Järnåtta AB
Järnåtta AB har organisationsnummer 559320-4604 (5593204604)
Aktiebolag • Org.nr: 559320-4604
Om företaget
Järnåtta AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Östersund. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85510).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 22 procent till 198 000 kr räkenskapsåret 2025 (253 123 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Järnåtta AB 198 000 kr och redovisade ett resultat på -607 151 kr. Rörelsemarginalen var -311,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 97,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,4 procent). Kassalikviditeten var 675,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 298,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -311,8 procent | 7,0 procent | -1,8 procent till 23,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -306,6 procent | 6,9 procent | -1,9 procent till 23,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 97,2 procent | 64,4 procent | 36,8 procent till 84,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 675,1 procent | 298,2 procent | 147,1 procent till 628,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -16,7 procent | 9,3 procent | -14,5 procent till 40,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 198 000 kr | 636 000 kr | 273 000 kr till 1 070 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 394 000 kr | 308 000 kr | 96 000 kr till 516 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 185 av 2 083 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning.
- Plats 9 av 19 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning med säte i Östersund.
- Plats 1 545 av 2 222 aktiebolag med säte i Östersund.
- Plats 3 560 av 4 953 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 228 647 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -188,1 procent | -466,7 procent | -223,1 procent | -311,8 procent |
| Vinstmarginal | 6759,7 procent | -464,3 procent | -203,0 procent | -306,6 procent |
| Soliditet | 99,9 procent | 99,6 procent | 99,4 procent | 97,2 procent |
| Kassalikviditet | 29686,6 procent | 13430,9 procent | 7345,4 procent | 675,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 99,6 procent | -12,0 procent | -9,4 procent | -16,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 52,2 procent | 58,3 procent | - |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 198 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 394 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skolgatan 483136 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall idka värdepappershandel, konsultverksamhet inom solariumbranschen samt event och resebyråverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 85510Sport- och fritidsutbildningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 105 022 kr | 159 873 kr | 253 123 kr | 198 275 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 36 551 kr | 1 148 kr | 663 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 59 266 kr | 75 755 kr | 90 262 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 279 829 kr | 457 906 kr | 375 697 kr | 341 413 kr |
| Personalkostnader | - | 373 459 kr | 346 264 kr | 394 211 kr |
| Avskrivningar | - | - | 6 229 kr | 11 200 kr |
| Rörelseresultat | -197 522 kr | -746 099 kr | -564 666 kr | -617 374 kr |
| Ränteintäkter | - | 3 916 kr | 51 182 kr | 11 091 kr |
| Räntekostnader | 50 kr | 64 kr | 272 kr | 868 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 7 099 128 kr | -742 247 kr | -513 756 kr | -607 151 kr |
| Årets resultat | 7 099 128 kr | -742 247 kr | -513 756 kr | -607 151 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 3 000 000 kr | 3 000 000 kr | 3 049 771 kr | 3 027 371 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 49 771 kr | 27 371 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 000 000 kr | 3 000 000 kr | 3 000 000 kr | 3 000 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 134 749 kr | 3 210 787 kr | 2 461 869 kr | 720 612 kr |
| Kortfristiga fordringar | 87 640 kr | 29 112 kr | 208 968 kr | 228 737 kr |
| Kassa och bank | 4 047 109 kr | 2 956 675 kr | 1 977 901 kr | 426 447 kr |
| Summa tillgångar | 7 134 749 kr | 6 210 787 kr | 5 511 640 kr | 3 747 983 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 7 124 128 kr | 6 186 881 kr | 5 478 124 kr | 3 641 247 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 6 904 128 kr | 5 966 880 kr | 4 223 398 kr |
| Årets resultat | 7 099 128 kr | -742 247 kr | -513 756 kr | -607 151 kr |
| Kortfristiga skulder | 13 928 kr | 23 906 kr | 33 516 kr | 106 736 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 71 076 kr |
| Skatteskulder | - | - | 911 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 8 928 kr | 18 906 kr | 27 605 kr | 15 660 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 134 749 kr | 6 210 787 kr | 5 511 640 kr | 3 747 983 kr |
Företrädare
- Ulf I
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Järnåtta AB för organisationsnummer?
Järnåtta AB har organisationsnummer 559320-4604 (5593204604).
Var ligger Järnåtta AB?
Järnåtta AB har sin registrerade adress Skolgatan 4, 83136 Östersund.
Vilken bransch är Järnåtta AB verksamt i?
Järnåtta AB är registrerat i branschen sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Järnåtta AB?
Järnåtta AB hade en nettoomsättning på 198 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Järnåtta AB?
Järnåtta AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Järnåtta AB någon utdelning?
Styrelsen i Järnåtta AB föreslog en utdelning på 322 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-06-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.