Peos Gräv i Tjällmo AB
Peos Gräv i Tjällmo AB har organisationsnummer 559407-7330 (5594077330)
Aktiebolag • Org.nr: 559407-7330
Om företaget
Peos Gräv i Tjällmo AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tjällmo. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nettoomsättningen har ökat med 61% jämfört med föregående år. Förändringen beror främst på ökad
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Peos Gräv i Tjällmo AB 10 090 000 kr och redovisade ett resultat på 814 573 kr. Rörelsemarginalen var 25,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,6 procent). Soliditeten var 25,3 procent, under branschens median (median 47,5 procent). Kassalikviditeten var 236,4 procent, över branschens median (median 217,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,7 procent | 8,6 procent | 1,1 procent till 19,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 25,2 procent | 7,9 procent | 0,3 procent till 19,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 25,3 procent | 47,5 procent | 25,3 procent till 71,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 236,4 procent | 217,8 procent | 118,6 procent till 462,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 41,3 procent | 15,1 procent | 0,3 procent till 41,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 363 000 kr | 1 543 000 kr | 929 000 kr till 2 252 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 899 000 kr | 580 000 kr | 397 000 kr till 712 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 516 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 5 av 31 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Motala.
- Plats 62 av 959 aktiebolag med säte i Motala.
- Plats 742 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 19 622 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hult 1059190 Tjällmo
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Hult 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva entreprenadverksamhet inom schaktning, grävning och grundarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43120Mark- och grundarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 10 089 822 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 810 335 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 422 399 kr |
| Personalkostnader | 2 697 204 kr |
| Avskrivningar | 353 507 kr |
| Rörelseresultat | 2 591 969 kr |
| Ränteintäkter | 24 251 kr |
| Räntekostnader | 73 119 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 543 101 kr |
| Bokslutsdispositioner | -1 511 442 kr |
| Skatt | 217 086 kr |
| Årets resultat | 814 573 kr |
Balansräkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 4 043 608 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 875 608 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 168 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 765 987 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 237 928 kr |
| Kassa och bank | 1 528 059 kr |
| Summa tillgångar | 7 809 595 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 1 973 338 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 133 765 kr |
| Årets resultat | 814 573 kr |
| Obeskattade reserver | 2 621 722 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 593 058 kr |
| Leverantörsskulder | 473 778 kr |
| Skatteskulder | 84 106 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 63 296 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 809 595 kr |
Företrädare
- Peo L
Undertecknad i Motala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Peos Gräv i Tjällmo AB för organisationsnummer?
Peos Gräv i Tjällmo AB har organisationsnummer 559407-7330 (5594077330).
Var ligger Peos Gräv i Tjällmo AB?
Peos Gräv i Tjällmo AB har sin registrerade adress Hult 10, 59190 Tjällmo.
Vilken bransch är Peos Gräv i Tjällmo AB verksamt i?
Peos Gräv i Tjällmo AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Peos Gräv i Tjällmo AB?
Peos Gräv i Tjällmo AB hade en nettoomsättning på 10 090 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Peos Gräv i Tjällmo AB?
Peos Gräv i Tjällmo AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Motala
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-11-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.