HEGAB Entreprenad AB
HEGAB Entreprenad AB har organisationsnummer 559189-1113 (5591891113)
Aktiebolag • Org.nr: 559189-1113
Om företaget
HEGAB Entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Motala. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 3 procent till 7 005 810 kr räkenskapsåret 2026 (7 230 533 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte HEGAB Entreprenad AB 7 005 810 kr och redovisade ett resultat på 719 091 kr. Rörelsemarginalen var 13,0 procent, över branschens median (median 8,6 procent). Soliditeten var 46,6 procent, under branschens median (median 47,5 procent). Kassalikviditeten var 256,5 procent, över branschens median (median 217,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,0 procent | 8,6 procent | 1,1 procent till 19,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 12,3 procent | 7,9 procent | 0,3 procent till 19,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 46,6 procent | 47,5 procent | 25,3 procent till 71,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 256,5 procent | 217,8 procent | 118,6 procent till 462,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 22,9 procent | 15,1 procent | 0,3 procent till 41,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -3,1 procent | 1,1 procent | -19,7 procent till 29,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 7 006 000 kr | 1 543 000 kr | 929 000 kr till 2 252 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 880 000 kr | 580 000 kr | 397 000 kr till 712 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 732 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 6 av 31 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Motala.
- Plats 87 av 959 aktiebolag med säte i Motala.
- Plats 1 043 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 27 309 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,8 procent | 13,4 procent | 18,3 procent | 13,0 procent |
| Vinstmarginal | 17,2 procent | 12,2 procent | 17,0 procent | 12,3 procent |
| Soliditet | 30,8 procent | 32,9 procent | 41,3 procent | 46,6 procent |
| Kassalikviditet | 239,3 procent | 191,0 procent | 257,7 procent | 256,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 31,1 procent | 27,6 procent | 35,9 procent | 22,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 8,3 procent | 13,0 procent | -3,1 procent |
| Omsättning per anställd | 5 912 000 kr | 6 401 000 kr | 7 231 000 kr | 7 006 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 638 000 kr | 587 000 kr | 627 000 kr | 880 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
DYSÄTTERSGATAN 2459150 Motala
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva gräv- och schaktentreprenader samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43120Mark- och grundarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 912 292 kr | 6 401 272 kr | 7 230 533 kr | 7 005 810 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 316 967 kr | 0 kr | 16 117 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 324 447 kr | 3 292 927 kr | 3 693 996 kr | 3 557 042 kr |
| Övriga externa kostnader | 768 915 kr | 1 139 613 kr | 1 081 817 kr | 1 015 215 kr |
| Personalkostnader | 638 006 kr | 586 967 kr | 626 822 kr | 879 997 kr |
| Avskrivningar | 444 900 kr | 522 000 kr | 522 000 kr | 641 125 kr |
| Rörelseresultat | 1 052 991 kr | 859 765 kr | 1 322 015 kr | 912 431 kr |
| Ränteintäkter | 422 kr | 2 670 kr | 229 kr | 259 kr |
| Räntekostnader | 36 793 kr | 84 173 kr | 91 107 kr | 52 995 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 016 620 kr | 778 262 kr | 1 231 137 kr | 859 695 kr |
| Bokslutsdispositioner | -560 000 kr | -215 000 kr | -137 000 kr | 47 000 kr |
| Skatt | 96 935 kr | 122 563 kr | 228 056 kr | 187 604 kr |
| Årets resultat | 359 685 kr | 440 699 kr | 866 081 kr | 719 091 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 255 100 kr | 3 176 100 kr | 2 654 100 kr | 2 965 975 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 255 100 kr | 3 176 100 kr | 2 654 100 kr | 2 965 975 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 505 662 kr | 1 680 229 kr | 3 187 094 kr | 3 761 834 kr |
| Kortfristiga fordringar | 422 060 kr | 904 416 kr | 973 863 kr | 765 383 kr |
| Kassa och bank | 1 083 602 kr | 775 813 kr | 2 213 231 kr | 2 996 451 kr |
| Summa tillgångar | 3 760 762 kr | 4 856 329 kr | 5 841 194 kr | 6 727 809 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 157 445 kr | 1 598 144 kr | 2 414 225 kr | 3 133 316 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 747 760 kr | 1 107 445 kr | 1 498 144 kr | 2 364 225 kr |
| Årets resultat | 359 685 kr | 440 699 kr | 866 081 kr | 719 091 kr |
| Obeskattade reserver | 917 000 kr | 1 132 000 kr | 1 269 000 kr | 1 222 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 629 167 kr | 879 530 kr | 1 236 858 kr | 1 466 529 kr |
| Leverantörsskulder | 208 036 kr | 409 920 kr | 593 719 kr | 656 505 kr |
| Skatteskulder | 28 480 kr | 44 590 kr | 151 891 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 163 930 kr | 17 430 kr | 128 329 kr | 87 662 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 760 762 kr | 4 856 329 kr | 5 841 194 kr | 6 727 809 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Motala registrerades 2019-01-02 och bedriver gräv- och schaktentreprenader.
Företrädare
- Henric L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HEGAB Entreprenad AB för organisationsnummer?
HEGAB Entreprenad AB har organisationsnummer 559189-1113 (5591891113).
Var ligger HEGAB Entreprenad AB?
HEGAB Entreprenad AB har sin registrerade adress DYSÄTTERSGATAN 24, 59150 Motala.
Vilken bransch är HEGAB Entreprenad AB verksamt i?
HEGAB Entreprenad AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter HEGAB Entreprenad AB?
HEGAB Entreprenad AB hade en nettoomsättning på 7 005 810 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har HEGAB Entreprenad AB?
HEGAB Entreprenad AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Motala
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-01-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.