Om företaget
Hball Management AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sävedalen. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200). Företaget bedriver även verksamhet inom sport- och fritidsutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2026 (200 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Hball Management AB 0 kr och redovisade ett resultat på -27 316 kr. Soliditeten var 47,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,8 procent). Kassalikviditeten var 188,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 357,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 47,0 procent | 67,8 procent | 49,5 procent till 83,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 188,8 procent | 357,6 procent | 194,3 procent till 696,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -21,2 procent | 26,0 procent | 4,3 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -0,9 procent | -34,2 procent till 32,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 283 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 6 av 6 aktiebolag inom scenkonst med säte i Vellinge.
- Plats 1 410 av 1 708 aktiebolag med säte i Vellinge.
- Plats 33 513 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 79,5 procent | - |
| Vinstmarginal | - | 78,7 procent | - |
| Soliditet | 15,7 procent | 44,0 procent | 47,0 procent |
| Kassalikviditet | 118,6 procent | 178,7 procent | 188,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -148,4 procent | 83,9 procent | -21,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -100,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Oxledsvägen 16 lgh 1002c/o Peter Gulldén
43367 Sävedalen
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Oxledsvägen 16 lgh 1002 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva management och agenturverksamhet för idrottsutövare. Bolaget kommer även att bedriva målvaktsutbildning för klubbar och spelare inom handbollen och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 90200ScenkonstHuvudbransch
- 85510Sport- och fritidsutbildning
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 200 000 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 37 484 kr | 37 919 kr | 27 550 kr |
| Personalkostnader | 230 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -37 714 kr | 159 086 kr | -27 550 kr |
| Ränteintäkter | 1 035 kr | 924 kr | 600 kr |
| Räntekostnader | 674 kr | 2 660 kr | 366 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -37 353 kr | 157 350 kr | -27 316 kr |
| Skatt | 0 kr | 26 415 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -37 353 kr | 130 935 kr | -27 316 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 160 171 kr | 354 542 kr | 273 790 kr |
| Kortfristiga fordringar | 31 228 kr | 287 642 kr | -2 477 kr |
| Kassa och bank | 128 943 kr | 66 900 kr | 276 267 kr |
| Summa tillgångar | 160 171 kr | 354 542 kr | 273 790 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 25 171 kr | 156 106 kr | 128 790 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 12 524 kr | -24 829 kr | 106 106 kr |
| Årets resultat | -37 353 kr | 130 935 kr | -27 316 kr |
| Kortfristiga skulder | 135 000 kr | 198 436 kr | 145 000 kr |
| Leverantörsskulder | - | 8 750 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 135 000 kr | 179 686 kr | 135 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 160 171 kr | 354 542 kr | 273 790 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är inom agenturverksamhet för idrottsutövare samt målvaktsutbildning för klubbar och spelare inom handbollen.
Företrädare
- Linus G
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hball Management AB för organisationsnummer?
Hball Management AB har organisationsnummer 559193-3089 (5591933089).
Var ligger Hball Management AB?
Hball Management AB har sin registrerade adress Oxledsvägen 16 lgh 1002, 43367 Sävedalen.
Vilken bransch är Hball Management AB verksamt i?
Hball Management AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hball Management AB?
Hball Management AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vellinge
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-02-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.