Billackering & skadecenter i Rosta AB
Billackering & skadecenter i Rosta AB har organisationsnummer 559403-7227 (5594037227)
Aktiebolag • Org.nr: 559403-7227
Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklarÖrebro
Om företaget
Billackering & skadecenter i Rosta AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örebro. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95312).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 9 procent till 2 357 937 kr räkenskapsåret 2025 (2 587 813 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Billackering & skadecenter i Rosta AB 2 357 937 kr och redovisade ett resultat på -105 430 kr. Rörelsemarginalen var -4,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,0 procent). Soliditeten var -8,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 46,1 procent). Kassalikviditeten var 137,9 procent, under branschens median (median 175,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,4 procent | 5,0 procent | 0,1 procent till 14,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,5 procent | 4,5 procent | 0,1 procent till 14,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -8,6 procent | 46,1 procent | 22,8 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 137,9 procent | 175,6 procent | 107,0 procent till 326,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -8,9 procent | -0,1 procent | -10,9 procent till 19,0 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 179 000 kr | 1 388 000 kr | 905 000 kr till 1 965 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 555 000 kr | 532 000 kr | 370 000 kr till 661 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 173 av 374 aktiebolag inom plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 4 av 7 aktiebolag inom plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar med säte i Örebro.
- Plats 881 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 1 522 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 72 611 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -47,5 procent | 20,0 procent | -4,4 procent |
| Vinstmarginal | -47,4 procent | 20,0 procent | -4,5 procent |
| Soliditet | -161,9 procent | 12,6 procent | -8,6 procent |
| Kassalikviditet | 285,0 procent | 224,2 procent | 137,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | 728,5 procent | - |
| Omsättningstillväxt | - | 166,3 procent | -8,9 procent |
| Omsättning per anställd | 972 000 kr | - | 1 179 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 244 000 kr | - | 555 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Idrottsvägen 2770232 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva billackering och skadereparationer på bilar i Örebro.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 971 921 kr | 2 587 813 kr | 2 357 937 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 744 kr | 4 823 kr | 81 928 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 147 534 kr | 1 367 293 kr | 1 276 756 kr |
| Personalkostnader | 244 428 kr | 659 150 kr | 1 109 867 kr |
| Avskrivningar | 38 909 kr | 39 552 kr | 43 188 kr |
| Rörelseresultat | -461 694 kr | 516 995 kr | -103 802 kr |
| Ränteintäkter | 1 171 kr | 956 kr | 267 kr |
| Räntekostnader | - | 1 062 kr | 1 895 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -460 523 kr | 516 889 kr | -105 430 kr |
| Skatt | - | 12 067 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -460 523 kr | 504 822 kr | -105 430 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 140 691 kr | 137 539 kr | 94 351 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 140 691 kr | 137 539 kr | 94 351 kr |
| Omsättningstillgångar | 128 236 kr | 411 055 kr | 353 551 kr |
| Varulager | - | - | 50 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 110 188 kr | 200 475 kr | 185 243 kr |
| Kassa och bank | 18 048 kr | 210 580 kr | 118 308 kr |
| Summa tillgångar | 268 927 kr | 548 594 kr | 447 902 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | -435 523 kr | 69 299 kr | -38 596 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -460 523 kr | 41 834 kr |
| Årets resultat | -460 523 kr | 504 822 kr | -105 430 kr |
| Kortfristiga skulder | 44 992 kr | 183 320 kr | 220 116 kr |
| Leverantörsskulder | 19 868 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | 12 067 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 25 124 kr | 99 835 kr | 134 370 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 268 927 kr | 548 594 kr | 447 902 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Örebro bedriver bil lackering och plåt slageri verksamhet.
Företrädare
- Mohamed Said A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Billackering & skadecenter i Rosta AB för organisationsnummer?
Billackering & skadecenter i Rosta AB har organisationsnummer 559403-7227 (5594037227).
Var ligger Billackering & skadecenter i Rosta AB?
Billackering & skadecenter i Rosta AB har sin registrerade adress Idrottsvägen 27, 70232 Örebro.
Vilken bransch är Billackering & skadecenter i Rosta AB verksamt i?
Billackering & skadecenter i Rosta AB är registrerat i branschen plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Billackering & skadecenter i Rosta AB?
Billackering & skadecenter i Rosta AB hade en nettoomsättning på 2 357 937 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Billackering & skadecenter i Rosta AB?
Billackering & skadecenter i Rosta AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-10-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.