Om företaget
Harmonibolaget Lilla Hammar AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Höllviken. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200). Sidoverksamheter inkluderar all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik och vägtransport, godstrafik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 94 procent till 627 396 kr räkenskapsåret 2025 (323 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Harmonibolaget Lilla Hammar AB 627 396 kr och redovisade ett resultat på 31 429 kr. Rörelsemarginalen var 6,7 procent, under branschens median (median 14,1 procent). Soliditeten var 72,5 procent, över branschens median (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 268,4 procent, under branschens median (median 333,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,7 procent | 14,1 procent | -0,4 procent till 39,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,7 procent | 14,8 procent | 0,0 procent till 41,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 72,5 procent | 65,8 procent | 44,8 procent till 83,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 268,4 procent | 333,2 procent | 177,8 procent till 667,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 34,0 procent | 19,2 procent | -3,1 procent till 49,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 94,2 procent | -3,5 procent | -29,3 procent till 30,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 627 000 kr | 733 000 kr | 358 000 kr till 1 373 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 339 000 kr | 400 000 kr | 140 000 kr till 658 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 010 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 1 av 6 aktiebolag inom scenkonst med säte i Vellinge.
- Plats 798 av 1 707 aktiebolag med säte i Vellinge.
- Plats 20 632 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 177 764 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,4 procent | 6,7 procent |
| Vinstmarginal | 14,2 procent | 6,7 procent |
| Soliditet | 60,2 procent | 72,5 procent |
| Kassalikviditet | 251,3 procent | 268,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 59,0 procent | 34,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 94,2 procent |
| Omsättning per anställd | 323 000 kr | 627 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 109 000 kr | 339 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Östra Halörsvägen 12423691 Höllviken
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Östra Halörsvägen 124 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva artistisk verksamhet som artist och låtskrivare. Bolaget sysslar även med försäljning samt konsultarvoden inom säkerhet och transporter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 323 282 kr | 627 396 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 167 654 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 16 500 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 142 505 kr | 408 848 kr |
| Personalkostnader | 108 570 kr | 338 775 kr |
| Avskrivningar | - | 5 356 kr |
| Rörelseresultat | 46 423 kr | 42 071 kr |
| Ränteintäkter | - | 406 kr |
| Räntekostnader | 89 kr | 172 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 46 334 kr | 42 305 kr |
| Skatt | 10 378 kr | 10 876 kr |
| Årets resultat | 35 956 kr | 31 429 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 33 280 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 33 280 kr |
| Omsättningstillgångar | 101 236 kr | 94 197 kr |
| Kortfristiga fordringar | 84 367 kr | 72 427 kr |
| Kassa och bank | 16 869 kr | 21 770 kr |
| Summa tillgångar | 101 236 kr | 127 477 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 60 956 kr | 92 385 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 35 956 kr |
| Årets resultat | 35 956 kr | 31 429 kr |
| Kortfristiga skulder | 40 280 kr | 35 092 kr |
| Leverantörsskulder | 19 829 kr | 145 kr |
| Skatteskulder | 12 804 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 647 kr | 24 947 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 101 236 kr | 127 477 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konstnärlig verksamhet inom musik och framträdande samt konsulttjänster inom säkerhet och transport. Verksamheten har under året haft en positiv ekonomisk utveckling vilket ledde till en ökad omsättning. Intäkterna har främst kommit från transporttjänster, säkerhetslösningar och långsiktiga kundavtal, kostnader har varit stabila, och har hållit en sund ekonomisk struktur för att möjliggöra fortsatt tillväxt och investeringar. Bolaget har även kunnat förstärka programutbud och investera i utrustning för framtida evenemang. Under räkenskapsåret har flera evenemang inom musik och scenkonst genomförts. Årligen släpps ny musik, och under 2024 lanserades tre nya låtar. Under första halvåret 2025 släpptes ytterligare en låt, och fler planeras för lansering under hösten 2025. Företagets första räkenskapsår var kortare än 12 månader. Företaget har sitt säte i Vellinge.
Företrädare
- Anders N (styrelseledamot)
Undertecknad i Höllviken 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Harmonibolaget Lilla Hammar AB för organisationsnummer?
Harmonibolaget Lilla Hammar AB har organisationsnummer 559457-3510 (5594573510).
Var ligger Harmonibolaget Lilla Hammar AB?
Harmonibolaget Lilla Hammar AB har sin registrerade adress Östra Halörsvägen 124, 23691 Höllviken.
Vilken bransch är Harmonibolaget Lilla Hammar AB verksamt i?
Harmonibolaget Lilla Hammar AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Harmonibolaget Lilla Hammar AB?
Harmonibolaget Lilla Hammar AB hade en nettoomsättning på 627 396 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Harmonibolaget Lilla Hammar AB?
Harmonibolaget Lilla Hammar AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vellinge
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-11-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.