Custom Made Billackering AB
Custom Made Billackering AB har organisationsnummer 559202-5174 (5592025174)
Aktiebolag • Org.nr: 559202-5174
Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklarÖrebro
Om företaget
Custom Made Billackering AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örebro. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95312).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 3 627 889 kr räkenskapsåret 2025 (3 508 866 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Custom Made Billackering AB 3 627 889 kr och redovisade ett resultat på 13 686 kr. Rörelsemarginalen var -0,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,0 procent). Soliditeten var 42,8 procent, under branschens median (median 46,1 procent). Kassalikviditeten var 156,9 procent, under branschens median (median 175,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,5 procent | 5,0 procent | 0,1 procent till 14,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -0,6 procent | 4,5 procent | 0,1 procent till 14,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 42,8 procent | 46,1 procent | 22,8 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 156,9 procent | 175,6 procent | 107,0 procent till 326,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 6,0 procent | 13,2 procent | -2,3 procent till 38,3 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 628 000 kr | 1 388 000 kr | 905 000 kr till 1 965 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 208 000 kr | 532 000 kr | 370 000 kr till 661 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 131 av 374 aktiebolag inom plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 3 av 7 aktiebolag inom plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar med säte i Örebro.
- Plats 599 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 1 011 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 48 879 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,5 procent | -1,3 procent | 13,8 procent | 11,2 procent | -0,5 procent |
| Vinstmarginal | 6,8 procent | -1,6 procent | 13,6 procent | 11,1 procent | -0,6 procent |
| Soliditet | -43,5 procent | -75,0 procent | 32,7 procent | 48,1 procent | 42,8 procent |
| Kassalikviditet | 22,6 procent | 40,0 procent | 126,6 procent | 252,2 procent | 156,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | 278,6 procent | 74,0 procent | 6,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 104,5 procent | -7,8 procent | -6,1 procent | 96,8 procent | - |
| Omsättning per anställd | 2 061 000 kr | 1 900 000 kr | 1 783 000 kr | 3 509 000 kr | 3 628 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 164 000 kr | 332 000 kr | 134 000 kr | 572 000 kr | 1 208 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Singelvägen 1670236 Örebro
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Singelvägen 16 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Billackering, rekond, bilhandel, bilvård.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 008 092 kr | 2 061 290 kr | 1 899 685 kr | 1 782 995 kr | 3 508 866 kr | 3 627 889 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 11 286 kr | 31 019 kr | 64 756 kr | -98 732 kr | 19 591 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 946 146 kr | 1 421 002 kr | 1 055 935 kr | 860 930 kr | 1 763 240 kr | 1 594 687 kr |
| Övriga externa kostnader | 261 989 kr | 449 971 kr | 413 374 kr | 586 141 kr | 661 271 kr | 828 266 kr |
| Personalkostnader | 98 347 kr | 164 069 kr | 332 312 kr | 133 558 kr | 572 178 kr | 1 208 472 kr |
| Avskrivningar | 1 337 kr | 15 716 kr | 21 715 kr | 21 716 kr | 22 166 kr | 33 500 kr |
| Rörelseresultat | -299 727 kr | 154 818 kr | -25 632 kr | 245 406 kr | 391 279 kr | -17 445 kr |
| Ränteintäkter | - | - | -985 kr | 0 kr | - | -119 kr |
| Räntekostnader | 9 676 kr | 14 268 kr | 4 149 kr | 2 228 kr | 857 kr | 3 671 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -309 403 kr | 140 550 kr | -30 766 kr | 243 178 kr | 390 422 kr | -21 235 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -90 000 kr | 40 000 kr |
| Skatt | - | - | - | 9 774 kr | 62 133 kr | 5 079 kr |
| Årets resultat | -309 403 kr | 140 550 kr | -30 766 kr | 233 404 kr | 238 289 kr | 13 686 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 62 863 kr | 47 147 kr | 55 432 kr | 33 716 kr | 20 550 kr | 133 100 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 62 863 kr | 47 147 kr | 55 432 kr | 33 716 kr | 20 550 kr | 133 100 kr |
| Omsättningstillgångar | -20 183 kr | 225 834 kr | 144 107 kr | 222 204 kr | 648 683 kr | 397 564 kr |
| Varulager | - | 137 289 kr | 4 289 kr | 4 289 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | -31 081 kr | 44 834 kr | 95 060 kr | 93 809 kr | 213 457 kr | 245 745 kr |
| Kassa och bank | 10 898 kr | 43 711 kr | 44 758 kr | 124 106 kr | 435 226 kr | 151 819 kr |
| Summa tillgångar | 42 680 kr | 272 981 kr | 199 539 kr | 255 920 kr | 669 233 kr | 530 664 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | -259 403 kr | -118 853 kr | -149 619 kr | 83 785 kr | 322 074 kr | 227 251 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -309 403 kr | -168 853 kr | -199 619 kr | 33 785 kr | 163 565 kr |
| Årets resultat | -309 403 kr | 140 550 kr | -30 766 kr | 233 404 kr | 238 289 kr | 13 686 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 90 000 kr | 50 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 302 083 kr | 391 834 kr | 349 158 kr | 172 135 kr | 257 159 kr | 253 413 kr |
| Leverantörsskulder | 193 348 kr | 163 807 kr | 114 802 kr | 57 470 kr | 50 231 kr | 143 607 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 9 774 kr | 71 907 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 95 540 kr | 232 045 kr | 188 511 kr | 79 583 kr | 73 946 kr | 71 556 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 42 680 kr | 272 981 kr | 199 539 kr | 255 920 kr | 669 233 kr | 530 664 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Örebro registrerades år 2019 och bedriver sedan dess verksamhet inom billackering, rekond, bilhandel, bilvård.
Företrädare
- Petras M (verkställande direktör)
Undertecknad i Örebro 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Custom Made Billackering AB för organisationsnummer?
Custom Made Billackering AB har organisationsnummer 559202-5174 (5592025174).
Var ligger Custom Made Billackering AB?
Custom Made Billackering AB har sin registrerade adress Singelvägen 16, 70236 Örebro.
Vilken bransch är Custom Made Billackering AB verksamt i?
Custom Made Billackering AB är registrerat i branschen plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Custom Made Billackering AB?
Custom Made Billackering AB hade en nettoomsättning på 3 627 889 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Custom Made Billackering AB?
Custom Made Billackering AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-04-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.