Johanna Rapp AB
Johanna Rapp AB har organisationsnummer 559190-4478 (5591904478)
Aktiebolag • Org.nr: 559190-4478
Om företaget
Johanna Rapp AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Frösön. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85510). Sidoverksamheter inkluderar arkitektverksamhet, detaljhandel med blommor och andra växter, frön och gödselmedel, detaljhandel med blommor och andra växter, frön och gödselmedel och diverse övrig stödverksamhet till företag.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 21 procent till 317 000 kr räkenskapsåret 2025 (400 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Johanna Rapp AB 317 000 kr och redovisade ett resultat på -57 778 kr. Rörelsemarginalen var -23,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 80,6 procent, över branschens median (median 64,4 procent). Kassalikviditeten var 451,5 procent, över branschens median (median 298,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -23,9 procent | 7,0 procent | -1,8 procent till 23,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -24,0 procent | 6,9 procent | -1,9 procent till 23,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 80,6 procent | 64,4 procent | 36,8 procent till 84,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 451,5 procent | 298,2 procent | 147,1 procent till 628,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -52,8 procent | 9,3 procent | -14,5 procent till 40,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -20,8 procent | -0,8 procent | -24,9 procent till 19,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 317 000 kr | 636 000 kr | 273 000 kr till 1 070 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 322 000 kr | 308 000 kr | 96 000 kr till 516 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 021 av 2 083 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning.
- Plats 7 av 19 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning med säte i Östersund.
- Plats 1 423 av 2 222 aktiebolag med säte i Östersund.
- Plats 3 302 av 4 953 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 211 214 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,3 procent | -5,5 procent | 1,3 procent | 4,7 procent | -23,9 procent |
| Vinstmarginal | 6,3 procent | -5,3 procent | 1,4 procent | 4,8 procent | -24,0 procent |
| Soliditet | 56,6 procent | 66,7 procent | 74,1 procent | 78,3 procent | 80,6 procent |
| Kassalikviditet | 120,2 procent | 277,3 procent | 393,5 procent | 691,8 procent | 451,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 36,9 procent | 0,2 procent | 2,6 procent | 9,0 procent | -52,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 12,3 procent | 12,0 procent | -20,8 procent |
| Omsättning per anställd | 608 000 kr | 318 000 kr | 357 000 kr | 400 000 kr | 317 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 304 000 kr | 303 000 kr | 314 000 kr | 348 000 kr | 322 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Daltorpsvägen 1183296 Frösön
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är personlig träning, kostrådgivning, coachning, event, föreläsning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 607 995 kr | 317 985 kr | 357 014 kr | 399 928 kr | 317 456 kr |
| Övriga externa kostnader | 166 341 kr | 31 977 kr | 38 374 kr | 32 729 kr | 70 992 kr |
| Personalkostnader | 303 703 kr | 303 397 kr | 313 970 kr | 348 359 kr | 322 189 kr |
| Rörelseresultat | 38 279 kr | -17 389 kr | 4 670 kr | 18 840 kr | -75 725 kr |
| Ränteintäkter | - | 120 kr | 633 kr | 644 kr | 286 kr |
| Räntekostnader | 433 kr | 89 kr | 275 kr | 631 kr | 339 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 37 846 kr | -17 358 kr | 5 028 kr | 18 853 kr | -75 778 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 18 000 kr | 0 kr | - | 18 000 kr |
| Skatt | 8 562 kr | 311 kr | 994 kr | 3 876 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 29 284 kr | 331 kr | 4 034 kr | 14 977 kr | -57 778 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 67 000 kr | 67 000 kr | 67 000 kr | 17 000 kr | 17 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 67 000 kr | 67 000 kr | 67 000 kr | 17 000 kr | 17 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 73 086 kr | 155 223 kr | 138 475 kr | 196 689 kr | 118 788 kr |
| Kortfristiga fordringar | 17 588 kr | 77 358 kr | 83 205 kr | 119 348 kr | 68 913 kr |
| Kassa och bank | 55 498 kr | 77 865 kr | 55 270 kr | 77 341 kr | 49 875 kr |
| Summa tillgångar | 140 086 kr | 222 223 kr | 205 475 kr | 213 689 kr | 135 788 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 79 284 kr | 148 246 kr | 152 279 kr | 167 257 kr | 109 478 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 97 915 kr | 98 246 kr | 102 279 kr | 117 257 kr |
| Årets resultat | 29 284 kr | 331 kr | 4 034 kr | 14 977 kr | -57 778 kr |
| Obeskattade reserver | - | 18 000 kr | 18 000 kr | 18 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 60 802 kr | 55 977 kr | 35 195 kr | 28 432 kr | 26 310 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 1 859 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 60 802 kr | 55 977 kr | 35 195 kr | 26 573 kr | 26 310 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 140 086 kr | 222 223 kr | 205 475 kr | 213 689 kr | 135 788 kr |
Företrädare
- Johanna R
Undertecknad i Östersund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Johanna Rapp AB för organisationsnummer?
Johanna Rapp AB har organisationsnummer 559190-4478 (5591904478).
Var ligger Johanna Rapp AB?
Johanna Rapp AB har sin registrerade adress Daltorpsvägen 11, 83296 Frösön.
Vilken bransch är Johanna Rapp AB verksamt i?
Johanna Rapp AB är registrerat i branschen sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Johanna Rapp AB?
Johanna Rapp AB hade en nettoomsättning på 317 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Johanna Rapp AB?
Johanna Rapp AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-01-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.