteknik AB?
Nordisk Energi & Monteringsteknik AB hade i genomsnitt 15 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Nordisk Energi & Monteringsteknik AB någon utdelning?
Styrelsen i Nordisk Energi & Monteringsteknik AB föreslog en utdelning på 420 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-09-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.